Трансплантациите в България през 2024 г.
И през 2024 г. продължаваме да работим по темата за донорството и трансплантациите. Защото е значима и е израз на едно от най-смислените и достойни за възхищение и подкрепа решения и действия. Става дума за дълъг, сложен и многостранен процес, в който всяка от различните страни има своето важно място и значение. И е добре да припомним, че всички те са свързани и едната без другата са немислими.
Трансплантациите в България през 2023 г.
Една от основните особености на 2023 г., когато става дума за трансплантация на органи в страната, е, че за първи път от няколко години насам имаше сериозен ръст на донорските ситуации и съответно на извършеното присаждане на органи, довело до спасени човешки животи.
>>>Трансплантациите в България през 2023 г.
Общо 22 са донорските ситуации, а последната от тях е на 31 декември, когато в Университетската болница „Света Анна“ в столицата близките на 35-годишна жена, изпаднала в мозъчна смърт, даряват органите й.
През 2023-а благодарение на дарени органи е спасен живота на 48 жени и мъже в тежки състояния. 42 от тях са българи, а останалите шестима са румънци.
За разлика от други години през 2023-а се увеличи броят на болниците, които реализират донорски ситуации. Така към особено активните здравни заведения от Велико Търново и Варна се прибавиха още и болници от Пловдив, Кюстендил и Университетската болница за спешна помощ „Пирогов“.
>>>Три трансплантации след донорска ситуация в УМБАЛ „Свети Георги“, Пловдив
Данните на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ показват, че най-голям е броят на бъбречните трансплантации. Общо 27 като една част са осъществени от екипите на Университетската болница „Александровска“, а друга от тези на УМБАЛ „Лозенец“.
Три са сърдечните, реализирани в болница „Света Екатерина“, а чернодробните, които са 12, са извършени във ВМА.
И независимо от положителните тенденции броят на нуждаещите се българи продължава да бъде голям.
>>>Първата трансплантация на ларинкс във Франция върна гласа на жена, която не говори от 23 години
Най-много хора имат нужда от присаждане на бъбрек – за него чакат 787 души. 28 българи се нуждаят от ново сърце, 16 от черен дроб, а шестима от бял дроб. За съжаление у нас все още не се извършва трансплантация на бял дроб, затова за тези операции се разчита на клиники в странство.
Трансплантациите през 2024 г.
2024 г. продължава възходящата тенденция на 2023-а по отношение на установените донорски ситуации и извършените трансплантации у нас. Независимо от множеството нерешени проблеми и особено от нестабилната политическа обстановка, която от своя страна рефлектира пряко върху функционирането на здравната система, донорските ситуации се увеличават, спасените човешки животи също.
През юли 2024 г. Министерският съвет прие Националната програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантациите 2024 г. - 2028 г. Тя предвижда подобряване на организационния модел на донорство и трансплантация на органи, тъкани и клетки. Очакванията са да се повиши броят на осъществените трансплантации. Особено внимание в документа се обръща на организирането на множество обучения, които са от съществено значение за по-добрата комуникация на всички нива.
Важна стъпка напред е и създаването отново на структура, която се грижи за трансплантациите. Само да припомним, че съществуващата Изпълнителна агенция по трансплантации стана част от Изпълнителната агенция „Медицински надзор“. И това беше голяма грешка. С решение на правителството от март 2024 г. Изпълнителната агенция по трансплантации е възстановена като самостоятелна структура в Министерството на здравеопазването, но все още не функционира.
Данните показват, че към 3 октомври 2024 г. 770 българи се унждаят от бъбрек, 19 от черен дроб, 22 от сърце, а 10 от бял дроб.
Трансплантация на сърце
На 2 януари 2024 г. екипът на Университетската болница „Света Екатерина“ извърши трансплантация на сърце на 37-годишен мъж. Операцията става възможна благодарение на донорска ситуация, възникнала на 31 декември 2023 г.
Бъбречни трансплантации
- 30 януари 2024 г. - екипите на Университетската болница "Александровска" осъществяват две бъбречни трансплантации, след възникнала донорска ситуация в МБАЛ - Силистра.
Шанс за живот получава 43-годишен мъж от Пазарджик, който е на хемодиализа от 13 години.
Вторият нуждещ се, претърпял бъбречна трансплантация, е мъж на 44 години от Плевенско. Той е на диализно лечение от две и половина години.
От "Александровска" съобщават, че мъжете са в добро състояние, възстановяват се. Бъбречните трансплантации са реализирани от екипите на проф. Красимир Янев и проф. Маринчо Георгиев.
- На 2 януари 2024 г. екипът по трансплантации от Университетската болница „Лозенец“ осъществява операции на две жени. 68-годишната жена е на хемодиализа от 10 години, а 56-годишната е на този тип лечение отскоро, но има автоимунно заболяване, което засяга множество органи.
И двете трансплантации стават възможни след решението на близките на 35-годишна жена, изпаднала в мозъчна смърт, да дарят органите й в името на живота. Ръководител на екипа, в който участват уролози, сърдечносъдови хирурзи и анестезиолози, и осъществил бъбречните трансплантации, е началникът на Клиниката по урология д-р Борил Петров.
Интервенциите са успешни. Началникът на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение д-р Николай Увалиев съобщава, че жените се възстановят, стабилни са, няма усложнения, а трансплантираните бъбреци възстановяват постепенно функциите си.
- 20 април 2024 г.: Екипите на Университетската болница „Александровска“ осъществяват две бъбречни трансплантации благодарение на донорска ситуация от 19 април 2024 г. в „Пирогов“. Шанс за живот получават мъж и жена. Мъжът е на 51 години от Козлодуй и е на хемодиализа от седем години. 64-годишната жена е от Видин и до момента не й е провеждано хемодиализно лечение. И двамата са избрани, тъй като имат най-голям процент органна съвместимост с донора от общо шестима с бъбречна недостатъчност от листата, поканени за оценка.
Трансплантациите са преминали успешно, а мъжът и жената се възстановяват. Състоянието им е стабилно, с много добри жизнени показатели, съобщават от „Александровска“.
- На 26 юни 2024 г. екипи от Университетската болница "Александровска" извършват бъбречни трансплантации.Две жени получават шанс за живот благодарение на седмата по ред донорска ситуация за 2024 г.Тя е осъществена от екипа на Университетската болница "Света Марина" във Варна, където близките на 48-годишна жена от Шумен, изпаднала в мозъчна смърт, даряват органите й.
От общо 6 души, поканени за оценка от листата на чакащите, са избрани двамата с най-голям процент на органна съвместимост. Това са 47-годишна жена от Гълъбово, която е на хемодиализа от година и половина и жена на 51 години от Стара Загора на диализно лечение от един месец.
Състоянието и на двете жени след трансплантациите е стабилно, а жизнените им показатели са много добри.
- На 7 юли 2024 г. екипи от Университетската болница "Александровска" извършват бъбречни трансплантации на двама мъже. Единият е на 55 години от Хасково, а другият е 62-годишен и е от София. И двамата са с хронична бъбречна недостатъчност. Избрани са от списък с общо десет души от листата на чакащите, тъй като имат най-голям процент органна съвместичост с донора. Трансплантациите са успешни, състоянието на мъжете е стаиблно, а жизнените им показатели са много добри.
Животът на двамата е спасен, след като близките на 28-годишен мъж, изпаднал в мозъчна смърт заради мозъчна аневризма, даряват органите му.
- На 29 септември 2024 г. екипи от Университетската болница „Лозенец“ извършват две бъбречни трансплантации.
Благодарение на донорска ситуация в УМБАЛ „Свети Георги“-Пловдив и решението на близките на 56-годишен мъж да дарят органите му, е спасен живота на две жени – едната на 41 години, другата на 42. Бъбречните трансплантации осъществят екипи с ръководител д-р Борил Петров, началник на Клиниката по урология. Трансплантациите са успешни, жените са в стабилно състояние.
- На 23 октомври 2024 г. в Университетската болница "Александровска" два екипа от Клиниката по уроголия - на проф. Маринчо Георгиев и на проф. Красимир Янев, извършват трансплантация на бъбреци на двама мъже, страдащи от хронична бъбречна недостатъчност. От шестимата поканени за оценка от листата на чакащите, те са с най-голям процент на органна съвместимост с донора.
Единият от мъжете е на 35 години от Разград и е на диализно лечение от 2019 г. Другият е 39-годишен, от София и е на хемодиализа от декември 2023 г.
Трансплантациите стават възможни благодарение на решението на близките на 43-годишен мъж от Стара Загора, изпаднал в мозъчна смърт, да дарят органите му.
- На 4 ноември 2024 г. екипите на проф. Маринчо Георгиев и проф. Красимир Янев от Клиниката по урология на Университетската Александровска болница извършват първата за годината трансплантация на бъбреци от жив донор.
Втори шанс за живот получава жена на 31 години от Плевен. 54-годишният й баща е неин донор. И двамата са в отлично състояние.
Младата жена е на хемодиализа от една година. Единственият начин да води нормален живот е трансплантацията. Проф. Маринчо Георгиев съобщава, че предстои още една бъбречна трасплантация от жив донор.
- 10 ноември 2024 г. Медицинските екипи от Клиниката по урология на Университетската болница „Лозенец“ и под ръководството на д-р Борил Петров осъществяват две бъбречни трансплантации. Благодарение на донорска ситуация в ИСУЛ, при която 61-годишен мъж изпада в мозъчна смърт, двама души получават шанс за живот. Бъбреците са трансплантирани на жена на 54 години и на мъж на 63 години.
Трансплантации на черен дроб
На 30 януари 2024 г. екипът на проф. Никола Владов, който е начело на трансплантационния екип на ВМА, присажда черен дроб на 53-годишен мъж. Операцията продължава шест часа и приключва успешно. Мъжът е в стабилно състояние и се възстановява постепенно под наблюдението на лекарите от ВМА.
Животът му е спасен благодарение решението на близките на 73-годишен мъж да дарят органите му.
Донорската ситуация възниква в болницата в Силистра. Мъжът изпада в мозъчна смърт вследствие на черепно-мозъчна травма.
Транспортиран е в Университетската болница "Света Марина" във Варна. Експлантацията е осъществена от екипите на ВМА, УМБАЛ "Александровска" и на лекари от варненската болница.
От Изпълнителна агенция "Медицински надзор" съобщават, че останалите органи не са подходящи за трансплантация.
- 20 април 2024 г.: Екип на ВМА трансплантира черен дроб на 49-годишен мъж. Операцията става възможна след донорска ситуация в Университетската болница „Пирогов“. Мъж на 59 години изпада в мозъчна смърт вследствие на мозъчен кръвоизлив. Близките му вземат решение да дарят органите му.
Ръководител на екипа, извършил експлантацията на органа в УМБАЛСМ "Пирогов" е проф. Ивелин Токоров. Това е стотната чернодробна трансплантация, осъществена от трансплантационния екип на ВМА от началото на трансплантационната им програма, чийто ръководител е проф. Никола Владов. Шест часа продължава присаждането на органа. Проф. Владов съобщава, че пациентът е в добро общо състояние, контактен е и адекватен. След няколко дни да бъде преместен в Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология, където ще продължи възстановяването му.
- На 25 юни 2024 г. екипът на проф. Ивелин Такоров от ВМА осъществи третата за годината чернодробна трансплантация. Жена на 48 години получи шанс за живот благодарение на донорска ситуация във варненската Университетска болница "Света Марина", където жена също на 48 години изпада в мозъчна смърт в следствие на мозъчна аневризма. Трансплантацията продължава шест часа. Жената е вече в реанимацията на ВМА, а състоянието й е стабилно, съобщава проф. Такоров.
-
На 30 юли 2024 г.екипът на проф. Ивелин Такоров от ВМА извърши трансплантация на черен дроб на жена на 57 години. Операцията продължава 6 часа и е успешна. Жената е в добро общо състояние. Това е четвъртата за 2004 г. чернодробна трансплантация, която екипът на ВМА реализира.
Жената получава шанс за живот, тъй като близките на изпадналата в мозъчна смърт 63-годишна жена взимат трудното решение да дарят органите й.
Донорската ситуация възниква в Университетската болница "Света Анна" в София и е реализирана от екипа на координатора по донорство доц. Мария Атанасова, която е началник на Клиниката по анестезиология и реанимация.
От Изпълнителната агенция "Медицински надзор" съобщават, че това е осмата донорска ситуация от януари 2024 г. до момента. -
На 7 август 2024 г. екипът на проф. Никола Владов от ВМА извърши чернодробна трансплантация на 52-годишен мъж. Операцията продължава 9 часа. Мъжът постъпва в болницата заради влошеното си здравословно състояние - чернодробната цироза, от която страда, е в крайна фаза. Картината се усложнява от факта, че има множество придружаващи заболявания и е с наднормено тегло. Всичко това налага бързи действия и трансплантация в условията на спешност. Проф. Никола Владов коментира, че интервенцията е сложна и трудна, а рискът сериозен. Трансплантационният екип, който той ръководи, се справя отново, а проф. Владов подчертава, че ключова роля по време на интервенцията имат анестезиолозите.
Мъжът е интубиран, на апаратна вентилация и е в стабилно състояние. Животът му е спасен благодарение на донорска ситуация в Университетската болница "Света Анна" в София. Донорът е млад мъж на 28 години от Благоевград, транспортиран до болницата с екип на Центъра за въздушна спешна помощ. След установяването на мозъчната смърт и съгласието на родителите да дарят органите му, координаторът по донорство в "Света Анна" доц. Мария Атанасова задейства процедурата. Експлантирането на органите осъществяват екипи от ВМА, УМБАЛ "Александровска" и от болниците в Мюнхен и Берлин. 28-годишният млад мъж спасява живота на общо петима души-трима българи и двама германци. Сърцето и белия му дроб са трасплантирани в Германия по линия на международия обмен. -
29 септември 2024 г. - Във ВМА извършват шестата от началото на годината трансплантация на черен дроб. Сложната операция е осъществена от доц. Васил Михайлов и специалистите от Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и продължава шест часа. 45-годишен мъж получава органа, от който се нуждае, за да живее, благодарение на донорска ситуация в Университетската болница „Свети Георги“ в Пловдив. Близките на мъж на 56 години дават съгласието си и даряват органите му. Координаторът на донорския екип д-р Димитър Казаков действа бързо. Експлантанцията на черния дроб осъществяват проф. Ивелин Такоров и екипът му от ВМА.
-
На 23 октомври 2024 г. екипът на проф. Ивелин Такоров, завеждащ Първа клиника по коремна хирургия във ВМА, извършва чернодробна трансплантация на 40-годишна жена.
Операцията продължава близо шест часа и е успешна. Жената е контактна и адекватна и в добро общо състояние.
Трансплантацията на черен дроб е възможна след като близките на 43-годишен мъж от Стара Загора, изпаднал в мозъчна смърт, даряват органите му. От началото на 2024 г. това е седмата чернодробна трансплантация, която реализират във ВМА. - 10 ноември 2024 г. Екипът на доц. Васил Михайлов от Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология във ВМА извърши трансплантация на черен дроб на 53-годишен мъж. Сложната интервенция, която спасява живота на мъжа, става възможна след като близките на мъж на 61 години вземат решение да дарят органите му. Донорската ситуация възниква в Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Костно-мозъчни трансплантации
Костно-мозъчните трансплантации са сред най-сложните медицински методи. Прилагат се за лечението на деца, страдащи от левкемия и болести на кръвта, при лимфоми и солидни тумори.
Има два вида костно-мозъчни трансплантации:
- Автоложна – при нея източник на стволовите клетки е пациентът. Клетките се отделят от венозната периферна кръв на болния или се взимат чрез хирургична интервенция от костния му мозък. Материалът се съхранява чрез дълбоко замразяване до трансплантацията. Методът се използва най-често при пациенти с множествен миелом и лимфом.
- Алогенна или донорна – при този вид трансплантация стволовите клетки са от донор. След установяване на тъканна съвместимост лекарите подбират най-подходящия донор. Обикновено това е близък роднина.
Годишно около 30 деца у нас имат нужда от костно-мозъчна трансплантация.
- 16 април 2024 г. - Екипът на Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ извършива костно-мозъчна трансплантация на момиченце на 5 години, което е с невробластом (коремен тумор). Трансплантация е автоложна, за нея са използвани клетките на детето, обработени по определен начин.
В продължение на две години костно-мозъчните трансплантации не се осъществяват заради липсата на медицински сестри.
- В края на октомври 2024 г. в Клиниката по детска хематология на Университетската болница "Царица Йоанна - ИСУЛ" извършват автоложна костно-мозъчна трансплантация на 17-годишно момиче от София, което страда от болестта на Ходжкин. Момичето е изписано, лечението му ще продължи в дома му под строг лекарски контрол и наблюдение.
- На 4 ноември 2024 г. екипът на доц. Боряна Аврамова, началник на Клиниката по детска хематология, осъществява автоложна костно-мозъчна трансплантация на 15-годишно момиче. То е от Украйна, където му е поставена диагнозата "Болест на Ходжкин". След като семейството напуска страната заради войната и идва в България, лечението на злокачественото заболяване на кръвта продължава в ИСУЛ.
Донорски ситуации
Донорските ситуации са в основата на спасените човешки животи. За тяхната реализация са нужни сериозна работа на множество институции, но и професионални и изключително добре подготвени екипи в болниците, които могат бързо да установят състоянието на мозъчна смърт, но и да разговарят с близките, за се стигне до даряването на органите. Последното е задача с особено трудност, тъй като изисква деликатност и емпатия към близките в особено тежък за тях момент.
От началото на 2024 г. у нас са осъществени 12 донорски ситуации, които водят до 19 трансплантации и толкова спасени човешки живота. Когато у нас няма подходящи пациенти, органите се предлагат най-често в Румъния, защото има сключено споразумение между тяхната агенция по трансплантации и ИА „Медицински надзор“ в Министерството на здравеопазването. Другата възможност, която също се практикува, е платформата за трансграничен обмен на органи за трансплантация FOEDUS.
- Донорска ситуация на 29 септември 2024-а в УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив дава шанс за живот на четирима. Близките на 56-годишен мъж изразяват съгласието си да дарят органите му. Екипът по донорство се задейства веднага. Координатор е д-р Димитър Казаков.
Черният дроб спасява живота на мъж, а трансплантацията е осъществена във ВМА, бъбреците са присадени на две млади жени от екипите на УМБАЛ „Лозенец“.
Тъй като липсват подходящи реципиенти България, сърцето е предложено на Румънската агенция за трансплантация по линия на споразумение между тях и Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. След като и в Румъния няма подходящ кандидат, сърцето е обявено в платформата за трансграничен обмен на органи за трансплантация FOEDUS. Така от Унгария изпращат екип от медици, а сърцето на българина дава шанс за живот на унгарец.
Втора донорска ситуация възниква отново на 29 септември в Университетската болница „Свети Георги“ в Пловдив. Близките на 61-годишен мъж дават съгласието си да дарят органите му. Оказва се, че те не са подходящи за трансплантация у нас, за което има сериозни медицински причини. Обявени са отново в платформата за трансграничен обмен на органи и трансплантация FOEDUS. Медицински екип от Хамбург взема черния дроб, който ще бъде трансплантиран на нуждаещ се в Германия. За трансплантация са взети и бъбреците.
- На 23 октомври 2024 г. в Университетската болница "Проф. д-р Стоян Киркович" в Стара Загора настъпва донорска ситуация. Мъж на 43 години изпада в мозъчна смърт в резултата на мозъчна травма след битов инцидент. Координаторът на донорската програма д-р Георги Арабаджиев реагира бързо. Така след решението на близките на мъжа да дарят органите му, биват експлантирани бъбреците и черният дроб. Другите органи не могат да бъдат трансплантирани по медицински причини.
- На 10 ноември 2024 г. в Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“ възниква донорска ситуация. Мъж на 61 години изпада в мозъчна смърт. Координаторът на донорската програма в болницата д-р Изабела Траянова задейства незабавно процедурите, след като близките на починалия вземат решение да дарят органите му. Така черният дроб е трансплантиран във ВМА, а двата бъбрека в Университетската болница „Лозенец“. Другите органи не са подходящи за трансплантация по медицински причини.
- В България над 1000 души чакат за трансплантация на орган
- Екипът на проф. Никола Владов от ВМА трансплантира успешно черен дроб на мъж в крайната фаза на чернодробно заболяване
- 37-годишна жена стана донор и спаси живота на трима души
- Двама мъже са трансплантирани успешно тази нощ в Урологията на Александровска болница
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Преливане на кръв
- Хирургично лечение
- Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
- Имуносупресивни лекарства
- Обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото
- Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи
- Циклоспорин
- Трансплантация на бял дроб
- Азатиоприн
Коментари към Трансплантациите в България през 2024 г.