Ще дарите ли органи след смъртта, за да живее някой друг?

Даряването на органи може да превърне смъртта в едно ново начало. Темата за донорството на органи е често дискутирана, защото много от хората не разбират добре смисъла на акта.
Всяко лице в медицински установена мозъчна смърт ( не може да бъде върнато към живота), което няма противопоказания (инфекциозни или онкологични заболявания) може да стане донор. Можете да дарите органи и приживе - ако сте в родство с човека, на когото те ще бъдат трансплантирани.
Съществува листа на чакащите, в която всеки пациент се описва със здравословно състояние, специфика и нужди. Най-голяма нужда има от бъбреци.
Актът на донорство е напълно безвъзмезден, като държавата поема разходите и по дарението и по трансплантацията. Човешките органи и клетки не могат да бъдат предмет на възмездна сделка.
Всеки българин е годен за донор на органи след смъртта си, освен ако приживе не декларира изричното си несъгласие за това. Много хора бъркат, че декларацията е за съгласие, а тя всъщност е за несъгласие.
-> Научете повече за донорството
Много хора не искат да дарят свои органи
Причините са различни. Религиозните причини и суеверията са едни от най-популярните. Усещането, че "предизвиквате съдбата" е ключово за отказа им. На друго ниво е твърдението, че ако не сте отказали донорство, "лекарите ще гледат да ви претупат набързо, за да спасят някой друг". Не можете да убедите някого, ако той не иска да ви вярва. Заради това и законът е дал възможност за деклариране на отказ.
Дарението на органи - начало на нов живот
Да дариш органи и да помогнеш някому да живее достойно - това е едно от най-смислените неща, които човек може да направи. Нечия смърт може да дари живот на пациент в нужда.
Целта на тази анкета е да научи повече за вашето мнение за дарението на органи. Дали вие искате да откажете възможността или нямате нищо против? Какви са причините? Очакваме и вашите коментари!
Гласуване
Резултати
Продукти свързани с АНКЕТАТА
ДОГОВОР ЗА ДАРЕНИЕ - АННА СТАНЕВА - СИЕЛА
НовАНКЕТАТА е свързана към
- Здравна култура
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Момиченце получи ново сърце, а части от старото му спасиха живота на две момчета
- На кого са неудобни пациентите, чакащи трансплантация
- Жена с трансплантирана матка роди здраво бебе във Великобритания
- Хирургично лечение
- Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
- Имуносупресивни лекарства
- Циклоспорин
- Азатиоприн
- Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи
Коментари към Ще дарите ли органи след смъртта, за да живее някой друг?
1154 Това са само записаните в листата на чакащите, реално имащите нужда от трансплантация са са много повече. 2614 са готови да си дарят органите след смъртта.Вече има донорска карта която не е само стастистика,а реално съгласие за донорство след като почине човек. Защо само си чешем езиците със статистики а, не се размърдаме реално да свършим нещо полезно? На приказки всеки е готов а, хемодиализите са пълни.