Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини На фона на глобалната криза с лекарства: Мащабна измама може да засегне хиляди

На фона на глобалната криза с лекарства: Мащабна измама може да засегне хиляди

от 14 юни 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
На фона на глобалната криза с лекарства: Мащабна измама може да засегне хиляди - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Основателят и един от директорите на компанията Done Global за телемедицина са обвинени в незаконно осигуряване на рецепти за стимуланта Adderall, предписван на пациенти със СДВХ.
  • Схемата за измами е в размер на 14 милиона долара.
  • Компанията е осигурявала рецепти за стимуланта на хора, които нямат диагноза СДВХ, като в замяна „клиентите“ са плащали месечна такса.
  • Незаконната търговия с Adderall застрашава живота на пациентите със заболяването, които може да прибягнат до алтернативни лекарства със съмнително качество.

Основателят и един от най-добрите лекари от компанията Done Global Inc. са първите служители на компания за телемедицина, обвинени за незаконно разпространение на медикаменти. Рутия Хе и директорът по клиничните въпроси Дейвид Броуди са арестувани на 13 юни 2024 г. и, ако бъдат признати за виновни, могат да прекарат следващите няколко десетилетия в затвора.

Компанията използва социалните мрежи, за да привлича купувачи

Властите съобщиха, че компанията Done Global е осигурявала рецепти за над 40 милиона таблетки, включително Adderall, предписван за лечение на пациенти със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ). За целта Хе и Броуди са привличали „желаещи да закупят лекарството“ чрез социалните мрежи, които от своя страна всеки месец са им плащали определена сума за извършената услуга.

Кризата с „Адерал“ в САЩ

Много от рецептите са издадени без нужда, което още повече задълбочава кризата с недостига на „Адерал“, оповестена от Агенцията за храните и лекарствата през 2022 г. Засегнати от дефицита са хиляди пациенти с официална диагноза.

Схемата за измами с Adderall

Двамата служители са обвинени и в мащабна схема за измами, тъй като са фалшифицирали документи с цел аптеките да отпускат лекарството на желаещите. В резултат застрахователните компании Medicare и Medicaid са изплатили на Done над 14 милиона долара.

Министърът на правосъдието Мерик Гарланд заяви: „Обвиняемите са се възползвали от COVID пандемията и са разработили схема на стойност 100 милиона долара, с която са измамили данъкоплатците и са осигурили лесен достъп до медикамента Adderall и други стимуланти без основателна медицинска причина.“

Компанията за телемедицина е създадена през 2019 г. . В официалния й сайт пише, че нейната мисия е „с помощта на телемедицината да повишава осведомеността на хората, да поставя точни диагнози, без да нарушава конфиденциалността на пациентите, и да предлага начини за провеждане на навременно лечение“.

фармацевт с предпазна маска

Порочни практики в компаниите за телемедицина

Повдигнатите обвинения са потвърждение на данните от доклад на Wall Street Journal от 2022 г. В него се описват порочни практики в някои компании за телемедицина за осигуряване на строго контролирани медикаменти и оказване на натиск върху клинични специалисти да издават рецепти на хора, които нямат показания.

Американското правителство класифицира Adderall като контролирано вещество клас II заради сериозния риск от злоупотреба и развитие на зависимост към медикамента. Тук попадат също кокаинът, метамфетаминът и опиоидът OxyContin.

» COVID-19 даде тласък на телемедицината и услугите за проследяване на здравен статус, твърди проучване

Ръст в рецептите със стимуланти

През 2023 г. изследване на Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията разкри, че по време на пандемията се е увеличил броят на рецептите за стимуланти, които често се предписват на хора със СДВХ. В периода 2016 г. – 2020 г. делът на гражданите, изпълнили такива рецепти, остава относително стабилен, но през 2021 г. е отчетен значителен ръст от над 10% във всички възрастови групи.

Риск от предозиране и зависимост

Членове на Консултативния съвет към Центровете за превенция и контрол на заболяванията поясняват: „Недостигът на стимуланти може да принуди пациентите, които се нуждаят наистина от тях, да търсят алтернативи. Алтернативите, тоест фалшивите лекарства, които биха получили без проблем на нелегалния пазар, могат да съдържат опасни съставки като например фентанил.“

Специалистите предупреждават всички нуждаещи се да избягват да приемат лекарства, които не са предоставени от лекар или лицензирана аптека. Добре би било лекуващите лекари да запознаят пациентите със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност с риска от предозиране, когато медикаментите се купуват от нелегалния пазар.

Рискът за диагностицираните със СДВХ пациенти, свързан с недостига на стимуланти, също не е малък. Ако не се лекуват, емоционалното им състояние се влошава и могат да прибегнат до злоупотреба с наркотици или алкохол. Застрашено е и физическото им здраве, тъй като могат да станат пострадат в пътен инцидент или да направят опит за самоубийство.

Adderall е комбиниран медикамент за лечение на синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност. Лекарството влияе на мозъка, като променя нивата и съотношението на определени вещества, които се образуват по естествен път. Амфетамин/ декстроамфетамин принадлежи към клас лекарства, известни като стимуланти. Той подобрява концентрацията, помага на пациентите да задържат вниманието си върху една дейност за по-дълго време и да контролират по-лесно поведението си. Adderall улеснява организацията на задачите за деня и влияе положително на умението за слушане.
В някои случаи медикаментът се използва и за лечение на нарколепсия.
Източник:
  • US charges executives at ADHD startup in Adderall fraud: https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/us-charges-executives-adhd-startup-adderall-fraud-2024-06-13/
  • CDC warns access to ADHD meds may be disrupted after arrests of health-care startup executives: https://edition.cnn.com/2024/06/13/health/cdc-adhd-medication-alert/index.html
  • Adderall - Uses, Side Effects, and More: https://www.webmd.com/drugs/2/drug-63163/adderall-oral/details
Още по темата:
  • Официализираха правилата за телемедицина у нас Официализираха правилата за телемедицина у нас
  • Компанията за телемедицина MEDVi: История за бърза печалба и реклами с измислени лекари Компанията за телемедицина MEDVi: История за бърза печалба и реклами с измислени лекари
  • Проектът на Наредба за медицинска помощ от разстояние е скандален Проектът на Наредба за медицинска помощ от разстояние е скандален
  •  Профилактични прегледи чрез телемедицина за близо 1000 души в Пловдивско Профилактични прегледи чрез телемедицина за близо 1000 души в Пловдивско
5.0/5 1 оценка

Коментари към На фона на глобалната криза с лекарства: Мащабна измама може да засегне хиляди

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте На фона на глобалната криза с лекарства: Мащабна измама може да засегне хиляди
    www.framar.bg 
    на 28 May 2026 в 06:35
    Коментирайте "На фона на глобалната криза с лекарства: Мащабна измама може да засегне хиляди"

НОВИНАТА е свързана към

  • Симптоми на хиперактивност при възрастни
  • Официализираха правилата за телемедицина у нас
  • Компанията за телемедицина MEDVi: История за бърза печалба и реклами с измислени лекари
  • Как да подобрите комуникацията с човек със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ)
  • Полезни практики при деца с хиперактивност и дефицит на внимание
  • AI инструмент прогнозира риска от развитие на СДВХ при деца
  • Подходящи игри и физически занимания за деца с дефицит на внимание и хиперактивност
  • Тикове и синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ)
  • Дефицит на вниманието в зряла възраст
  • Проектът на Наредба за медицинска помощ от разстояние е скандален
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Начинът на живот е ключов за здравето в напреднала възрастНачинът на живот е ключов за здравето в напреднала възраст

Начинът на живот е ключов за здравето в напреднала възраст

от 27 май 2026г.Прочети повече
Хантавирусен белодробен синдром (HPS)Хантавирусен белодробен синдром (HPS)

Хантавирусен белодробен синдром (HPS)

от 27 май 2026г.Прочети повече
Поке боул: ястието в купа, което завладя светаПоке боул: ястието в купа, което завладя света

Поке боул: ястието в купа, което завладя света

от 27 май 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Тихият инсулт - когато не разбираме, че сме получили мозъчен инфаркт

преди 19 дни, 17 часа и 29 мин.

Накъде да се отварят вратите в новата ми къща - навън или навътре?

преди 23 дни, 16 часа и 29 мин.
Всички

АНКЕТА

Позволявате ли на децата ви да използват социални мрежи

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АЛОРА сироп 100 мл НОБЕЛ

СЕГРЕТА ЧОРАПИ 140 САМОЗАД. БЕЗ ПРЪСТИ БЕЖ 1

ЦЕЛИФАРМ ЛЕАНЕА №2 Л-ФЛОУ капс. * 45

ПЗ ОРАЛ Б ПРО ЕКСПЕРТ ПРЕВЕНЦИЯ МИНТ 75мл

ГЛУХАРЧЕ КОРЕН 50г ЕКО ХЕРБ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

АЛФА ЛИПОЕВА КИСЕЛИНА капсули 400 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 май 2026г. в 18:21:38

ИБЕРОГАСТ БАЛАНС перорални капки, течност 50 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 май 2026г. в 18:21:00

АЛФА ЛИПОЕВА КИСЕЛИНА капсули 400 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Елеонора Попова от 27 май 2026г. в 17:00:18

ИБЕРОГАСТ БАЛАНС перорални капки, течност 50 мл

Коментар на: Станислава Стоянова от 27 май 2026г. в 15:21:51

Позволявате ли на децата ви да използват социални мрежи

Коментар на: . от 27 май 2026г. в 12:25:53
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival