Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини След повече от година приеха Националната здравна стратегия 2030

След повече от година приеха Националната здравна стратегия 2030

от 19 апр 2024г., обновено на 22 апр 2024г.
Автор: Гергана Караилиева
След повече от година приеха Националната здравна стратегия 2030 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Народното събрание прие Националната здравна стратегия 2030
  • Стратегията е ключов документ за развитието на системата на здравеопазването
  • Показва визията и представя политиките и начините, по които ще бъдат осъществени
  • Финансовият ресурс на Националната здравна стратегия е над 100 милиарда лева

 

С решение на Народното събрание от 18 април 2024 г., подкрепено с положителния вот на 107 депутати от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, Националната здравна стратегия 2030 влиза в сила. 36-ма народни представители от ИТН и „Възраждане“ гласуваха „против“, а 8 от БСП с „въздържал се“. Между другото един от членовете на групата на БСП подкрепи предложението.

Стратегическият за сектор „Здравеопазване“ документ имаше злощастна съдба. През 2023 г. предложените от Министерството на здравеопазването варианти бяха критикувани, връщани за доработване и така и не получиха одобрението на парламентарната комисия по здравеопазване, за да имат шанса да влязат за обсъждане в пленарна зала.

Остри критики към тях имаше не само от депутатите, но и от медицинската общност и съсловните организации. Така се стигна до създаването на работна група от народни представители към здравната комисия, която да подготви стратегическия документ.

По този начин стратегията, която има задачата да определя бъдещето на системата, е дело не на здравното ведомство, а на Народното събрание.

Национална здравна стратегия 2030

Стратегията е документ с огромно значение, защото целта й е да представи визията за развитието на здравеопазването в следващите шест години, но и политиките в сектора и начините, по които те ще бъдат осъществени.

Важно е още и това, че тя е свързана с осъществяването на проекти от Плана за възстановяване и устойчивост.

Профилактиката и персонализираният медицински модел са важна част от документа, според който има три цели. На първо място е желанието да бъдат подобрени здравето и средата, а идеята е това да бъде постигнато чрез редовна профилактика, превенция и намаляване на вредните ефекти от околната среда, но и от рисковото поведение на хората. Ресурсите да бъдат управлявани ефективно е втората голяма цел, а третата е да се намалят неравенствата и да бъде гарантирана здравната сигурност на гражданите.

Извън общите документът представя и конкретни цели. Сред тях са намаляването с 55% на случаите на преждевременна смърт, които са резултат от замърсения въздух. Авторите насочват вниманието към ефективни действия за борба с онкологичните и сърдечносъдовите заболявания, към подобряване на майчиното и детско здравеопазване както и на психичното здраве и грижа. И още към намаляване на детската смъртност.

личен лекар

Извънболничната помощ заема важно място в Стратегията. Затова се предвижда насърчаването на нови лекарски практики в отдалечените и труднодостъпни райони. Тема, по която се говори от години, но до момента така и няма пробив. Факт е, че в страната има множество райони, в които хората нямат достъп до медицинска помощ.

>>> ЕК за здравеопазването в България: Ниски нива на профилактика и на достъп до медицинска помощ

В настоящия стратегически документ се предвижда болниците в страната да бъдат разпределени на пет нива. Първо и второ ниво ще бъдат лечебните заведения, които са райони с население до 5000 души. Те трябва да гарантират извънболнична и спешна помощ.

В районите до 25 000 души трябва да има достъп до регионални лечебни заведения, които имат легла за лечение и наблюдение до 48 часа и спешен кабинет, който работи 24 часа. В тях трябва да има още хосписи. Става ясно още, че общинските болници ще допълват дейността на регионалните.

Хората от цялата страна да имат равен достъп до лечение в областните градове.

болница

Предвижда се активна дейност за развиването на така наречените приоритетни болници – лечебни заведения с много високо ниво както на апаратура, така и на специалисти.

>>> Тежкият кадрови проблем заплашва след няколко години общопрактикуващите лекари да намалеят драстично

Според авторите на документа в областните центрове ще има и болници, определени като опорни. Задачата им е да осигурят четвъртото ниво на достъп. В него освен възможност за бърза реакция при аварии или бедствия са включени и всички дейности, свързани с ТЕЛК.

Важен акцент е и желанието да бъдат развити всички видове високотехнологични медицински услуги както и структурите за продължителното лечение и палиативни грижи.

Тук е мястото да припомним, че вариантът на здравното министерство, предлагаше доста по-сериозни мерки, свързани с болниците. Тяхното преструктуриране и такъв тип договаряне, което да регулира системата и да я изчисти от ненужното, особено в онези райони в страната, в които количеството на услугите е твърде голямо.

е-здравеопазване

Интегрирането на Специализираната електронна система за проследяване и анализ към Националната здравноинформационна система гарантира доставката на лекарствата от Позитивния списък, убедени са авторите на документа.

Важен акцент в развитието на лекарствената политика е бързото навлизане на генеричните лекарства.

>>> Има нарушения в търговията с лекарства, констатират от Здравното министерство

И тъй като основният приоритет е нацията да бъде по-здрава, предложените за постигането му политики са свързани с насърчаването на здравословния начин на живот, подобряването на здравната култура, ефективен скриниг и превенция на различните заболявания.

Друг от приоритетите е системата на общественото здравеопазване да бъде насочена единствено към потребностите на хората. За това се предвиждат политики, насочени към развитието на първичната медицинска и спешна помощ, на електронното здравеопазване и дигитализацията в сектора, но и на устойчив и дългосрочен механизъм на финансиране, в основата на който стоят резултати.

Политическите реакции

Без изненади преминаха дебатите в Народното събрание. Този път обаче реакцията на опозицията не беше нито толкова яростна, нито тотално отричаща. Както призна Маргарита Генчева от групата на „Възраждане“, настоящият вариант е подобрен и в него има и положителни неща, като например, лекарствената политика, визията за отдалечените и трудно достъпни райони, фокусът върху социално значимите заболявания. Според нея обаче терминологията на Стратегията е брюкселско клише, лишено от съдържание.

От своя страна проф. Андреяй Чорбанов от Има такъв народ припомни, че групата им има принципно несъгласие затова как трябва да изглежда и да функционира здравната система у нас и това е причината да не подкрепят документа. Депутатът допълни, че Националната здравна стратегия не е закон, а това значи, че не задължава изпълнителната власт.

д-р Александър Симидчиев

Председателят на работната група, изготвила документа, д-р Александър Симидчиев от ПП-ДБ изрази съжаление затова, че: „Тази стратегия не успя да ни обедини. За съжаление от десетилетия у нас има въпиещо разделение дори по теми, които трябва да ни обединяват, за да оцеляваме.“

За стратегията и нейното приложение

Един от големите проблеми в системата на здравеопазването, а за съжаление и не само в нея, е свързан с факта, че създадените стратегии, насоки, препоръки и регламенти най-често остават на хартия. В повечето случаи те са декларативни и обещаващи, изпълнени с общи фрази, но лишени сякаш от яснота, дълбочина и категоричност. Затова и доверието в тях е много под нулата.

Още по-лошо е, че при смяната на властта най-често тези документи биват отричани и всичко започва отначало – нови комисии и групи, които работят върху нови стратегии, поставят цели, формулират приоритети и политики. Българската здравна система се върти в този затворен кръг на параграф 22 вече няколко десетилетия.

Липсата на приемственост както във визията за бъдещето на здравеопазването години напред, така и в конкретните здравни политики е една от причините за тежките проблеми и дъното, в което е пропаднало родното здравеопазване.

Възможно ли е настоящият документ, създаден не от изпълнителната власт, а за първи път от законодателната, да няма печалната участ на предишните и да остане само пожелателен? Постижимо ли е не само да се работи целенасочено, за да се постигнат поставените цели, но и да има проследяване и контрол?

Отговорът е положителен, стига обаче да има политическа воля затова. Да не забравяме, че финансовият ресурс, за прилагането на Стратегията до 2030 г. е над 100 милиарда лева, които ще дойдат от републиканския бюджет, от Плана за възстановяване и устойчивост и от европейски фондове.

Източник:

https://www.parliament.bg/bg

Още по темата:
  • Детската смъртност у нас е двойно по-висока в сравнение с ЕС Детската смъртност у нас е двойно по-висока в сравнение с ЕС
  • Народното събрание прие Националната здравна стратегия 2020 Народното събрание прие Националната здравна стратегия 2020
  • Правителството прие нова стратегия за хората с увреждания Правителството прие нова стратегия за хората с увреждания
  • Истини и митове за здравеопазването в Куба Истини и митове за здравеопазването в Куба
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

33-ТЕ СТРАТЕГИИ НА ВОЙНАТА - РОБЪРТ ГРИЙН - СИЕЛА
35.00лв.

33-ТЕ СТРАТЕГИИ НА ВОЙНАТА - РОБЪРТ ГРИЙН - СИЕЛА

КАК ДА ПРОДАВАМЕ ОНЛАЙН - КРИСТЪН ХОЛОМАН - ХЕРМЕС
19.95лв.

КАК ДА ПРОДАВАМЕ ОНЛАЙН - КРИСТЪН ХОЛОМАН - ХЕРМЕС

ДЕЙСТВАЙ КАТО ЖЕНА, МИСЛИ КАТО МЪЖ - СТИВ ХАРВИ, ДИНИЙН МИЛНЪР - ХЕРМЕС
17.95лв.

ДЕЙСТВАЙ КАТО ЖЕНА, МИСЛИ КАТО МЪЖ - СТИВ ХАРВИ, ДИНИЙН МИЛНЪР - ХЕРМЕС

ЗДРАВНАТА СИСТЕМА В БЪЛГАРИЯ - МАРИЯ РАДЕВА
12.00лв.

ЗДРАВНАТА СИСТЕМА В БЪЛГАРИЯ - МАРИЯ РАДЕВА

Коментари към След повече от година приеха Националната здравна стратегия 2030

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте След повече от година приеха Националната здравна стратегия 2030
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 03:58
    Коментирайте "След повече от година приеха Националната здравна стратегия 2030"

НОВИНАТА е свързана към

  • Истини и митове за здравеопазването в Куба
  • Здравната система във Великобритания пред колапс – защо се стигна дотук и какви са прогнозите
  • Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
  • Създателят на НЗОК - д-р Илко Семерджиев, ще бъде служебен министър на здравеопазването
  • Прегледите при личните лекари може да станат платени от 1 април
  • Здравният министър на САЩ настоява за оценка на безопасността на храните и лекарствата
  • Рекордно забавяне на лечението на пациенти с рак в Англия през 2023
  • Правителството прие нова стратегия за хората с увреждания
  • НАРЕДБА № 42 ОТ 2004 Г. ЗА ВЪВЕЖДАНЕ НА КЛАСИФИКАЦИОННИ СТАТИСТИЧЕСКИ СИСТЕМИ ЗА КОДИРАНЕ НА БОЛЕСТИТЕ И ПРОБЛЕМИТЕ, СВЪРЗАНИ СЪС ЗДРАВЕТО, И НА МЕДИЦИНСКИТЕ ПРОЦЕДУРИ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 75 ОТ 2014 Г., ДОП. - ДВ, БР. 106 ОТ 2014 Г.) В сила от 01.01.200
  • Австралия обмисля мярка за проверка компетентността на възрастните лекари
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Каква стратегия да приложим при дълъг планински преход?

преди 3367 дни, 10 часа и 40 мин.

Бихте ли подкрепили протестите в сектор Здравеопазване?

преди 5203 дни, 6 часа
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 12 часа и 9 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 4 часа и 50 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 11 часа и 41 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 18 часа и 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Имате ли доверие на вашия личен лекар? Имате ли доверие на вашия личен лекар?

Имате ли доверие на вашия личен лекар?

от 07 апр 2025г. Прочети повече
Поколението Z в здравеопазването Поколението Z в здравеопазването

Поколението Z в здравеопазването

от 19 фев 2025г. Прочети повече
Д-р Владимир Калайджиев - създателят на ХЕИ Д-р Владимир Калайджиев - създателят на ХЕИ

Д-р Владимир Калайджиев - създателят на ХЕИ

от 22 фев 2019г. Прочети повече
Начини за справяне с трудностите: фокус върху проблемите и фокус върху емоциите Начини за справяне с трудностите: фокус върху проблемите и фокус върху емоциите

Начини за справяне с трудностите: фокус върху проблемите и фокус върху емоциите

от 23 ное 2018г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival