Има нарушения в търговията с лекарства, констатират от Здравното министерство
Започналите преди седем дни проверки в складове и аптеки, свързани със снабдяването с лекарства в страната, показват нарушения. Съобщението направи заместник-министърът на здравеопазването д-р Александър Златанов и уточни, че тъй като проверките не са приключили, не може да се каже дали става дума за системен проблем. Едно от подозренията е, че медикаментите се задържат по складовете на търговците на едро. Д-р Златанов направи изявлението след първото заседание на Специализирания съвет за контрол на снабдяването с лекарства, чието създаване анонсира преди дни служебният здравен министър.
Специализираният съвет за контрол върху снабдяването с лекарства
Специализираният съвет ще заседава веднъж месечно. Очакванията са да бъде работещ орган, който обсъжда ситуацията, възникналите проблеми и търси решения. Крайната цел е, заяви заместник-министър Златанов, да бъде сведен до минимум рискът, в страната да липсват лекарства, но и да бъде установена предвидимост, което означава на по-ранен етап да бъдат задействани механизми, осигурявящи лекарствата, които се очертава да се изчерпят бързо. Напълно постижимо е ако контролът е много по-сериозен.
Специализираният съвет е решението на проблема с липсващите лекарства, заяви пред депутатите от Парламентарната комисия по здравеопазване министър Асен Меджидиев на 3 ноември 2022 г. Тогава той каза, че след одита на „Информационно обслужване“, се променя формулата, което от своя страна води до намаляване на 60 от 340 на лекарствата в забранения списък. Случва се по време на редовния кабинет. „Това не е правилно. Е-системата е несъвършена, нужни са промени и е по-добре да има регулаторен орган“, обяви пред народните представители д-р Асен Меджидиев.
Първото заседание на Съвета, проведено на днешния 7 ноември 2022 г., е по-скоро среща за опознаване на страните, така че не е коментирана идеята за промяна на формулата, определяща забранените за износ медикаменти в Специализираната електронна система за проследяване на лекарствата от Позитивния списък (СЕСПА).
След седмица е втората среща и тогава участниците в нея ще дадат предложенията си за промени.
Членове на новата структура са представители на Здравното министерство, на Агенцията по лекарствата, Фармацевтичния съюз, Съветът по цени и реимбурсиране, Организацията за верификация на лекарствата, Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства, Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители, БГФарма, Асоциацията на търговците на едно с лекарства.
Боряна Маринкова от Асоциацията за развитие на паралелна търговия
Едно от предложенията, които ще внесат от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ), е свързано с намаляването на административната тежест, заяви изпълнителната директорка Боряна Маринкова. Това може да стане чрез процедури, а не като се извършват нормативни промени. Има и друг важен въпрос и той е как информацията достига до лекарите и фармацевтите и какви са указанията, които държавата дава. Не на последно място, подчерта Боряна Маринкова, санкциите трябва да бъдат безкомпромисни, а когато става дума за снабдяване с лекарства да не се допускат незаконни практики.
Деян Денев от ARPharM
Директорът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители заяви, че тяхното предложение ще бъде свързано с прилагането в пълен обем на законодателството, според което всяка отпусната опаковка трябва да бъде верифицирана и отписвана от системата за верификация на лекарствените продукти.
„За съжаление, в България само 40% се отписват от системата. За останалите 60% не е ясно къде отиват. Ако верификацията се извършва напълно, то няма да има проблем да се проследи пътя на всяка опаковка лекарство. Има ситуации, при които се твърди, че една опаковка е отпусната на пациент, но тя реално не е, изнесена е“, заяви Деян Денев.
И още за проверките
Заместник здравният министър подчерта, че масовите проверки се осъществяват както от Агенцията по лекарствата и Съвета по реимбурсиране, така и от РЗИ.
„До момента е установена липсата на десетина лекарства, предстои да установим колко от тях не са на разположение в аптечната мрежа или при търговците на едро, както и дали е възможно да бъдат доставени чрез внос или могат да бъдат заместени адекватно с наличните в аптеките“, каза още д-р Александър Златанов.
Целта на Съвета е да установи причините, да ги анализира и да се справи с проблемите, каза още заместник-министър Златанов и увери, че контролът ще бъде много по-добър.
НОВИНАТА е свързана към
- Има ли недостиг на лекарства по аптеките?
- Доставките на лекарството за диабет Оземпик ще бъдат забавени през ноември
- Липсата на лекарството CellCept застрашава живота на трансплантираните българи
- Повече от 200 активни вещества, използвани за лекарства, са в списъка на ЕС за критични медикаменти
- “Софарма” внася 30 липсващи лекарства
- За по-малко от месец са подадени 82 сигнала за липсващи лекарства на сайта, създаден от СРБЗ
- Големият проблем и на България, и на ЕС е липсата на ритмични и предвидими доставки на лекарства
- Трудно се открива по аптеките лекарство, нужно за страдащи от тромбофилия бременни
- У нас липсва важен медикамент за онкоболни пациенти
- Намаляват сигналите за дефицит на жизненоважни лекарства
Коментари към Има нарушения в търговията с лекарства, констатират от Здравното министерство