В испанската болница „Ла Пас“ извършиха успешно трансплантация от асистолично донорство на едногодишната Ема
В държавната болница „Ла Пас“ в Мадрид извършват за първи път в света мултивисцерална трансплантация от контролирано донорство с асистолия на момиченце на годинка и един месец. На пресконференция испанският министър на здравеопазването Енрике Руис Ескудеро информира, че това е първата подобна в света трансплантация. От своя страна д-р Беатрис Домингес – Гил определя случая с Ема като „крайъгълен камък и обещание за много деца, които могат да се окажат в нейната ситуация както в Испания, така в други страни."
Случаят на Ема
Момиченцето, което е на годинка и един месец, страда от чревна недостатъчност, което означава, че червата на детето са твърде къси, а това влошава сериозно здравето му. Диагнозата е поставена, когато е само на месец. Както подчертават от „Ла Пас“ трансплантацията е последната мярка, но за определени пациенти тя е единственият начин животът им да бъде спасен.
За да спасят живота на Ема, испанските лекари извършват мултивисцерална трансплантация – това е процедура, при която на пациента биват присаждани черва, стомах, панкреас, далак и черен дроб.
Детето, което вече е на годинка и седем месеца, се чувства много добре.
„Ема се чувства добре. Моето момиченце е смело и всеки ден ни показва, че иска да живее“, споделя майката Ана Аюсо пред испанските медии шест месеца след успешната мултивисцерална трансплантация.
>>> Успешно трансплантират сърце и тимус на бебето Истън
Бащата на Ема, Даниел Лафора, признава, че семейството е преживяло много тежки моменти. „Пътят беше много труден, но ни помогнаха да се изправим и да продължим напред. Нашето спасение започна от момента, в който Ема влезе в операционната“. Ема вече пълзи, развива се много бързо, тича и играе.
„Мъжът, от когото взеха органите за Ема, даде живот и на трима ни“, категорични са Даниел и Ана и благодарят на семейството на починалия донор.
Операцията на малката Ема е уникална, защото става дума за успешното запазване на червата от донора.
Проектът на Института за здравни изследвания
Отделът за вродени малформации и трансплантация на Института за здравни изследвания започва осъществяването на изследователски проект, продължил три години. Неговата цел е да намери научни доказателства, че червата от асистолично донорство могат да бъдат използвани. 30% от хората в списъка на чакащите трансплантация на черва умират, показват данните на испанското здравно министерство.
След множество експерименти екипът успява да докаже, че органите и тъканите на при донорство при асистолия могат да бъдат използвани след като бъдат запазени чрез екстракорпорална система за оксигенация. Техниката позволява органите, които иначе биха били загубени, да бъдат съхранени и дарени на чакащите за трансплантация.
В случая с Ема донорът е мъж, починал от сърдечна недостатъчност.
Асистоличното донорство представлява даряване на органите на човек, чиято смърт е установена при липсата на сърдечен ритъм и спонтанно дишане.
Екипът, който успява да докаже, че органите могат да бъдат съхранени, се състои от педиатри, които са специалисти по гастроентерология, сърдечна хирургия, интензивна терапия, анестезиология и реанимация, експериментална хирургия и трансплантации.
След установяването на смъртта органите се запазват с перфузия на кръв чрез системата на екстракорпорална мембранна оксигенация (ЕСМО). Така органът, който ще бъде трансплантиран, не се разваля.
„Асистоличното донорство става все по-важен източник. При възрастните то е една трета. През последните години се увеличава броят на хората, които за да останат живи, се нуждаят от трансплантация на няколко органа“, коментират от здравното министерство и поясняват, че то е дало сходни резултати с класическото донорство при мозъчна смърт.
И още за опита на „Ла Пас“ в трансплантации с органи от асистолично донорство
Техниката е използвана в „Ла Пас“ за първи път при възрастни през 2014 г., а при деца през 2021 г. През 2018-а екипът за педиатрична трансплантация осъществява подобни интервенции заедно с пътуващия екип на ЕСМО в Андалусия и Страната на баските.
Болница „Ла Пас“ е един от най-добрите центрове за трансплантация на органи на деца не само в Испания, но и в Европа. В Испания тя е единствената, която извършва чревни и мултивисцерални трансплантации.
Първата чревна трансплантация в „Ла Пас“ е извършена през октомври 1999 г. Тогава специалистите присаждат черва на двегодишно момче, което страда от вродено заболяване. От раждането си до интервенцията то се поддържа единствено с парентерално хранене.
За тези 23 години са осъществени общо 120 чревни трансплантации, от които 72 са мултивисцерални.
Испанският модел
От Националната организация по трансплантации (НОТ) припомнят, че предприетият набор от мерки за подобряване на донорството на органи и известен като „Испански модел“, се препоръчва от СЗО и се прилага и в други държави.
>>> Донор спаси живота на трима мъже, трансплантирани във ВМА и Александровска
Испанският модел не означава просто във всяка една от болниците да има координатори, защото това е грешно опростяване на нещата, поясняват от НОТ. Успехът на модела се състои в мултидисциплинарния подход, който включва правни, икономически, политически и медицински аспекти на процеса.
Най-същественото в Испанския модел:
- Нивата на координация са три – национално, регионално и болнично.
- Националната и регионалната координации са връзка между административното и професионалното ниво.
- Болничният координатор е лекар, работещ на непълно работно време, който се отчита за свършеното пред ръководството на болницата, а не на екипа по трансплантации. Поддържа връзка с регионалния и националния координационни центрове.
- Централният офис на Националната организация по трансплантация е обособен като Агенция, която подпомага цялата система. Това означава, че именно НОТ разпределя органите, организира транспорта, грижи се за листите на чакащите.
- От огромно значение е непрекъснатото обучение както на координаторите, така и на по-голяма част от здравните работници. Става дума за общи и специфични курсове, посветени на всяка една от стъпките на процеса на трансплантация – от откриването на донори и разговори със семейства, през правните и организационни аспекти до управлението на самия процес.
- Трансплантацията в малките болници е немислима, ако не бъде подкрепена от администрациите, които трябва да финансират дейностите за това.
- Работата с медиите има огромно значение, за да бъде разпространена точна и адекватна информация, която ще повиши познанията на хората за донорството и трансплантация и огромния смисъл, който имат те.
- Адекватното законодателство е онова, без което е невъзможно да се постигне успех. Само когато има ясна дефиниция за мозъчна смърт, за условията, при които могат да бъдат дарявани органи и още важни теми, само тогава трансплантационните програми работят.
От Националната организация по трансплантации припомнят още, че преди нейното създаване в Испания има 14 донора на 1 000 000 души, а след това те са вече 34,6 на 1 000 000 население.
Организацията успява да промени сериозно ситуацията по отношение на донорството. От ниските нива на донорство, в които се намира страната, тя стига до настоящето, когато те са най-високи не само в Европа, но и в света.
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Преливане на кръв
- Хирургично лечение
- Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
- Имуносупресивни лекарства
- Обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото
- Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи
- Циклоспорин
- Трансплантация на бял дроб
- Трансплантациите в България през 2024 г.
Коментари към В испанската болница „Ла Пас“ извършиха успешно трансплантация от асистолично донорство на едногодишната Ема