Димитровград е първата българска община, в която прилагат мобилно здравеопазване
Община Димитровград вече прилага мобилното здравеопазване. Първите прегледани в специализирания медицински автомобил са хората от село Добрич. Това беше и първият тест за това как се приема телемедицината от хората. „Интересът беше огромен. Тепърва ще изготвим график за посещенията в 27-те населени места на общината. По проекта сме предвидили 4200 прегледа, които трябва да бъдат осъществени до месец септември 2021 г.“, каза Яшо Минков, заместник-кмет по европейските програми и международното сътрудничество в местната администрация.
Иновативната услуга е факт, благодарение на проекта „Интелигентна медицина – SMART MED”, който местната администрация реализира заедно с гръцката община Паранести и с „Технологичния институт Източна Македония и Тракия“. Проектът се реализира по програмата INTERREG Гърция – България и е на стойност 1 484 531 евро, от които 911 433 евро са предназначени за българската община.
„Идеята се роди, защото ние виждаме колко голяма е нуждата на хората по селата от здравни грижи, в същото време нашето здравеопазване все още не е такова, какво би ни се искало, както не е такова, каквото трябва и икономическото и финансово състояние на хората. Водени от тази мисъл, но и защото в Община Димитровград обичаме иновациите, започнахме реализацията на проекта“, коментира още заместник-кметът.
Така вместо възрастните да ходят при лекаря, той отива при тях, каквато е и целта на разработката – хората от малките населени места да получат качествени здравни услуги. Освен нея обаче има и друга, която е също толкова значима, и тя е да бъдат направени препоръки към законодателството затова как може чрез него да се улесни здравното обслужване.
„Докато реализираме проекта, ние със сигурност ще натрупаме не само огромна база данни, но и достатъчно идеи, които ще предложим“, каза Яшо Минков.
Проектът, който е по програмата INTERREG Гърция – България, е на стойност 382 663 евро. От тях 242 993 евро са за община Димитровград. Краят на проекта обаче няма да бъде край и на услугата. „Направили сме необходими разчети и след приключването, финансирането ще продължи със средства от бюджета на общината, но е възможно да намерим в този период и други донорски програми. Важното е иновативната услуга да остане и да бъде от полза за хората“, обясни заместник-кметът.
Специализираният автомобил е оборудван с изключително модерна апаратура, сред която има ултразвукова коремна сонда, отоскоп, ЕКГ апарат с 12 канала, телемедицински стетоскоп. В реално време през интернет платформата данните отиват в местната болница, където съответният специалист си казва мнението. На всеки от пациентите ще бъде създадено досие, а човекът ще има код, който може да предостави и на други специалисти за второ или трето мнение. Единственият проблем е, че все още у нас няма електронна рецепта, защото така хората ще бъдат още по-улеснени. Според Яшо Минков вчерашният ден в село Добрич е показал ясно колко голяма е нуждата на хората, но и на практика е демонстрирал, че телемедицината е нужна и полезна.
Мобилното здравеопазване е една от най-бързо развиващите се области в момента. То има огромен потенциал както да подпомогне трансформацията на здравеопазването, така и да го направи по-качествено и ефикасно.
Проектът на Община Димитровград е чудесен пример как хората от малките населени места могат да получат качествена здравна помощ, от каквато в противен случай много често биват лишени.
Особено значение има и възможността в края на проекта екипът на местната администрация да направи такива предложения, които биха провокирали здравното министерство да започне с промените, които ще осигурят здравно покритие и качествени услуги на хилядите българи, живеещи в селата и малките градове, които често нямат физическа и финансова възможност да се лекуват.
снимки: dimitrovgrad.bg
- На фона на глобалната криза с лекарства: Мащабна измама може да засегне хиляди
- БЛС: Само нашият регистър гарантира, че онлайн консултациите се извършват от лекари
- Телемедицината при лечение на епилепсия - полезните практики от цял свят
- Над 30 000 българи вече се консултират с лекар онлайн през Healee
НОВИНАТА е свързана към
- Д-р Дани Хусеин Раед
- д-р Стоян Тодоров Анестев
- Дирекция "Бюро по труда", град Димитровград
- д-р Елена Иванова Тодорова
- д-р Иван Господинов Пальонов
- Ветеринарана клиника "Аренавет", гр. Димитровград
- д-р Галя Запрянова Туртова
- д-р Лидия Иванова Димитрова
- Д-р Детелина Атанасова Денкова-Пехливанова
- д-р Милка Димитрова Иванова
Коментари към Димитровград е първата българска община, в която прилагат мобилно здравеопазване