Трансплантациите в България през 2025 г.

Донорството и трансплантациите са тема от огромно значение, защото става дума за човешкия живот и спасението му. Но и защото е въпрос на съпричастност, осъзнатост, емпатия, на решимост в най-тежкия и трагичен момент от живота на едно семейство, то да вземе решение в името на живота. И още защото става дума за държавни политики и за действията на управляващите. Затова и през 2025-а продължаваме да работим по темата.
Трансплантациите през 2024 г.
През 2024-а се наблюдава лек спад в извършените трансплантации в сравнение с 2023 г. Унас има 16 донорски ситуации, в резултат на които са реализирани общо 34 трансплантации на различни органи.
За 12-те месеца са извършени 22 бъбречни трансплантации, от които две са от жив донор, през 2023 г. те са 27 като отново двете са от жив донор.
Трансплантациите на сърце са 2 и са с една по-малко в сравнение с предходната година. 10 са чернодробните трансплантаци. През 2023 г. те са 12.
>>>Трансплантациите в България през 2024 г.
За съжаление и през 2024 г. у нас не се извършват трансплантации на бял дроб. Няма и индикации, че това ще се промени.
Не са малко специалистите, които смятат, че не друго, а лошата организация и координация по цялата верига, която има пряко отношение към процеса, е в основата на твърде ниския брой трансплантации, а от там и малкото спасени човешки животи. За съжаление въпреки кампаниите и поставянето на проблемите във фокуса на общественото внимание, нещата не се променят или поне не в степен, която дава надежди.
И през 2024 г. Агенцията по трансплантации не беше възстановена, независимо от факта, че държавата пое ангажимента да го стори. Важно е, защото дори Министерството на здравеопазването призна, че сливането й с Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ е грешка. Грешка, която за съжаление доведе до намаляване на трансплантациите.
Дали новият министър на здравеопазването доц. Силви Кирилов ще предприеме действия, които биха променили състоянието на трансплантациите у нас, предстои да разберем. Дотогава хората, които имат нужда от орган, за да продължат да живеят, могат единствено да се надяват, защото друго просто не им остава.
По данни на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ към 3 януари 2025 г. 772 българи се нуждаят от бъбрек, 25 от черен дроб, 22 от сърце, 10 от бял дроб.
Бъбречни трансплантации
- На 23 януари екипът на проф. Красимир Янев от Университетската болница „Александровска“ извършва първите за 2025 г. трансплантации на бъбреци. Благодарение решението на близките на 58-годишен мъж, който след мозъчен кръвоизлив изпада в мозъчна смърт, да дарят органите му, шанс за живот получават двама мъже. И двамата страдат от хронична бъбречна недостатъчност. Единият е на 48 години от Стара Загора, а другият е 54-годишен, от Котел и е на хемодиализа от три години. Мъжете са избрани сред общо шестима от поканените за оценка от листата на чакащите, тъй като имат най-голям процент на органна съвместимост с донора. От УМБАЛ „Александровска“ съобщават, че състоянието на мъжете е стабилно. И двамата са с много добри жизнени показатели и диуреза.
- На 24 февруари 2025 г. екипът на д-р Борил Петров от Клиниката по урология на Университетската болница „Лозенец“ осъществява трансплантации на бъбреците на двама мъже. Единият е на 39 години, а другият е на 53. Интервенциите са успешни. Мъжете, спасени благодарение на решението на близките на 44-годишна жена, която изпада в мозъчна смърт, да дарят органите й, са настанени в реанимацията. Те са в добро общо състояние и под постоянно лекарско наблюдение.
-
На 22 март 2025 г. екипът на проф. Маринчо Георгиев, който оглавява Клиниката по урология в Университетската болница „Александровска“, извърши трансплантация на бъбрек на 60-годишен мъж. Мъжът е от София и страда от хронична бъбречна недостатъчност. Избран е за трансплантанцията,тъй като е с най-голям процент на органна съвместимост с донора от поканените общо 8 души от листата на чакащите.
Трансплантацията е успешна, а от „Александровска“ съобщават, че състоянието на мъжа е стабилно, жизнените му показатели са добри и е с диуреза. Настанен е и се възстановява в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение. Поредният спасен живот се дължи на решението на близките на 68-годишна жена, изпаднала в мозъчна смърт, да дарят органите й.
Костно-мозъчни трансплантации
Костно-мозъчните трансплантации са част от клетъчната терапия и представляват присаждане на клетки, които предшестват всички кръвни и имунни клетки.
Два са начините за вземането им:
- директно от костния мозък като се направи пункция на костите на таза
- чрез специална апаратура от кръвта като преди това е извършена стимулация на костния мозък, която провокира клетките да излязат в кръвта
Костно-мозъчните трансплантации са два вида:
- Алогенни са трансплантациите, когато клетките са от друг човек - роднина или съвместим донор
- Автоложни са, когато са от пациента. Взимат се на определен етап от лечението му след така наречената вискодозова химиотерапия. Целта е кръвотворенето да се възстанови по-бързо и усложненията да бъдат по-малко.
Трансплантацията се извършва с интравенозна манипулация, която е подобна на кръвопреливането. Времето след трансплантацията е изключително важно, тъй като пациентът се наблюдава и изследва всеки ден до момента, в който организмът приеме присадката и всички възможни усложнения бъдат намалени. Най-рисков е периодът около месец до възстановяването функцията на новия костен мозък.
- На 11 февруари 2025 г. от Клиниката по детска клинична хематология и онкология в Университетската болница "Царица Йоанна-ИСУЛ" изписват 14-годишно момиче след успешна автоложна костно-мозъчна трансплантация. Момичето е с диагноза "Болест на Ходжкин".
Подготовката за трансплантацията започва през декември 2024 г.
Това е шестата успешна трансплантация, след като Клиниката възобнови дейността си през април 2024 г. след двегодишно прекъсване.
Трансплантации на черен дроб
На 24 февруари 2025 г. екипът на проф. Ивелин Такоров от ВМА извършва първата за тази година чернодробна трансплантация. Тя става възможна благодарение на донорска ситуация в Университетската болница „Света Марина“ във Варна. Тъй като жената, на която трябва да бъде трансплантиран черен дроб, е в тежко състояние, още рано сутринта самолет от авиобазата във Враждебна отлита за Варна с екип от ВМА. Експлантацията от донора извърша екип, ръководен от доц. Васил Михайлов от Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология.
Трансплантацията продължава 8,5 часа, тъй като 54-годишната жена е в изключително тежко състояние. Тежката и сложна интервенция е успешна. Жената се стабилизира постепенно и е адекватна, съобщава ръководителят на екипа, извършил присаждането на черния дроб проф. Ивелин Такоров.
Трансплантации на сърце
- На 6 март 2025 г. екипът на проф. Димитър Петков от УМБАЛ "Света Екатерина" извършва първата за годината трансплантация на сърце. Мъж на 42 години, на когото е поставено изкуствено сърце през 2024 г., получава втори шанс за живот. Трансплантацията е извършена през нощта на 6 март. Мъжът вече е в стабилно състояние, настанен е в реанимацията.
Донорът е румънски гражданин, на 31 години. Сърцето му идва у нас по линия на сключеното между България и Румъния споразумение за сътрудничество.
На 6 март 2025 г. рано сутринта Румънската национална агенция за трансплантация съобщава на българската Изпълнителна агенция "Медицински надзор" за наличието на подходящо за трансплантация сърце. Министерствата на здравеопазването и на отбраната действа бързо и координирано. Екипаж на Военновъздушните сили от авиационната база Враждебна осигурява транспорта от България до Румъния, а веднага след експлантацията на органа и обратно на медицинския екип от УМБАЛ "Света Екатерина".
Донорски ситуации
Осъществените донорски ситуации са в основата на възможността да бъде спасен човешки живот. През последните няколко години се наблюдава увеличаване на болниците, които успяват да реализират успешно донорска ситуация.
На 22 януари са реализирани първите две донорски ситуации за 2025 г.
- Първата е в Университетската болница за спешна помощ „Пирогов“, където координатор по донорството е д-р Кирил Пенчев. 58-годишен мъж от Сепарева баня изпада в мозъчна смърт след мозъчен кръвоизлив. С решението на близките му да дарят органите му биват спасени двама мъже с бъбречна недостатъчност.
- Втората донорска ситуация е осъществена от екипа на МБАЛ Силистра, където координатор е д-р Радослав Неделчев. Мъж на 73 години изпада в мозъчна смърт, а семейството му решава да дари органите. У нас липсват подходящи реципиенти и затова бъбреците и черния дроб са предоставени в съседна Румъния според сключеното споразумение. Така трима души получават шанс за живот.
- На 24 февруари 2025 г. настъпва поредната донорска ситуация в Университетската болница „Света Марина“ във Варна. Жена на 44 години изпада в мозъчна смърт. Донорската ситуация е осъществена от екипа, чийто координатор е д-р Валентин Маринчев. Медиците от Варна действат бързо и професионално, което прави възможно и бързото пристигане при тях на екипи от ВМА и Университетската болница „Лозенец“, за да експлантират органите. Полетът извършва дежурният екип на авиобазата във Враждебна. Веднага след това самолетът ги връща в столицата. Благодарение както на координираните и бързи действия на специалистите, така и на решението на близките да дарят органите на починалата жена, трима души получават шанс за живот.
-
На 22 март 2025 г. в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“, Велико Търново, възниква донорска ситуация. Тя е реализирана от екипа по донорство с координатор д-р Сибила Маринова. Жена на 68 години изпада в мозъчна смърт след мозъчен кръвоизлив. Решението на близките й да дарят органите й, спасява живота на двама души – един българин и един румънец.
Само единият от бъбреците е трансплантиран, тъй като вторият не е подходящ поради медицински показания. Румънец на 33 години получава шанс за живот, след като му трансплантират черния дроб, което е възможно по линия на споразумението между България и Румъния. От Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ съобщават, че трансплантацията в Румъния е успешна и младият мъж, получил шанс за живот, е в добро общо състояние.
-
На кого са неудобни пациентите, чакащи трансплантация
-
Екипът на проф. Никола Владов от ВМА трансплантира успешно черен дроб на мъж в крайната фаза на чернодробно заболяване
-
В испанската болница „Ла Пас“ извършиха успешно трансплантация от асистолично донорство на едногодишната Ема
-
Трансплантациите в България през 2024 г.
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- На кого са неудобни пациентите, чакащи трансплантация
- Жена с трансплантирана матка роди здраво бебе във Великобритания
- Преливане на кръв
- Хирургично лечение
- Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
- Имуносупресивни лекарства
- Циклоспорин
- Азатиоприн
- Обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото
Коментари към Трансплантациите в България през 2025 г.