Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Липсата на лекарството CellCept застрашава живота на трансплантираните българи

Липсата на лекарството CellCept застрашава живота на трансплантираните българи

от 13 юни 2023г.
Автор: Гергана Караилиева
Липсата на лекарството CellCept застрашава живота на трансплантираните българи - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

На 30 май 2023 г. фирмата, която произвежда имуносупресора, предотвратяващ отхвърлянето на трансплантирания орган CellCept 250 милиграма, информира здравните власти у нас, че спира продажбата на медикамента от 30 юни 2023 г. заради производствени причини.

Действията на здравните власти

Първото, което правят от Министерството на здравеопазването, е да информират Експертния съвет по медицинската специалност „Трансплантология“ за недостига на медикамента, с който се лекуват 539 българи, претърпели трансплантация на сърце, черен дроб и бъбрек.

Освен това изпращат писма до Изпълнителната агенция по лекарствата и Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства, в които призовават двете институции да направят всичко възможно, за да бъдат запазени вече внесените количества от лекарството от една страна, а от друга да осигурят допълнителни, което ще позволи да не се прекъсва лечението.

С друго писмо от здравното министерство искат информация от Новартис България, фирмата която предоставя другото лекарство за трансплантирани, което се поема изцяло от НЗОК, какъв ще бъде вноса на Myfortic през следващите няколко месеца и дали компанията може да предостави нужните количества, ако търсенето се увеличи.

Специалистите от здравното ведомство проучват още дали е възможно в списъка на лекарствените продукти да бъде включен медикаментът CellCept 500 милиграма film-coated tablets. Според член 266а от Закона за лекарствата, когато няма алтернатива за лечение на заболяване в страната, може да бъде прилаган медикамент, разрешен за употреба в друга от държавите в Европейския съюз. Разпоредбата позволява да бъде осигурено лечението на българи, в случаите когато лекарството не е налично на българския пазар.

липса на лекарства

Здравните власти очакват информация от представителите на „Рош България“ дали ще има внос на CellCept 250 милиграма от друга държава, за да бъде осигурено лечението на нуждаещите се за един месец.

От Министерството на здравеопазването изразяват надежда продажбите на CellCept 250 милиграма да бъдат възстановени в края на месец август 2023 г.

CellCept 250 милиграма както и Myfortic Gastro-resistant tablet 180 милиграма се поемат изцяло от НЗОК. Медикаментът се отпуска с протокол от експертни центрове, разположени в 11 болници. Осем от тях са в столицата, а в Плевен, Варна и Пловдив има по една.

Пациентите

Ако хората с трансплантирани органи не приемат имуносупресори, животът им е реално застрашен. Основната задача на този вид медикаменти е да спре реакцията на организма към към чуждото тяло, тоест да не допусне органът да бъде отхвърлен.

Вярно е, че CellCept 250 милиграма има заместител, но опитът показва, че генериците не са добра алтернатива в случая, защото не дават добри резултати. Точно затова и медиците се връщат към използването точно на този имуносупресор.

>>>Липсата на лекарствата „Вентолин“ и „Пулмикорт“ застрашава здравето и живота на хиляди бебета и малки деца

Въпросът е какво ще правят за онези жени и мъже, които разполагат с малки количества от лекарството и когато след седмица или две то свърши. Защото в случая с трансплантираните наистина става дума за лекарство, което поддържа живота, а липсата му е знак, че той е реално застрашен.

Липсата на лекарства

Това не е първият случай, в който става ясно, че има недостиг на имуносупресори. Според председателя на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов това е резултат от износа на лекарството. Пред телевизия България On Air той заяви, че CellCept липсва в аптеките, защото се изнася. Включено е в официалния списък на Изпълнителната агенция по лекарствата за изнесените миналата година медикаменти. Не само CellCept, изнасят се и други от лекарствата, които използват трансплантираните у нас.

>>>Има нарушения в търговията с лекарства, констатират от Здравното министерство

Липсата на лекарства у нас се превърна в константна величина. Няма лекарства за епилепсия, за диабет, за редки заболявания.

Най-често проблемът се корени точно в износа на лекарства, за което от години алармират представители на пациентски организации. Въпросът е защо държавата позволява този износ и защо той продължава. Защо години наред хората, страдащи от едни от най-тежките заболявания ходят по мъките, за да си набавят лекарствата, благодарение на които живея?

>>>Министър Меджидиев: Няма задържане на лекарства в складовете, липсата им е резултат от комплексни причини

Какво се случва и със създадения през ноември 2022 г. от служебния министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев Специализиран съвет, чиято основна задача беше да предотврати именно недостига на лекарства?

Въпроси, които е крайно време да получат своите отговори.

Осигурени са допълнителни доставки на генеричен лекарствен продукт за трансплантираните пациенти

Министерството на здравеопазването съобщи, че са осигурени допълнителни доставки на лекарствения продукт Myfortic 180 mg, за да се посрещнат нуждите на трансплантираните пациенти в България.

Единственият алтернативен лекарствен продукт, включен в Позитивния лекарствен списък и съответстващ на международно непатентно наименование Mycophenolic acid, е Myfortic Gastro-resistant tablet, 180 mg х 120 с притежател на разрешението за употреба Novartis Pharma GmbH, Германия.

След официално писмо от Новартис България ЕООД, с искане за информация за внос на допълнителни количества от лекарствения продукт, притежателят на разрешението за употреба вече е направил извънредна доставка на 427 опаковки, като са предприети действия и за допълнителен внос.
Министерството на здравеопазването изказва благодарност към Новартис България ЕООД за бързата реакция и сътрудничеството по обезпечаване нуждите на трансплантираните пациенти в България.

Източник:

https://www.mh.government.bg/

Още по темата:
  • Сайт за подаване на сигнали за липса на лекарства създадоха от Сдружението за развитие на българското здравеопазване Сайт за подаване на сигнали за липса на лекарства създадоха от Сдружението за развитие на българското здравеопазване
  • За по-малко от месец са подадени 82 сигнала за липсващи лекарства на сайта, създаден от СРБЗ За по-малко от месец са подадени 82 сигнала за липсващи лекарства на сайта, създаден от СРБЗ
  • Лекари и родители алармират за липса на лекарства за бъбречни заболявания при децата Лекари и родители алармират за липса на лекарства за бъбречни заболявания при децата
  • Големият проблем и на България, и на ЕС е липсата на ритмични и предвидими доставки на лекарства Големият проблем и на България, и на ЕС е липсата на ритмични и предвидими доставки на лекарства
5.0/5 1 оценка

Коментари към Липсата на лекарството CellCept застрашава живота на трансплантираните българи

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Липсата на лекарството CellCept застрашава живота на трансплантираните българи
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 17:57
    Коментирайте "Липсата на лекарството CellCept застрашава живота на трансплантираните българи"

НОВИНАТА е свързана към

  • Лечение на бъбречна недостатъчност
  • На кого са неудобни пациентите, чакащи трансплантация
  • Имуносупресивни лекарства
  • Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
  • Хирургично лечение
  • Циклоспорин
  • Трансплантация на бял дроб
  • Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи
  • Азатиоприн
  • Трансплантация на черен дроб
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Къде е лекарството ЕМПЕРИН

преди 1677 дни, 2 часа и 12 мин.

Спират ли вноса на лекарството за високо кръвно налягане ВАЛСАКОР?

преди 2086 дни, 7 часа и 23 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 6 часа и 2 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 21 часа и 2 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 21 часа и 13 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 21 часа и 20 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival