Френската компания за телемедицина „Medadom” разполага кабини за телеконсултации в цялата страна

Кабините за медицинска телеконсултация, разработени от френската компания „Medadom”, се инсталират лесно и бързо и могат да бъдат разположени в големите аптеки, училищата и предприятията.
Целта ни е медицински обезлюдена Франция да бъде заселена със здравни специалисти, коментира един от съоснователите на стартъпа Натаниел Берн. Местата във Франция, където няма лекари се увеличават, а настоящата здравна криза заради COVID-19 изостря допълнително ситуацията. Хората не могат да се консултират бързо при нужда.
Новите технологии в услуга на здравето
Екипът на стартъпа „Medadom”, основан през 2017 г., е убеден, че новите технологии трябва да бъдат използвани максимално в името на по-доброто здравеопазване. Изключително важно е, казват те, на французите да се предложи новаторска и безопасна здравна система особено в условията на пандемията от COVID-19, но и като се има предвид намаляването на броя на лекарите в много общини. Новите решения улесняват, но и гарантират безопасност и оптимално медицинско наблюдение. Чрез тях хората имат достъп до лекар, без да се налага да пътуват. И очевидно французите се възползват от новите технологии.
Данните показват, че ако в началото на март 2020-а телеконсултациите, поддържани от здравното осигуряване, са били по 10 000 всяка седмица, то в края на март те са вече 500 000 седмично.
В последните години не са малко районите във Франция, които биват определяни като медицинска пустиня. Големи райони, при това не само труднодостъпни, остават без медицинско обслужване, тъй като липсват лекари. В последните години броят им рязко е намалял. Така много французи биват лишени от здравни услуги.
Очевидно пандемията от COVID-19 даде сериозен тласък на телемедицината във Франция. Така започва инсталирането на кабините за медицинска телеконсултация. Освен в аптеките те биват поставяни и в кметства, като това на Кормей ен Пари, но и в учебни заведения и предприятия.
Прогнозата е, че до 2024 г. стартъпът ще разположи 20 000 устройства и на практика ще покрие цялата страна с мрежа от свързани медицински терминали и кабини.
Телеконсултацията
Кабината съчетава няколко свързани инструмента, които позволяват на лекаря да прецизира диагнозата си. Оборудвана е с термометър, апарат за кръвно налягане, стетоскоп, отоскоп, дерматоскоп и оксиметър. Лекарят може да преслуша сърцето ви от разстояние или да огледа ушните ви канали, разяснява Натаниел Берн.
Самата процедура изглежда по следния начин. Пациентът си записва час онлай, а може и директно в аптеката, където има кабина за телеконсултации. Свързва се с лекаря и провежда консултацията. Медикът изготвя протокол и нанася данните в досието на пациента и ако е нужно издава рецепта. Цените са същите като в кабинета на лекаря и се поемат, когато човекът е здравноосигурен.
Кабината е звукоизолирана, така че да няма притеснения относно поверителността на прегледа. Веднага след като телеконсултацията свърши, помещението се дезинфекцира изцяло.
Телеконсултация може да бъде осъществена при заболявания като COVID-19, ушни инфекции, настинки, грип, тонзилит, бронхит, различни храносмилателни разстройства, инфекция на пикочните пътища, обриви, екзема, алергии, леки състояния на очите, ухапвания.
Дигиталната консултация не е възможна при инфаркт, белодробна емболия, отравяне с химически или токсични продукти, изгаряне от трета степен, инфекция с много висока температура и други. В тези случаи е нужно да се потърси спешно медицинска помощ на място.
Електронното здравеопазване във Франция
Според експерти и специалисти по темата 2020-а е довела до промяна в електронното здравеопазване. Очевидно здравната криза ускори решенията, свързани с е-здравеопазването, а френските компании продължават да предлагат иновативни идеи за оптимизиране на здравната система чрез цифрови инструменти. Проучване показва, че 81% от лекарите вярват, че електронното здравеопазване е възможност за качествени грижи.
През 2020-а има ръст в телеконсултациите, дистанционното наблюдение, диагностичната помощ и множество приложения, разработени за рекордно кратки срокове.
Сериозни инвестиции са направени за разработването на мрежа от е-услуги, за телеконсултации, за разработката на кардиологичен робот и не на последно място за приложението на изкуствения интелект в медицината и научните изследвания.
info.medadom.com, rfi.fr, pixabay.com
-
Димитровград е първата българска община, в която прилагат мобилно здравеопазване
-
Над 30 000 българи вече се консултират с лекар онлайн през Healee
-
На фона на глобалната криза с лекарства: Мащабна измама може да засегне хиляди
-
Устройство показва шест физиологични показателя чрез 30-секундно видео на лицето на пациента
НОВИНАТА е свързана към
- Димитровград е първата българска община, в която прилагат мобилно здравеопазване
- БЛС: Само нашият регистър гарантира, че онлайн консултациите се извършват от лекари
- Телемедицината при лечение на епилепсия - полезните практики от цял свят
- COVID-19 даде тласък на телемедицината и услугите за проследяване на здравен статус, твърди проучване
- Устройство показва шест физиологични показателя чрез 30-секундно видео на лицето на пациента
- Иновации в здравеопазването през 2025-а
- Стартира ВИТА Телемедицина в услуга на пациентите условията на COVID-19 !
- Над 30 000 българи вече се консултират с лекар онлайн през Healee
- В Китай оперираха мъж чрез роботизирана система за навигация
- На фона на глобалната криза с лекарства: Мащабна измама може да засегне хиляди
Коментари към Френската компания за телемедицина „Medadom” разполага кабини за телеконсултации в цялата страна