Проектът на Наредба за медицинска помощ от разстояние е скандален

Публикуваният от Министерството на здравеопазването проект на Наредба за медицинската помощ от разстояние заплашва да унищожи една от важните ниши в здравеопазването – правото на достъпна медицинска помощ и е меко казано скандален.
Мнението е на д-р Мария Шаркова, адвокат по медицинско право, което тя изрази в профила си във „Фейсбук“.
Основните й притеснения са свързани с факта, че у нас се въвеждат неизпълними условия и на практика се налага монопол върху предоставянето на медицинска помощ от разстояние.
„Ако наредбата влезе в сила, единственият начин лекар да предостави консултации от разстояние, е да се намира в бункер в лечебно заведение, което е инвестирало в инфраструктура с абсурдни изисквания“, пише адвокат Шаркова.
Медицинската помощ от разстояние ще се предоставя само чрез Националната здравноинформационна система като се спазват абсурдни технически изисквания. Проблемът е, че не могат да бъдат използвани други комуникационни канали, например, платформи, приложения или телефон.
>>>В Китай оперираха мъж чрез роботизирана система за навигация
Според д-р Мария Шаркова не съществува нито правно, нито свързано с формалната логика обяснение, защо се ограничава достъпът до консултации като те се монополизират чрез само един комуникационен канал.
Въпросите, които задават специалистката по медицинско право, са важни. У нас за телемедицина се говори от години, а колкото повече се увеличават „медицинските пустини“, толкова по-важно ще бъде тя най-накрая да започне да се прилага.
>>>Устройство показва шест физиологични показателя чрез 30-секундно видео на лицето на пациента
Публикуваме поста на адвокат Мария Шаркова с надеждата, че той ще предизвика дискусия
"На електронната страница на МЗ е публикуван проект на Наредба за медицинска помощ от разстояние, който е меко казано скандален и заплашва да унищожи тази така важна за осъществяването на правото на достъпна медицинска помощ ниша в здравеопазването.
- Във всички цивилизовани държави се поощряват иновациите, телемедицината, използването на различни технологии за подобряване на достъпа до медицинска помощ, като се използват рационално времето и ресурсите в здравния сектор.
- Само в България се въвеждат неизпълними изисквания и монопол върху предоставянето на медицинска помощ от разстояние. И за да не бъда голословна, ще илюстрирам проекта така: ако тази наредба влезе в сила, единственият начин лекар да предоставя консултации от разстояние е да се намира в бункер в лечебно заведение, което е инвестирало в инфраструктура с абсурдни изисквания.
- Според тази наредба медицинска помощ от разстояние ще може да се предоставя само чрез Националната здравноинформационна система и при спазване на абсурдни технически изисквания. Никакви други канали за комуникация, в това число платформи, приложения или дори обикновени телефонни обаждания, няма да бъдат позволени при оказването на медицинска помощ от разстояние.
Съгласна съм, че при предоставяне на медицинска помощ от разстояние, когато връзката лекар - пациент е опосредена по някакъв начин, следва да се гарантират в по-голяма степен правата на пациентите и сигурността на тяхното лечение. В същото време обаче правната регламентация на дадени обществени отношения, които от години съществуват и са се утвърдили в практиката, не може да води до абсурдни ограничения, които на практика изтриват всякаква възможност за подобна дейност.
- Няма никакво обяснение - нито правно, нито свързано с формалната логика, да се ограничи достъпът до подобни консултации чрез тяхното монополизиране в рамките на един единствен комуникационен канал. Ако логиката на МЗ е, че НЗИС като част от Информационно обслужване може да осигури най-висока степен на сигурност на данните на пациентите, нека само си припомним казусите с изтеклите данни от НАП.
Част от тези платформи предоставят възможност за реална оценка на услугата чрез обратна връзка от страна на пациентите и дават възможност за проследяване на удовлетвореността им. Нещо, което държавата от години не може да създаде като механизъм, макар да е предвидено в ЗЗО. Или казано с други думи - има нещо работещо в здравеопазването ни, то носи допълнителни доходи на лекарите, предоставя лесен достъп до медицинска помощ на пациентите и има механизми за проследяване на тяхната удовлетвореност, но държавата иска да го унищожи - умишлено или поради некомпетентност - само това не ми е ясно."
Файлове за сваляне към НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- На фона на глобалната криза с лекарства: Мащабна измама може да засегне хиляди
- Димитровград е първата българска община, в която прилагат мобилно здравеопазване
- БЛС: Само нашият регистър гарантира, че онлайн консултациите се извършват от лекари
- Фалшивото "изследване" с биорезонанс - как да печелим от човешкия страх
- Телемедицината при лечение на епилепсия - полезните практики от цял свят
- COVID-19 даде тласък на телемедицината и услугите за проследяване на здравен статус, твърди проучване
- Устройство показва шест физиологични показателя чрез 30-секундно видео на лицето на пациента
- Иновации в здравеопазването през 2025-а
- Стартира ВИТА Телемедицина в услуга на пациентите условията на COVID-19 !
- Над 30 000 българи вече се консултират с лекар онлайн през Healee
Коментари към Проектът на Наредба за медицинска помощ от разстояние е скандален