На кого са неудобни пациентите, чакащи трансплантация

На организираната от ИАМН кръгла маса за „Нагласи на българите към донорството и трансплантацията“, проведена на 31 март 2025 г. в столицата не са поканени представители на пациентски организации.
"По време на форума се използва назидателен тон по отношение на трансплантирани пациенти и представители на медии, които си позволяват да задават неудобни въпроси", твърдят от АПБЗ. "Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания и приятели" излиза със следното становище, което припомня и подписания през 2019 година меморандум, който никога не е бил разтрогван.
› Позиция на АПБЗ и приятели
› Позиция на сдружение "Българско общество на пациентите с пулмонална хипертония"
› Статистика по темата за трансплантациите, публикувана в Капитал
› Отговорът на агенция "Медицински надзор"
› Публикация в Капитал за популяризирането на трансплантациите в България и защо не достигат донори
Позиция на АПБЗ и приятели
"През 2019 година АПБЗ и приятели заедно с още 12 пациентски организации, имащи отношение към популяризирането на донорството и трансплантациите в България, подписа Меморандум за сътрудничество с Министерството на здравеопазването в рамките на Националната кампания в подкрепа на донорството и трансплантацията в Република България. В него е посочено:
„Страните договарят следните форми на сътрудничество:
- Обмен на информация, идеи, опит и статистически данни;
- Разработване на съвместни проекти и инициативи;
- Партньорство и участие във форуми, конференции, семинари, кръгли маси, обучения и работни срещи, на тема донорство и трансплантация;
- Реализиране на медийни и публични събития за постигане на целите на Националната програма за насърчаване на донорство и подпомагане на трансплантацията в Република България“.
През ноември 2019 година представители на 13 пациентски организации подписаха Меморандум за сътрудничество с Министерството на здравеопазването в рамките на Националната кампания в подкрепа на донорството и трансплантацията в Република България, който е в сила и до днес Снимка: "Да за Живот". |
Меморандумът изтече с края на Националната програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията в Република България 2019 – 2023 г., но след изтичането на този срок, при наличие на мълчаливо съгласие от всяка от страните, Меморандумът се поднови безсрочно. Документът е валиден и до днес, но в последно време констатираме с изненада, че пациентските организации са неглижирани при организирането на инициативи, свързани с популяризиране на донорството и трансплантацията.
Красноречив пример за това поведение бе организираната от ИАМН кръгла маса за „Нагласи на българите към донорството и трансплантацията“, която се проведе на 31 март 2025 г. в столицата. На събитието не бяха поканени представители на пациентски организации, подписали Меморандума. По време на форума бе използван назидателен тон по отношение на трансплантирани пациенти и представители на медии, които си позволяват да задават неудобни въпроси, от страна на националния координатор за изпълнението на новата Национална програма г-жа Иванка Динева, която освен това е и изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ и член на НС на НЗОК.
Нейните думи: “Темата за донорството не е тема, която трябва да се използва за популизъм, за реклама, за кумулиране на новини. Това е тема, която трябва да дава благодарност към роднините, да дава почит към донорите и да осмисля правенето на добро от тези, които са получили своя шанс за живот, те да бъдат по-смирени, да показват своето уважение към труда на лекарите”, ги определяме като недопустим цинизъм от страна на държавен чиновник, който получава заплата да организира процеса така, че България да не е трайно на дъното на Европейския съюз по отношение на броя трансплантации! Многократно пациентите с трансплантирани органи са изразявали чрез различни публични инициативи, включително и финансирани от самите тях, своята благодарност към лекарите си и към семействата на донорите. Намираме този упрек от страна на г-жа Динева за циничен и целенасочен. Няма да търпим подобно отношение, което приемаме като манипулативно, настройващо лекари срещу пациенти и пациенти срещу пациенти.
Пред журналисти, по време на кръглата маса, г-жа Динева си позволи да говори неверни неща, които омаловажават труда и инициативността на трансплантирани пациенти и техни съмишленици. Твърдението й, че от 10 години не са правени спортни събития за трансплантирани пациенти и те (ИАМН) са ги възстановили в края на 2023 г., не отговарят на истината. Нашият скъп приятел – покойния Евгени Георгиев, чийто подпис също стои под Меморандума, в качеството си на председател на Алианс на трансплантираните и оперираните – АТО „Бъдеще за всички“, организираше и провеждаше години наред Национален спортен фестивал „Играй с мен“, в който участие вземаха и трансплантирани пациенти. Твърдението на директорката на ИАМН определяме като петнящо паметта на Евгени и стореното от него за популяризирането на донорството и трансплантациите и активния живот на хората с увреждания. Изопачаването на фактите с цел да се демонстрира активност не е от полза за никого, още повече, че има живи хора, които помнят какво е било. Факт е, че в края на 2023 година и през пролетта на 2024 година ИАМН финансира, организира и проведе с помощта на партньорски организации Национални спортни игри за трансплантирани, но е недопустима от това да се правят спекулации.
Искаме да напомним, че у нас шансът да получиш нов орган е около два на милион население. А когато говорим за белодробна трансплантация, то той е НУЛА. Хората с трансплантиран орган не стоят по-долу от другите хора, за да се снишават и мълчат! Смирението няма място тук! Когато се погазват човешки права, когато държавата чрез своите институции не гарантира и не създава условия за извършване на трансплантации в България, за това не са виновни трансплантираните пациенти, пациентските организации, медиите и обществото. Важно е да отбележим, че само през 2024 г. 68 български граждани получиха трансплантация на бъбрек от жив донор в чужбина срещу едва-две в България. За това отговорността е на онези овластени чиновници, от които зависи създаването на условия, на нормативна база и нейното изпълнение, за да не стигаме до шанса „2 на милион“, а в случая с живото донорство до 0,28 на милион!
Когато пациентските организации питат на какъв принцип са похарчени без обществени поръчки 460 000 лева за осведоменост на населението за донорството и трансплантацията, те станаха лоши. Лоши са и, защото се вълнуват от причините да няма чернодробни трансплантации от жив донор вече повече от пет години, а тези на бъбрек от жив донор от 20 преди години, вече са по две на година… Лоши са, защото предлагат решения за справяне с проблемите, защото пишат предложения за нормативни промени, защото организират кампании за събиране на средства за трансплантации на българи в чужбина, обречени на сигурна смърт у нас. Списъкът с тези „лошотии“ е много дълъг, но ние няма да се откажем и ще продължим да го допълваме с или без помощта на държавата.
Ако организаторите на кръгли маси и събития за насърчаване на донорството на органи смятат, че пациентските организации са им проблем, защото техни представители задават въпроси и предлагат решения, то нека го кажат ясно. Цивилизованият начин е тези проблеми да се решават с диалог, а не с назидателен тон и недопустими внушения. Темата за донорството на органи и критично малкото на брой трансплантации в България е много по-важна от всеки един от нас и по нея трябва да се говори компетентно и отговорно, а не на едро, на каквото сме свидетели през последните месеци от страна на ръководството на ИАМН.
АПБЗ и приятели ще продължава да работи за популяризиране на донорството, за да има повече трансплантации у нас. Оставаме отворени и за изпълнението на клаузите в Меморандума, който сме подписали. Ако държавата в лицето на министъра на здравеопазването смята, че няма нужда от експертната помощ на пациентските организации и овластените чиновници са си самодостатъчни, то нека пристъпи към реализирането на последното изречение от чл. 4 на Меморандума. Така поне маските ще паднат.
Линк към Меморандума за сътрудничество: https://www.zajivot.bg/about/memorandum-za-satrudnicehstvo
С уважение:
УС на АПБЗ и приятели"
» Ще дарите ли органи след смъртта, за да живее някой друг?
Позиция на сдружение "Българско общество на пациентите с пулмонална хипертония"
Кампанията „Да! За живот!“ се сгромоляса и завърши с фиаско вчера.
Като една от пациентските организации, подписали Меморандума за сътрудничество между Министерството на здравеопазването и пациентските организации през 2019 г. в рамките на Националната кампания в подкрепа на донорството и трансплантацията в България, изразяваме категоричното си несъгласие с липсата на диалогичност, нарушаването на етичните норми за публично говорене и неуважителното отношение към трансплантираните пациенти, както и на нуждаещите се от трансплантация, представители на пациентски организации и медиите. Това бе демонстрирано по време на кръглата маса „Нагласи на българите към донорството и трансплантацията“, проведена на 31 март 2025 г.
Декларираме, че въпреки получената покана за участие не счетохме да необходимо да вземем участие в този форум, защото за нас е ясно, че за пореден път щяхме да бъдем употребени за “лъскането на нечий имидж”.
Вчера, ние пациентите бяха посъветвани да бъдем смирени пред политиката на ИАМН, докато тя харчи парите на всички данъкоплатци безотчетно, без обществени поръчки и без ефект върху увеличаването на възможностите на нуждаещите се пациенти да получат помощ в Родината си.
Няма да позволим използването на назидателен тон спрямо трансплантирани и пациенти в листите на чакащите за белодробна трансплантация.
БОППХ работи повече от десетилетие за каузата на донорството и трансплантациите, като през годините сме градили партньорство с институциите. Днес, обаче, виждаме, че вместо диалог получаваме опити за заглушаване.
Неприемливо е да получаваме морализаторски наставления от директора на ИАМН Иванка Динева, държавен служител, който вместо да насърчава решаването на проблемите, е явно раздразнен от медийните разкрития за злоупотребите й със средствата по Националната програма за насърчаване на донорството. Всички видяхме как публични средства се изразходват непрозрачно, как се пренебрегва мнението на лекарите, заети в процеса на координацията на процесите по донорството, как се профанизира идеята за донорството и страданията на обществото, героизма на близките на донорите да дарят органите им и на трансплантираните пациенти и техните лекари да продължат, въпреки липсата на разбиране и подкрепа от страна на държавата в лицето на ИАМН.
Абсурдно е за провеждането на кръгла маса с около 40 участници да бъдат похарчени 24 000 лева обществен ресурс. Абсурдно е като общество да плащаме, за да бъдем ругани от самозабравили се държавни служители.
Същевременно, донорството и трансплантациите в България са в критично състояние:
- Шансът за трансплантация у нас е едва 2 на милион население.
- Само през 2024 г. 68 български граждани са получили бъбречна трансплантация от жив донор в чужбина, докато в България те са едва две.
Пациентските организации питат защо това е така и предлагат решения, но отговори няма. Ние сме „неудобни“, защото задаваме въпроси:
- Как бяха похарчени 460 000 лв. без обществени поръчки за „осведоменост на населението“?
- Защо в България няма чернодробни трансплантации от жив донор повече от пет години?
- Защо бъбречните трансплантации от жив донор, които преди 20 години бяха 20 годишно, сега са сведени до две?
- Защо пациентите, нуждаещи се от белодробни трансплантации, са обречени на бавна смърт, ако не успеят да станат здравни емигранти?
Пациентските организации не просто задават въпроси, а предлагат конкретни решения, настояват за нормативни промени и организират кампании за набиране на средства за трансплантации в чужбина. Защо? Защото у нас твърде много пациенти нямат друг шанс за живот. Ако това ни прави „неудобни“ – няма да спрем да бъдем такива. |
БОППХ остава скептично към капацитета и потенциала на настоящото ръководство на ИАМН да се справи с работата си в сферата на донорството, извън грубото използване на темата за личен пиар на директора, при това платен с обществени средства от бюджета и вероятно, за да прикрие несправянето с останалите дейности, възложени на агенцията.
Диалогът е цивилизованият начин за решаване на проблемите, а не назидателното отношение и манипулативните внушения и обвинения, които бяха отправяни вчера към пациентите и медиите. БОППХ ще продължи да работи за популяризиране на донорството и увеличаване на броя на трансплантациите у нас.
Настояваме министърът на здравеопазването да огласи резултатите от проверката на Вътрешен одит в ИАМН за изразходването на средствата по Националната програма за насърчаване на донорството. Също така да обмисли дали поведение на директора на агенцията отговаря на етичните норми и да го смени с по-подходящ, ангажиран и чувствителен към границите на приемливото отношение към обществото и пациентите директор.
Публикация на Капитал дава статистика по темата за трансплантациите
"В България обаче донорските ситуации са толкова редки, че всички такива случаи на трансплантация се превръщат в новини по телевизията. Починалите донори са 14 през 2021 и 2022 г., през 2023 г. нарастват на 22, а през миналата са 16. Живите донори също се броят на пръсти. Те обикновено са близки на пациенти, нуждаещи се от нов бъбрек, като през 2021 са направени 14 такива трансплантации, през 2022 - 1, а през 2023 и 2024 г. - по 2. В листата на чакащите за трансплантация има 823 души, най-много от които чакат за бъбрек."
Не закъсня и отговорът на агенция "Медицински надзор"
Позиция на Изпълнителна агенция ,,Медицински надзор'' във връзка с проведена кръгла маса на тема ,,Нагласи на българите към донорството и трансплантацията''.
Във връзка с медийни запитвания, ИА ,,Медицински надзор’’ уточнява следното:
- „Асоциация на Пациентите с Бъбречни Заболявания и приятели" е специално поканена на кръгла маса на тема ,,Нагласи на българите към донорството и трансплантацията”.
- Освен „Асоциация на Пациентите с Бъбречни Заболявания и приятели", поканени бяха още: Асоциация „Пулмонална Хипертония", Асоциация на Пациентите с Бъбречни Заболявания,Национална Асоциация на Трансплантираните, Фондация на пациентите с хронична бъбречна недостатъчност и хемодиализираните в България, Сдружение „Български съюз на трансплантираните", Сдружение „Българско общество на пациентите с пулмонална хипертония”, Алианс на трансплантираните и оперираните ,,Бъдеще за всички”, Сдружение „Пациенти с дихателна недостатъчност и белодробна трансплантация“.
- Участие в кръглата маса взеха и д-р Бойко Пенков – зам.-министър на здравеопазването, доц. д-р Петко Стефановски управител на НЗОК, чл.-кор. проф. Николай Габровски председател на фондация ,,Съвет за мозъчно здраве’’, д-р Огнян Шаламанов от УМБАЛ „Лозенец“, проф. д-р Любомир Спасов, декан на Медицинския факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, д-р Йордан Македонски от УМБАЛ „Св. Екатерина“, д-р Димитър Чапразов, заместник-директор на УМБАЛ „Александровска“, д-р Валентин Пеев и д-р Ваньо Видков от БЛС и СЛК на БЛС, проф. д-р Венцислава Пенчева–Генова, заместник-ректор на Медицински университет - София, Петър Цинцарски от БМЧК, Димитър Василев и Стефан Иванов, както и други лекари и поддръжници на каузата ,,Да! За живот!”.
Звучи като "пито и платено"
В публикацията "Мотошествия, концерти и тениски: как България популяризира трансплантациите и защо не достигат донори" на Капитал излизат още интереси данни, цитираме директно изданието:
"Националната програма по насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията е с период от 2024 до 2028 г. и в нея са заложени осем цели.
Най-много средства (900 хил. лв.) са отделени за привличане на общественото внимание върху необходимостта от донорство. Тъй като програмата е одобрена на 4 юли 2024 г. от Министерския съвет, от ИАМН отбелязват, че не са усвоили всички средства и "са изразходвани само средства за заплащане на заявените от нас и утвърдени от министъра на здравеопазването реално възможни дейности за реализиране, а именно от утвърдените 460 хил. лв. са изразходвани 429 657.55 лева".
С тези средства са направени кампании и събития за привличане на общественото внимание.
- Цялостната стратегия за популяризиране на донорството чрез "употреба на социални медии и мрежи, уебсайт, традиционни медии, създаване на фейсбук и инстаграм страници, както и на "Тик-ток" и YouTube канали за кампанията" е възложена на "Райт дирекшън", за което са й заплатени 48 хил. лв. От ИАМН казват, че изпълнителят е избран след представени оферти и въз основа на икономически най-изгодната цена в съответствие със ЗОП. Обществена поръчка за избор на такъв изпълнител не присъства в електронната система на Агенцията за обществени поръчки. Рекламната агенция е с приходи 29 хил. лв. през 2023 г. и 70 хил. лв. през 2022 г. и плащането и работата по стратегията за ИАМН през миналата година вероятно съставляват съществена част от дейността й.
От комуникационната общност казват, че големите PR и рекламни агенции изобщо не са канени от ИАМН да участват в популяризацията на донорството. Резултатът към момента е, че страниците на ИАМН имат 1600 последователи във Facebook, 33 в Instagram и 5 в YouTube, където е видно, че агенцията е финансирала разпространението на видеа, подкрепящи донорството, с Веселин Плачков, Боряна Калейн и Йоанна Темелкова, като първото е достигнало 90 хил. гледания. Последователите на ИАМН в TikTok са 210.
"Агенцията за първи път позиционира дейността си чрез създаването на нови социални мрежи, през които да достигнем до повече хора чрез различен подход. В резултат на тази активност е налице ръст на интереса на националните медии по темата, като всички инициативи са отразени във водещи медии. Резултатът от тази инициатива е, че пациентите започнаха да ни откриват по-лесно и да поставят проблемите си пред нас своевременно чрез директен контакт", казват от ИАМН.
Всъщност кампанията "Да! За живот" започва пет години по-рано - през 2019 г., от Министерството на здравеопазването при управлението на Кирил Ананиев като министър.
ИАМН също участва оттогава в кампанията и активностите по нея все още са на сайта й.
- ИАМН е заплатила още 36 хил. лв. на компания, която е пожелала името й да не бъде посочвано, която да изготви комуникационен план "за дейности по популяризирането на донорството през 2025 г. с определяне на целеви аудитории". "Целта на комуникационния план е повишаване на обществената осведоменост относно цялостната тема за донорството и трансплантациите в страната, увеличаване на познанията на обществото за важността на тези тема, предложени са начини за представяне на всяка една от темите и др.", обясняват от ИАМН.
Рекламната агенция "Райт дирекшън" и изпълнителят на документалния филм в подкрепа на националната кампания "Да! За живот!" са двете единствени фирми, съгласили се да бъдат оповестени имената им и сумите, които са получили.
- ИАМН възлага изработка на документален филм на варненската компания "Хай филмс", която се позиционира във Facebook като предлагаща услугите видеозаснемане на събития и планиране на сватби. На сайта си също има основно сватбени фотографии и видеа. Варненската компания е по-печеливша от фирмата, изготвила комуникационната стратегия. През 2023 г. тя е увеличила почти двойно приходите си - от 48 на 92 хил. лв., от тях 40 хил. са чиста печалба.
"Хай филмс" е наета миналата година да снима филм за 59 352 лв. и да го разпространи за 27 хил. лв. в социалните мрежи, но филмът още не е представен публично. От ИАМН обясняват, че във филма са заснети голяма част от събитията, проведени в подкрепа на донорството и трансплантацията, а именно: мотошествие, национални конференции, както и целият процес на реални донорски ситуации. "Кадрите са от различни локации - в градовете Варна, София, Пловдив и Димитровград. Например при изработката на филма са включени срещи на живо, както следва: интервюта с лекари и координатори; интервюта и заснемане на ежедневен живот на трансплантирани; интервюта с пациенти, включени в листата на чакащите и провеждащи хемодиализа; реална експлантация и трансплантация по време на донорска ситуация в България, както и фрагменти от транспортирането на донора, разговори и консултации със специалисти от различни сфери за заснемането и монтажа на филма", казват от "Медицински надзор".
По думите им варненската фирма е изработила и 5 кратки клипа до 1 минута, относими към темата за донорството и трансплантацията, и е поела ангажимент за разпространението на документалния филм в страната. Агенция "Медицински надзор" се надява да получи подкрепата на всички национални медии. Според ИАМН "Хай филмс" са избрани след представяне на оферти и въз основа на икономически най-изгодната цена в съответствие със ЗОП. Обществена поръчка за работата й не е обявявана.
Трансплантираният пациент Георги Пеев, който е един от основните герои във филма за донорството на българския режисьор Стефан Командарев, разказва, че е отказал да участва в новия филм на варненската сватбена агенция, защото зад него няма идея, сценарий и професионален документалист и го смята за "организирана посредственост".
- На 5 октомври 2024 г. ИАМН отбелязва Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. По този повод повече от 30 емблематични сгради в над 20 общини са осветени в зелено, за да се "повиши осведомеността за значението на донорството на органи за спасяване и подобряване на живота на крайно нуждаещи се пациенти, за които трансплантацията е единствен шанс за живот". От ИАМН казват, че граждани и лечебни заведения са им поискали тениски и материали и са се включили в инициативата. Участвали са и студенти от медицински университети в страната, а много хора са изпратили клипове с послания. Агенцията не отбелязва колко е струвало това. Иначе за дизайн и изработка на авторски статуетки ИАМН е платила 5700 лв., а за събитията си под надслов "Да! За живот!" за популяризация на донорството е платила 43 100 лв. за изработка на брандирани материали, 25 400 лв. за информационни материали, и 16 500 за техническо обезпечаване, консултиране и подпомагане на събитията, озвучителни и фотографски услуги. Точна разбивка какви точно са брандираните материали и колко струват останалите услуги няма, тъй като фирмите са отказали имената им да бъдат съобщени.
- На 12 октомври 2024 г. ИАМН съвместно с 36 мотоклуба и фондация "Искам бебе" организират мотошествие и концерт на площад "Народно събрание" за закриване на мотосезона в подкрепа на донорството и трансплантациите и под надслов "Да! За живот". На събитието присъстват над 5000 души, казват от ИАМН, обособени са 50 шатри за всеки софийски мотоклуб и неправителствените организации, подкрепили събитието. ИАМН е платила неизвестна сума за монтаж и демонтаж на сцена и допълнителни съоръжения - осветителни и озвучителни тела, шатрите, маси, пейки, ограждения, химически тоалетни и охрана на събитието, посочени са хонорарите на изпълнителите, които са в размер на 46 970 лв. Отделно от това служители на агенцията, трансплантирани и техни близки участват символично в софийския маратон в подкрепа на донорството.
"От миналата година спрях да ходя по маратони и събития, защото се почувствах като човек, който легитимира организираната посредственост. Готвя се за световно първенство, отивам да плувам, за да видят хората, че един трансплантиран човек може да бъде физически активен, но няма как да участвам в такива бутафорни събития. Жалко е, че постоянно умират хората, чакащи за органи, и държавата с действията си не им дава никакви надежди", коментира Пеев.
- Агенцията е организирала и провела две научни конференции за донорството на генетичен материал и всички негови аспекти в УМБАЛ "Св. Екатерина" - София, и Медицинския университет - Пловдив, за общо 48 хиляди лева, като на тях присъстват близо 400 души, повечето лекари. Отделно от това са платени заснемане, настаняване, кетъринг и кафе паузи за 9600 лв. за двете събития, казват от ИАМН.
"Само думата донорство е единственото общо между донорството на органи и донорството на клетки и сперматозоиди. Едното е свързано със смъртта, другото - с живота, и не разбирам как могат да се смесят конференции за един вид донорство с друг", казва Пеев.
- С парите за популяризация ИАМН е поръчала национално представително проучване на тема "Нагласи на българите към донорството и трансплантацията" на социологическа агенция, която също не желае името й да се споменава. То струва 20 хиляди лева. Самото представяне на резултатите от проучването ще стане на кръгла маса, като "организирането на събитието, изготвянето на дигиталните визуални материали и презентацията" ще струват 24 хиляди лева. Отново фирмата, която организира кръглата маса, не е пожелала да бъде споменато името й, за да оправдае цената. Проучването ще бъде представено на 31 март 2025 г.
- ИАМН е организирала засаждане на 16 рози на стойност 237 лв. в памет на донорите на органи в "Градината на донорите" зад НДК. Събитието се случва всяка година, като в инициативата са се включили над 40 души.
- От "Медицински надзор" решават да популяризират донорството, като окажат финансова подкрепа от 10 хил. лв. и на Европейския отборен шампионат по бадминтон - групова фаза (мъже и жени), който се състои в София през декември с участници България, Швейцария, Финландия, Чехия, Унгария и Хърватия. Каузата е част от събитието, като "заедно с председателя на федерацията д-р Володя Златев и г-н Свен Сер (президент на Европейската конфедерация по бадминтон и вицепрезидент на Световната бадминтон федерация) направихме обръщение към Света! Събитието се излъчваше през всичките дни през всички онлайн канали, през спортните телевизии в ЕС и бе отразено и на национално ниво", отчитат от ИАМН. В интернет посланието към света не може да бъде открито, а на сайта на агенцията има снимки, в които състезателите по бадминтон в млада възраст са се снимали с фланелки "Да! За живот!" заедно с директора на ИАМН Иванка Динева. ИАМН е отбелязан като спонсор, а на игрището се виждат ролъп банери "Да! За живот!". По какъв начин агенцията е избрала да подпомогне точно това събитие не е ясно. Гледанията на видеото в YouTube на сайта на агенцията са 2.
- Сред събитията с конкретна полза в областта на трансплантациите, но неясно защо включено в PR дейностите, е конференция, за която ИАМН подпомага Академия "Офталмология" да покани световноизвестния очен лекар и роговичен специалист проф. Арие Маркович в България, за да изнесе лекция за трансплантациите на роговица и да обучи млади лекари, като това е струвало 8000 лв.
По думите на Наталия Маева, председател на Българското общество на пациентите с пулмонална хипертония и трансплантиран пациент, популяризацията на трансплантациите с тези събития има почти нулев ефект."
И ако се върнем в началото на публикацията, нужда има, донори почти няма. Факт.
Продукти свързани с НОВИНАТА
Файлове за сваляне към НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Имуносупресивни лекарства
- Преливане на кръв
- Такролимус
- Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
- Хирургично лечение
- Циклоспорин
- Екипът на доц. Васил Михайлов от ВМА трансплантира черен дроб на 46-годишен старозагорец
- Азатиоприн
- Трансплантация на стволови клетки
Коментари към На кого са неудобни пациентите, чакащи трансплантация