Устройство показва шест физиологични показателя чрез 30-секундно видео на лицето на пациента
Френската компания i-Vitral създава иновативно устройство, което позволява дистанционното измерване на няколко физиологични показателя, за което е нужно единствено пациентът да си направи селфи видео на лицето. 30 секунди по-късно резултатът е готов.
Иновативното устройство
Устройството, което носи името Caducy, представлява софтуер за диагностична помощ и медицинско устройство за измерване на физиологични параметри. Представлява комбинация от модерни технологии и е резултата от работата на специалистите в компанията в продължение на седем години. Време, посветено на множество изследвания и разработки.
Началото поставя проф. Ален Пруски, който прави изследване, свързано с хората с аутизъм. Ръководителят на лабораторията за автоматични кооперативни системи, специализирана в компютърни науки, електроника и невронауки започва съвместна работа с д-р Абделхак Мусауи, експерт по алгоритми, обработка на сигнали и оптимизация.
Сливането на опита и знанията им прави възможно разработването на начин за разбиране на сцени от ежедневието чрез виртуална реалност. Решението им да разработят безконтактен инструмент за измерване на пулса е всъщност и генезисът на Caducy. За да се превърне в реалност обаче, е нужна работата на още двадесет души – специалисти по изкуствен интелект, инженери, изследователи, докторанти.
В основата на Caducy е безконтактната фотоплетизмография (rPPG).
„Тя представлява диагностичен метод от дистанция, който позволява да се измерва сърдечната честота чрез движението на кръвните потоци, които циркулират под кожата“, пояснява Мириам Бенфато, мениджър комуникации в i-Virtual. Видео потокът бива анализиран както с помощта на технологията rPPG, така и с усъвършенстват изкуствен интелект и алгоритми за дълбоко обучение включително и технология за компютърно зрение и обработка на сигнали.
Устройството открива и събира периодични вълни, които съответстват на пулсовата вълна на повърхността на човешкото лице чрез видео сигнал. Авангардната технология показва резултатите за 30 секунди.
Caducy е първото сертифицирано по стандартите и отговарящо на изискванията на Европейския съюз медицинско устройство, което измерва жизненоважни параметри като го прави безконтактно.
Какво измерва Caducy
Caducy дава възможност на лекаря да направи анализ на сърдечната и дихателната честоти, кръвното налягане и дори нивата на стрес.
Клинични проучвания
Технологията, създадена от екипа на i-Virtual, нейната надеждност и сигурност са потвърдени от клинични проучвания.
„Нашето устройство интегрира програми за изкуствен интелект, системи за визуално разпознаване и анализ на биомедицински сигнали. За да потвърдим този подход за преглед на видео селфи, осъществихме клинично проучване сред повече от хиляда пациенти в Университетската болница в Нанси през 2021 г.“, разказва Мириам Бенфато. Тестовете потвърждават, че медицинското устройство е надеждно 95%.
Мириам Бенфато уточнява, че базите данни на пациентите са защитени, тъй като няма запис на видео консултациите и те не се пазят. „Нашата цел е платформите за телемедицина и болниците да използват устройството“, допълва тя.
Ползата от медицинското устройство
Авторите на Caducy са категорични, че ще работят по начин, който ще доведе до по-добра здравна система.
С предложената от тях технология става възможно усъвършенстването на телеконсултациите, които са от огромно значение за районите, наречени медицински пустини. Става дума за населени места, които са твърде отдалечени и почти недостъпни и в които липсват медицински специалисти.
Мириам Бенфато съобщава, че в настоящия момент четири милиарда души в света нямат достъп до системите на общественото здраве и до основни здравни услуги.
>>>Френската компания за телемедицина „Medadom” разполага кабини за телеконсултации в цялата страна
„Не става дума само за бедни и развиващи се, но и за страни като Франция, които са изправени пред проблема с медицинските пустини и с липсата на медицински специалисти. Целта ни е системата ни да бъде възприета от платформи за телеконсултации и дори от спешните центрове в болниците. Приложенията ни работят на всички видове смартфони, таблети и компютри с камера, както и на всяка територия независимо от състоянието на интернет мрежата“, казва Мириам Бенфато.
За медицинските пустини във Франция
Данните от Атласа на медицинската демография на Националния съвет на организацията на лекарите във Франция показва, че броят на общопрактикуващите медици през 2022 г. е намалял с 11% в сравнение с 2010-а.
За 12 години системата са напуснали 10 128 лекари. Този спад се очаква да продължи и в следващите години, особено като се има предвид пенсионирането на почти една четвърт от работещите в момента специалисти.
През 2022 г. на 100 000 души се падат 121 общопрактикуващи лекари.
Има райони, където техният брой обаче е висок, например Прованс-Алпи-Лазурен бряг, където на 100 000 жители има 377 лекари.
Сериозен е проблемът в селските райони и покрайнините особено на големите градове. Ситуацията не само следва контурите на социалните неравенства, но и ги задълбочава. Знак за достъпа до медицински грижи или неговата липса е и колко време се чака за посещение при лекар. Най-много се чака за специалистите.
Проучване, осъществено през 2018-а, показва, че ако за среща с офталмолог в Париж се чака средно 29 дни, то за големите селски центрове дните са 76, а за малките 97.
Здравните власти в страната насърчават развитието на телемедицината като начин да се преодолеят донякъде проблемите. Още през 2018-а е взето решение, че всеки лекар независимо от специалността му, е упълномощен да практикува телеконсултации във всяка ситуация, която сметне за подходяща.
Новите мерки за подобряване на достъпа до здравеопазване през 2023 г. предвиждат четвъртата година стаж по обща медицина да бъде преди всичко в областите, определяни като медицински пустини, създаване в тези райони на регионални здравни агенции и лекарски консултации и не на последно място възможността до 2035 г. лекари и медицински сестри да работят до 72-годишна възраст
- На фона на глобалната криза с лекарства: Мащабна измама може да засегне хиляди
- Димитровград е първата българска община, в която прилагат мобилно здравеопазване
- Френската компания за телемедицина „Medadom” разполага кабини за телеконсултации в цялата страна
- В Китай оперираха мъж чрез роботизирана система за навигация
НОВИНАТА е свързана към
- На фона на глобалната криза с лекарства: Мащабна измама може да засегне хиляди
- Димитровград е първата българска община, в която прилагат мобилно здравеопазване
- Френската компания за телемедицина „Medadom” разполага кабини за телеконсултации в цялата страна
- БЛС: Само нашият регистър гарантира, че онлайн консултациите се извършват от лекари
- Телемедицината при лечение на епилепсия - полезните практики от цял свят
- COVID-19 даде тласък на телемедицината и услугите за проследяване на здравен статус, твърди проучване
- Стартира ВИТА Телемедицина в услуга на пациентите условията на COVID-19 !
- Над 30 000 българи вече се консултират с лекар онлайн през Healee
- В Китай оперираха мъж чрез роботизирана система за навигация
Коментари към Устройство показва шест физиологични показателя чрез 30-секундно видео на лицето на пациента