Детската смъртност у нас е двойно по-висока в сравнение с ЕС
Нивото на детската смъртност у нас е два пъти по-високо в сравнение със средното за евросъюза, независимо че през 2017-а то е достигнало най-ниските си нива от -6,4 промила. За сравнение в ЕС промилите са -3,6. Това заяви по време на заседанието на парламентарната комисия по здравеопазване министър Кирил Ананиев, цитирайки доклада и отчета за изпълнението на здравната стратегия.
Намалява и показателят на мъртвородените сравнен с 2016 г., но отново е двойно по-висок отколкото е в държавите от Стария континент.
Страната ни очевидно следва общата европейска тенденция за застаряване на населението, но отново с по-високи показатели. Например, ако у нас хората над 65 години са 21%, то в ЕС са 19%. Средната продължителност на живота в България се е увеличила и сега е 74,76 години, а в Европа тя е 80,9 години.
Няма промяна и по отношение на раждаемостта, която също върви надолу. За съжаление сме страната с най-висока обща смъртност в евросъюза, където средният показател е 10,2, а при нас е 15,5.
Депутатът от БСП проф. Георги Михайлов коментира по време на заседанието, че проблемът не е в ниската раждаемост, а в ранната и предвидима смърт, което е знак за неефективна система на здравеопазването.
По време на заседанието на комисията здравният министър отговори и на въпроси, зададени му от депутатите. Стана ясно, че приоритет за ведомството е изграждането на националната педиатрична болница, което може да започне най-рано през есента.
Кирил Ананиев обясни, че са започнали да работят. До края на февруари ще приключат огледът и обследването на недовършената сграда, която е на територията на Университетската „Александровска“ болница. По същото време работната група, създадена с негова заповед, трябва да е готова със структурата на лечебното заведение, а до края на април ще бъде обявена и обществената поръчка за строителството.
Сред другите отговори, които министър Ананиев даде, бяха тези за информационната система и за новата наредба за специализациите, за която той увери, че ще премахне някои несправедливости и която ще бъде публикувана за обществено обсъждане след 28 януари.
Редактор: Гергана Караилиева
Източник: parliament.bg
Снимка: mh.government.bg
Продукти свързани с НОВИНАТА
КАК ДА ПРОДАВАМЕ ОНЛАЙН - КРИСТЪН ХОЛОМАН - ХЕРМЕС
ДЕЙСТВАЙ КАТО ЖЕНА, МИСЛИ КАТО МЪЖ - СТИВ ХАРВИ, ДИНИЙН МИЛНЪР - ХЕРМЕС
БИГДЖИГС ДЪРВЕНА ДАМА КАЛИНКИ И ПЧЕЛИЧКИ BJ211
33-ТЕ СТРАТЕГИИ НА ВОЙНАТА - РОБЪРТ ГРИЙН - СИЕЛА
ЗДРАВНАТА СИСТЕМА В БЪЛГАРИЯ - МАРИЯ РАДЕВА
АНАЛИЗ НА ФИНАНСОВОТО СЪСТОЯНИЕ НА ДИАГНОСТИЧНО КОНСУЛТАТИВНИТЕ ЦЕНТРОВЕ (ДКЦ) - ЛЮБОМИРА КОЕВА-ДИМИТРОВА
НОВИНАТА е свързана към
- Сериите, като стратегия при тренировките във фитнеса
- Д-р Константин Чернев: Националните консултанти участват не много активно в медицинската политика на България
- Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
- Повторенията като стратегия в тренировките
- Прегледите при личните лекари може да станат платени от 1 април
- Рекордно забавяне на лечението на пациенти с рак в Англия през 2023
- Правителството прие нова стратегия за хората с увреждания
- НАРЕДБА № 42 ОТ 2004 Г. ЗА ВЪВЕЖДАНЕ НА КЛАСИФИКАЦИОННИ СТАТИСТИЧЕСКИ СИСТЕМИ ЗА КОДИРАНЕ НА БОЛЕСТИТЕ И ПРОБЛЕМИТЕ, СВЪРЗАНИ СЪС ЗДРАВЕТО, И НА МЕДИЦИНСКИТЕ ПРОЦЕДУРИ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 75 ОТ 2014 Г., ДОП. - ДВ, БР. 106 ОТ 2014 Г.) В сила от 01.01.200
- Австралия обмисля мярка за проверка компетентността на възрастните лекари
- 400 милиона по света нямат достъп до медицинско обслужване
Коментари към Детската смъртност у нас е двойно по-висока в сравнение с ЕС