Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Окончателно: Пълна забрана за продажбата на райски газ

Окончателно: Пълна забрана за продажбата на райски газ

от 25 сеп 2024г., обновено на 26 сеп 2024г.
Автор: Гергана Караилиева
Окончателно: Пълна забрана за продажбата на райски газ - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

С приетите окончателно промени в Закона за здравето народните представителите забраниха продажбата на райски газ на физически лица. Забраната включва още продажбите онлайн и се отнася до хората от всички възрасти.

Промените в Закона за здравето

Промените в Закона за здравето, приети на второ четене от Народното събрание на 25 септември 2024 г., включват обединените четири предложения за корекции, внесени от депутатите Божидар Божанов (ПП-ДБ), д-р Александър Симидчиев (ПП-ДБ), проф. Андрей Чорбанов (ИТН) и на Атанас Зафиров (БСП). Всички те бяха представени в общ доклад от председателя на здравната комисия д-р Александър Симидчиев, който използва трибуната на парламента, за да благодари на колегите си и на служителите на здравното ведомство за бързината и компетентността при изготвянето на текстовете.

Пълна забрана на райския газ

Забраната да се продава диазотен оксид известен като райски газ не само на деца и младежи до 18 години, както беше досега, а на всички, е провокирана от увеличаващия се брой на деца и млади хора, които го употребяват. Зачестяват и случаите на пострадали от него.

Изключително сериозен е и проблемът, свързан с последиците от употребата в бъдеще. Според медици зависимостта от райския газ и прекомерната му употреба крият риск от бъдещи парези и инсулти. Не по-малко сериозни са рисковете в момента на приемането му, когато може да се стигне до неадекватни реакции, халюцинации, загуба на съзнанието. „Модата“ на райския газ не е от вчера, а фактът че завладява дори деца на 10-12 години, е тревожен. В този смисъл предприетите мерки са начин да се поведе битка. Ще успеят ли те, зависи както от контролните органи, така и от реакцията на родителите, на училището и обществото. Промените включват и забрана на рекламите на райския газ.

>>>Райският газ – причина за парализа сред все повече млади хора

Диазотният оксид може да бъде продаван единствено на юридически лица за медицински цели и за употреба в хранителната промишленост.

По време на дискусията в пленарна зала Корнелия Нинова определи предложението като недоносено и като скрит лобизъм и заяви, че промените не са инструмент за борба с райския газ. "Отварята вратата за узаконяване на продажбата му като разрешавате продажбата на еднолични търговци", каза народната представителка.

Народно събрание

Проф. Костадин Ангелов подчерта, че благодарение на промените нито един български гражданин няма да има възможността да закупи райски газ. Друга тема е контролът, който трябва да бъде много по-ефикасен. От своя страна председателят на здравната комисия д-р Александър Симидчиев поясни, че едноличните търговци трябва да запишат изрично "търговия с райски газ". Така те са видими в търговския регистър и тъй като са рискови, трябва да бъдат контролирани.

>>>Забраниха продажбата на вейпове на деца до 18 години

Глобите, предвидени при нарушаването на правилата, са от 5000 лв. до 10 000 лв., а при повторното нарушаване от 10 000 лв. до 20 000 лв. Когато едноличен търговец или юридическо лице престъпят правилата, се налага имуществена санкция от 20 000 лв. до 30 000 лв., а когато са в заведение за хранене и развлечение – от 30 000 лв. до 40 000 лв. и затваряне на обекта. 

Разгорещена дискусия провокираха текстовете, свързани с контрола и това кой може да го осъществява, за да бъде реален, както и предложението на Иван Иванов от БСП, свързано с по-рестриктивни мерки, според които райски газ не може да има в кафенете, ресторанти и заведения за обществено хранене, а единствено в обектите за производството на сладкиши. "Не ми е ясно, защо само с райски газ сметаната може да бухва, но е добре да приемете предолжението, защото става дума наистина за живота на децата ни", каза Иван Иванов. Подкрепи го и колегата му ГЕРБ Ивайло Митковски, който подчерта, че проблемите ще се решат, едва когато райският газ бъде разрешен за използване само за медицински цели.

Мобилна медицинска помощ

Идеята на проф. Андрей Чорбанов от „Има такъв народ“ е свързана с достъпа до медицинска помощ, от която са лишени българите, живеещи в трудно достъпни и отдалечени населени места. Потърпевши са най-възрастните и особено онези от тях, които живеят сами, както и болните и хората с увреждания.

В раздел III а на Закона за здравето е записано, че: „Мобилната медицинска помощ е дейност, която включва провеждането на навременни, компетентни, квалифицирани, качествени и ефективни профилактични, диагностични и лечебни дейности, която се извършва посредством специализиран здравен автомобил (мобилна амбулатория), оборудван с апаратура за представянето на медицинска помощ в областта на вътрешните болести.“

мобилна медицинска помощ

Най-малко от двама души ще се състоят екипите. Задължително е присъствието на лекар или лекарски асистент и шофьор, който може да е медицински специалист. Екипите могат да разполагат с лекарства, които се отпускат без лекарско предписание.
Уточнено е още, че мобилните екипи ще посещават населените места, в които няма общопрактикуващи лекари или постоянен медицински пункт или ако има, той се посещава веднъж месечно за два часа от лекар.

Колко ще бъдат мобилните амбулатории за всяка област зависи от броя на населените места в нея. Мобилната медицински помощ ще бъде осъществявана според предварително изготвени графици и маршрути.

Предвидено е организацията на дейността и контрола върху мобилните медицински услуги да се осъществява от нова структура в Министерството на здравеопазването. За целта се създава Главна дирекция „Превенция, профилактика на здравето и медицински проучвания“, която ще има и своите териториални структури. Устройството и дейността им ще бъдат уредени с правилник, предложен от здравния министър и приет от Министерския съвет.

Законовите промени регламентират още създаването на публичен регистър, в който ще бъдат отбелязани най-често установените заболявания на българите въз основа на докладите, които новата дирекция има ангажимента да изготвя и предоставя на Министерския съвет веднъж в годината. В тях ще бъдат посочени резултатите и анализите от цялостното наблюдение на здравословното състояние на гражданите на страната. В текста се уточнява, че статистическата информация от докладите ще послужи за актуализиране на Националната здравна карта от една страна, а от друга на медицинските университети и на научните организации за развитието на проучвания в областта на медицината, но и за диагностиката и правилно и навременно лечение на най-често срещаните заболявания.
Според вносителите от ИТН ще бъдат нужни около 25 милиона лева за закупуване на автомобилите.

Телемедицина в действие

Предложението за телемедицина в действие е на председателя на парламентарната здравна комисия и депутат от ПП-ДБ д-р Александър Симидчиев. Според член 165а: „Диагностични, лечебни, рехабилитационни и профилактични дейности могат да бъдат предоставяни от разстояние чрез медицински, информационни и комуникационнии технологии по ред, който се определя от министъра на здравеопазването.“

>>>Френската компания за телемедицина „Medadom” разполага кабини за телеконсултации в цялата страна

Тези дейности могат да бъдат осъществявани както от български граждани, така и от граждани на държава член на Европейския съюз, на страните от Европейското икономическо пространство и Швейцария. Всички те трябва да притежават степен „магистър“ по „Медицина“ и „Дентална медицина“ или еквивалентната професионална и квалификационна степен от чужбина, но и са вписани в Националния регистър на членовете на двете браншови организации – лекарския и зъболекарския съюзи. Другите специалисти, които могат да извършват прегледи от разстояние са медицинските сестри, акушерките, рехабилитаторите и фелдшерите.

телемедицина

Стриктното проследяване на документите, удостоверяващи професионалната квалификация, опита и компетентността на медицинските специалисти е ангажимент на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“, която ще води и регистър на всички, които ще прилагат диагностика, лечение, профилактика и рехабилитация от разстояние.

Дигитализация в действие

Предложението на депутата от ПП-ДБ Божидар Божанов е свързано с възможността най-накрая да отпадне документацията на хартия, а нормативната уредба, свързана с работата и обхвата на Националната здравно информационна система да бъде прецизирана. Това е поредният опит системата на здравеопазването да бъде основно дигитализирана. Законовите промени правят постижимо е-здравеопазването, за което през годините повече се говореше в бъдеще време и пожелателно и по-малко се правеше, за да стане факт. Сега ситуацията се променя.

Медицинските специалисти в лечебните и здравни заведения са длъжни да оформят електронен здравен запис за всяка дейност, която извършват. Подготвената документация се изпраща към НЗИС във вид на електронен документ, подписан с квалифициран електронен подпис.

е-здравеопазване

Първичните администратори на данни предоставят на здравния министър безвъзмездно достъпа до гражданска регистрация от Националната база данни, здравноосигурителния статус, валидността на личните документи.

Цялата дейност в лечебните и здравните заведения се удостоверява чрез електронен подпис. Не може да има хартиен носител на електронни документи, изключение се прави само при технически причини или ако пациентът изрази желание да притежава информацията и на хартия, е записано още в закона.

>>>Решенията в здравеопазването – две напред, една назад или защо е толкова трудно да бъде въведена дори е-рецептата

Промените предвиждат да се удължат сроковете за привеждане на системите в съответствие със закона и за прехвърляне на данни към Националната здравно информационна система.

Източник:
    • https://www.parliament.bg/bg/video

 

Още по темата:
  • Райският газ – причина за парализа сред все повече млади хора Райският газ – причина за парализа сред все повече млади хора
  • Няма как да се спре райският газ, защото е легален продукт за сметана Няма как да се спре райският газ, защото е легален продукт за сметана
  • Расте броят на тийнейджърите в САЩ, починали след предозиране със синтетичния наркотик фентанил Расте броят на тийнейджърите в САЩ, починали след предозиране със синтетичния наркотик фентанил
  • Хроминг (вдишване на токсични химикали) – опасна мода сред децата Хроминг (вдишване на токсични химикали) – опасна мода сред децата
0.0/5 0 оценки

Коментари към Окончателно: Пълна забрана за продажбата на райски газ

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Окончателно: Пълна забрана за продажбата на райски газ
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 02:45
    Коментирайте "Окончателно: Пълна забрана за продажбата на райски газ"

НОВИНАТА е свързана към

  • Райски газ: 15 от най-опасните странични ефекти
  • Райският газ: от наркотик на лордовете, до употребата му като анестетик в стоматологията
  • 26-годишната Кери-Ан: Не подозирах, че ежедневната употреба на райски газ може да ме прикове към инвалидна количка
  • Въвеждането на електронната рецепта като част от е-здравеопазването
  • Райският газ – причина за парализа сред все повече млади хора
  • От 1 октомври 2023 г. започва издаването на електронна медицинска бележка
  • Няма как да се спре райският газ, защото е легален продукт за сметана
  • Здравеопазване 2020 – пределната точка, след която настъпва хаосът
  • С решение на МС става възможно издаването на електронни направления и рецепти
  • Приключи втора фаза от изграждането на Националната здравноинформационна система
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Пълна упойка - мнения и въпроси

преди 2276 дни, 15 часа и 59 мин.

За и против продажбата на лекарства на блистер и бройка?

преди 2458 дни, 15 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 14 часа и 50 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 5 часа и 50 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 6 часа и 1 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 6 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival