Трансплантациите в България през 2023 г.
Темата за донорството и трансплантациите е сред най-значимите в здравеопазването. Обяснимо, защото става дума за спасение. За хора, които получават шанс за живот и за които присаждането на орган е последната надежда. В същото време преди трансплантацията да стане факт, е нужен донор. Затова трансплантациите и донорството са свързани и едното не може да съществува без другото. Да дариш, след като вече не си на този свят, е сред възможно най-хуманните и достойни постъпки. Подобни решения се взимат трудно, но когато това се случи, смъртта бива победена от живота! От това няма нищо по-ценно и смислено!
Водени сме от идеята, че по темата трябва да се говори, че обществото трябва да знае за хората, които въпреки мъката и болката си, решават да дарят органите на близкия си.
>>> Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи
Да знае за медицинските екипи, които установяват мозъчната смърт и действат бързо, за да спасят нечий живот.
Да знае за специалистите по трансплантология и екипите, които извършват операциите, чакани като последна надежда за живот.
За съжаление, у нас все още броят на донорските ситуации е твърде малък, което води и до по-малко трансплантации въпреки големият брой на чакащите в листите.
В последните няколко години се усеща лека промяна, но е нужно да бъде извървян дълъг път, за да бъде убедено обществото в големия смисъл на донорството и ситуацията да се промени.
Видове трансплантации
Трансплантациите са няколко вида:
- Органни – свързани са с присаждане на сърце, бял и черен дроб, бъбрек, панкреас и тънко черво. По своята същност те представляват лечение, което е животоспасяващо. Увредени органи се заменят със здрави от жив или трупен донор.
- Тъканни – представляват присаждане на тъкани, като кожа, сухожилия, кости, очни роговици, кръвоносни съдове. Извършват се за възстановяване от травми, наранявания, изгаряния.
- Клетъчни – според утвърдената медицинска процедура става дума за присаждане на хемопоетични стволови клетки, с които се осъществява лечение при сериозни онкохематологични заболявания и солидни тумори. Клетъчна трапнсплантация е и оплождането ин витро на донорска яйцеклетка.
От началото на 2023 г. до средата на септември у нас са осъществени 12 донорски ситуации и са извършени 27 органни трансплантации – 18 на бъбрек от трупен донор и една от жив, 7 на черен дроб, 2 на сърце. Извършени са 125 трансплантации на стволови клетки и 633 тъканно-клетъчни трансплантации.
Трансплантации на черен дроб
- На 30 ноември 2023 г. екипът на доц. Васил Михайлов от ВМА извършва трансплантация на черен дроб на 49-годишен мъж.Това е 12 по ред чернодробна трансплантация от началото на годината. Сложната интервенция приключва в първите часове на 1 декември 2023 г. Операцията става възможна след възникнала на 30 ноември донорска ситуация в Университетската болница за спешна помощ "Пирогов". Близките на изпаднал в мозъчна смърт мъж на 51 години даряват органите му, за да спасят няколко човешки живота. Експлантацията е направена от екипа на проф. Ивелин Такоров от ВМА.
- На 28 октомври 2023-а екипът на проф. Ивелин Токоров от ВМА извършва чернодробна трансплантация на жена на 57 години. Сложната интервенция става възможна след възникналата на 27 октомври донорска ситуация в пловдивската Университетска болница "Свети Георги" и решението на близките на изпаднал в мозъчна смърт 18-годишен юноша да дарят органите му. От ВМА съобщават, че от началото на 2023-а са извършени 11 трансплантации на черен дроб.
- На 5 октомври 2023 г. екипът на доц. Васил Михайлов от ВМА извършва чернодробна трансплантация на 54-годишен мъж. Операцията продължава 6 часа. Присаждането на черен дроб става възможно след донорска ситуация в болница "Д-р Никола Василиев", Кюстендил, където координатор по донорството е д-р Андон Арабаджиев. Жена на 63 година изпада в мозъчна смърт.Експлантацията на органите извършва екип от ВМА начело с проф. Ивелин Такоров.
- На 1 октомври екипът на проф. Ивелин Такоров, завеждащ Първи клиника по коремна хирургия, осъществява чернодробна трансплантация на 54-годишен мъж. Донорската ситуация е от Университетската болница за спешна помощ "Пирогов", реализирана от екипа на д-р Христо Христов. Млад мъж на 22 години изпада в мозъчна смърт.
- На 30 септември 2023 г. екипът на доц. Васил Михайлов от Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и транспланталогия извършва трансплантация на черен дроб на 39-годишен мъж. Донорската ситуация е в Университетската болница "Света Марина" във Варна, където жена на 48 години изпада в мозъчна смърт. Екипът на координатора по донорство проф. Вилиян Платиканов действа бързо, веднага след като близките дават съгласието си органите да бъдат използвани в името на живота.
- На 17 септември 2023 г. възниква поредната донорска ситуация, осъществена от екипа на Университетската болница по спешна помощ „Н. И. Пирогов“. Координатор по донорските ситуации е д-р Христо Христов.
Мъж на 49 години изпада в мозъчна смърт.
Вечерта на 17 срещу 18 септември екипът на проф. Никола Владов от ВМА извършва чернодробна трансплантация. Така 53-годишен мъж получава шанс за живот. Другите органи на донора не са били подходящи за присаждане.
- На 30 юли екипът на проф. Никола Владов от ВМА извършва чернодробна трансплантация на 48-годишен след възникнала донорска ситуация в Университетската болница за спешна помощ „Пирогов“.
- На 20 юли 2023 г. екипът на ВМА трансплантира черен дроб след възникнала донорска ситуация в „Пирогов“.
- На 6 април 2023 г. екипът на проф. Никола Владов трансплантира черен дроб на 50-годишна жена. Донорската ситуация възниква в Университетската болница „Света Марина“, Варна.
- На 26 март 2023 г. екипът на доц. Васил Михайлов присажда черен дроб на 58-годишен мъж в много тежко състояние. Донорската ситуация, която позволява това, възниква в областната болница „Д-р Стефан Черкезов“, Велико Търново. Това е първата чернодробна трансплантация във ВМА за годината.
Бъбречни трансплантации
- На 28 октомври 2023 г. лекарите от Университетската болница "Лозенец" трансплантират бъбрек на 41-годишен мъж. Бъбречната трансплантация става възможна благодарение на донорска ситуация в пловдивската Университетска болница "Свети Георги". 18-годишен младеж изпада в мозъчна смърт, констатирана от екипа по донорство с ръководител д-р Костадин Чифлигаров. Близките на младежа решават да дарят органите му, за да бъде спасен живота на други хора.
- На 1 октомври 2023 г. екипи от Университетската болница "Александровска" извършват бъбречна трансплантация на двама мъже с хронична бъбречна недостатъчност, показали най-висок процент органна съвместимост с донора от общо петима поканени за оценка в листата на чакащите. Става дума за мъж на 47 години от Силистра, който е на диализа от 2019-а и мъж на 36 години от Пловдив, на диализа от 2022 г. Донорът е 22-годишен мъж, изпаднал в мозъчна смърт. Ситуацията е реализирана в Университетската болница "Пирогов".
- На 30 септември 2023-а екипи от УМБАЛ "Лозенец" извършват две бъбречни трансплантации. Шанс за живот получават жена на 39 години и мъж на 67 години. Донорската ситуация настъпва във варненската Университетска болница "Света Марина", където жена на 48 години изпада в мозъчна смърт.
- На 8 август 2023 г. екипите на УМБАЛ „Александровска“ извършват две бъбречни трансплантации след възникнала донорска ситуация в Университетската болница „Свети Георги“ в Пловдив.
- На 20 юли 20223 г. са осъществени две бъбречни трансплантации в Университетската болница „Александровска“.
- На 19 юли са извършени бъбречни трансплантации на двама мъже от екипа на д-р Борил Петров в Университетската болница „Лозенец“ след донорска ситуация, възниквала в „Пирогов“.
- 31 юли 2023 г. – екипите на Университетската болница „Лозенец“ извършват две бъбречни трансплантации на мъж от гр. Септември и жена на 37 години от Павликени. Донорската ситуация е в „Пирогов“.
Трансплантации на сърце
- На 28 октомври 2023-а екип от лекари от УМБАЛ "Проф. Александър Чирков" присади сърце на 43-годишна жена. Сърдечната трансплантация става възможна благодарение на донорска ситуация, реализирана в Университетската болница "Свети Георги",Пловдив, където близките на младеж на 18 години, изпаднал в мозъчна смърт, вземат решение да дарят органите му. Координатор на екипа по донорство е д-р Костадин Чифлигаров.
- 30 юли 2023 г.- екип от Университетската болница „Проф. д-р Александър Чирков“ извършва трансплантация на сърце.
Сътрудничество между България и Румъния в областта на донорството
Между Изпълнителна агнеция "Медицински надзор" о Националната агенция по трансплантация на Румъния има споразумение, което дава възможност за размяна на органи между двете страни.
Това става в случаите, когато в съответната страна няма подходящ реципиент след възникнала донорска ситуация.
- На 29 септември 2023 г. жена на 48 години изпада в мозъчна смърт във варненската Университетска болница "Света Марина". Тъй като у нас няма подходящ реципиент, сърцето е изпратено в Румъния.
- На 28 септември възниква донорска ситуация в Областната болница "Д-р Стефан Черкезов" във Велико Търново. Екипът на д-р Сибила Маринова констатира мозъчната смърт на 76-годишна жена. Близките й решават органите й да бъдат дарени. Медицинските показатели са такива, че в България няма подходящи реципиенти. Затова черният дроб и бъбреците са предоставени на Румъния.
Донорски ситуации
Донорските ситуации, които възникват в болниците в страната, имат огромно значение за възможността хората, нуждаещи се от органи за трансплантация, да получат шанс за живот.
Много често обаче у нас няма подходящи реципиенти. В тези случаи органите се предоставят на хора от Европа според регламента на Международния обмен на органи в ЕС.
- На 19 ноември 2023-а възниква донорска ситуация в Университетската болница за спешна помощ "Пирогов". Координатори на екипа по донорство са д-р Христо Христов и д-р Кирил Пенчев. Близките на изпаднала в мозъчна смърт 79-годишна жена решават да дарят органите й.
Тъй като у нас липсват подходящи реципиенти, черният дроб заминава в Полския коордианционен център за трансплантации и дава шанс за живот на жител на страната, който очаква трансплантация във Варшава.
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Преливане на кръв
- Хирургично лечение
- Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
- Имуносупресивни лекарства
- Обменно кръвопреливане при хемолитична болест на новороденото
- Циклоспорин
- В САЩ извършиха първата роботизирана двойна белодробна трансплантация в света
- Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи
- Трансплантация на бял дроб
Коментари към Трансплантациите в България през 2023 г.