Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Извършиха първата в света трансплантация на цяло око

Извършиха първата в света трансплантация на цяло око

от 10 ное 2023г., обновено на 18 сеп 2024г.
Редактор: Гергана Караилиева
Извършиха първата в света трансплантация на цяло око - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Година след първата трансплантация на цяло око и част от лицето, Арън Джеймс се възстановява по забележителен начин
  • Данните от възстановяването му са публикувани в проучване на проф. Едуардо Родригес и екипа му, осъществили трансплантацията през 2023 г.
  • Арън Джеймс понася смъртоносен токов удар от 7200 волта по време на работа през 2021 г., губи лявото си око, лявата ръка, носа, устните, бузата, брадичката и предните зъби
  • През 2023 г. след откриването на потенциален донор му присаждат цяло око и реконструират лицето му едновременно
  • Хирургът проф. Едуардо Родригес ръководи трансплантацията, в която участват над 140 хирурзи, медицински сестри и други специалисти и продължава 21 часа

Повече от 140 хирурзи, медицински сестри и други здравни специалисти извършват за първи път в света трансплантация на цялото око на Арън Джеймс. Едновременно с окото екипът прави трансптлантация и на част от лицето на мъжа, пострадал през юни 2021 от токов удар от 7200 волта.

Първата в света трансплантация на цяло око

Операцията е осъществена на 27 май 2023 г. Екипът включва над 140 хирурзи, медицински сестри и други здравни специалисти.

Ръководител е проф. Едуардо Родригес, специалист по реконструктивна пластична хирургия, директор на Програмата за трансплантация на лице и завеждащ Катедрата по пластична хирургия в Нюйоркския университет Langone.

„Самият факт, че осъществихме първата успешна трансплантация на цяло око и на част от лице, е огромно постижение. Направихме голяма крачка напред и проправихме пътя към следващите етапи за възстановяване на зрението“, казва д-р Родригес. Това е петата трансплантация на лице, която се извършва под негово ръководство.

трансплантация на цяло око

Подобна оценка е напълно разбираема, защото за разлика от превърналите се в напълно обичайни трансплантации на роговица (в САЩ биват извършвани хиляди на година), то на цяло око за възстановяване на зрението няма. Причината е в сложната природа на този орган, но и в предизвикателствата, свързани с регенерацията на нервите и имунното отхвърляне.

Едно от най-сериозните предизвикателства пред специалистите е да успеят да възстановят успешно сложните връзки между зрителния нерв и мозъка, защото именно те са важни, когато става дума за трансплантация на цялото око и възстановяването на зрението.

Заедно с екипа на Центъра за трансплантация и клетъчна терапия д-р Родригес решава да комбинира окото от донора с възрастни стволови клетки, които са от донорски костен мозък. Причината е, че трансплантираните възрастни стволови клетки могат да работят като заместваща терапия за естествено възстановяване, защото се делят постоянно и така създават здрави клетки, които заместват увредените или неработещи елементи.

>>>Трансплантациите в България през 2023 г.

Проф. Самер Ал-Хомси, изпълнителен директор на Центъра за трансплантации и клетъчна терапия, споделя, че правят първия опит за инжектиране на възрастни стволови клетки в човешки оптичен нерв по време на трансплантация. Целта е регенерацията на нервите да се подобри. „Избрахме да използваме CD34-позитивни стволови клетки, за които е доказано, че имат потенциала да заменят увредените клетки и притежават защитни свойства“, разяснява проф. Ал-Хомси.

CD34 клетките са изолирани от костен мозък, събран от прешлените на донора и обработен, а по време на трансплантацията е инжектиран.

трансплантация на цяло око

„Демонстрирахме, че процедурата е безопасна и потенциално ефикасна. Нужно ни е обаче време, за да определим дали тази стъпка играе роля за увеличаване шанса за възстановяване на зрението. Ще търсим и начини за оптимизиране на процедурата“, обяснява д-р Ал-Хомси.

Преди самата трансплантация екипът прави авангардно 3D компютърно хирургично планиране. Прецизният подход позволява имплантираните пластини и винтове и подравняването на костите да бъдат изградени по най-добрия начин.

Графикът на хирургичните екипи е внимателно планиран и те се придържат стриктно към него. Действат в две зали – в едната е донора, в другата Арън Джеймс. Целта е всичко да се случва възможно най-бързо.

По време на интервенцията хирурзите трансплантират лявото око и кухината заедно с орбиталните кости всички околни тъкани на окото заедно с очния нерв, както и извършват частична трансплантация на лицето – носа, горния и долния клепач и веждата отляво, горната и долната устна, сегменти от черепа, бузата, брадичката и всички тъкани под дясното око.

„Напредъкът е изключителен, особено като се има предвид, че имаме жизнеспособна роговица, и ретина. Това надхвърля първоначалните ни очаквания, защото надеждата ни беше, че окото ще оцелее поне три месеца, а те са вече шест“, коментира хирургът д-р Брус Гелб, специалист по трансплантации и допълва, че продължават наблюдението, а самият той се вълнува да види какво ще научат с течение на времето.

>>>Стволови клетки са в основата на синтетични копия на човешки ембриони

През тези шест месеца окото е напълно здраво, показват всички тестове и измервания, които правят лекарите. Все още зрението не се е възстановило, но специалистите се надяват да се случи.

Най-важното е, казват те, очната ябълка да е непокътната. Според един от известните невроофталмолози проф. Филип Московиц трансплантацията на цяло око е „изключителна стъпка в правилна посока“.

Случаят на Арън Джеймс

Арън Джеймс е на 46 години, живее в Хот Спрингс, Арканзас. Животът му се преобръща през юни 2021 г. Работи като монтьор на съоръжения с високо напрежение. По време на работа лицето му докосва случайно проводник под напрежение. Арън понася смъртоносен токов удар от 7200 волта. Все пак оцелява. Губи лявото си око, лявата ръка, носа, устните, бузата и брадичката, предните зъби.

Мъжът не се отчайва, нито се предава. Мотивиран е да възвърне своята независимост, иска да продължи да води пълноценен живот заедно с близките си.

Екипът на болницата на Нюйоркския университет Langone се запознава със случая на Арън Джеймс два месеца след нараняването на мъжа. Това позволява на специалистите от Ню Йорк да работят заедно и да дават насоки на медиците в Тексас за ранната фаза на рекоструктиите.

Точно една година след трагедията - през юни 2022 г. обсъждат възможността за трансплантация, а когато тексаските хирурзи отстраняват изцяло лявото око, защото болките на мъжа са непоносими, д-р Родригес и екипът му препоръчват на колегите си да прережат зрителния нерв възможно най-близо до очната ябълка. Това е важно, за да се запази възможно най-голямата дължина, което ще увеличи максимално реконструктивните възможности. На този етап започват разговорите за бъдещата трансплантация и вмъкването на цяло око. Нещо, което не е правено до момента.

трансплантация на цяло око

Както съобщават от Университета, решението е колективно и е на мултидисциплинарния екип от Langone и семейството на Арън Джеймс.

Мъжът е информиран, че е напълно възможно единствената полза да бъде само козметична. Арън обаче е решен и не изпитва никакво съмнение.

След това Арън Джеймс влиза в списъка на Обединената мрежа за споделяне на органи.

Три месеца по-късно, през май 2023 г. координаторите откриват потенциален донор от друга нюйоркска болница.

Д-р Вийдехи Дидания, специалистка по ретината в Катедрата по офталмология в Langone, извършва нужните тестове и определя окото за идеално. То е здраво и жизнеспособно.

Донорът е млад мъж на 30 години. Семейството му подкрепя безрезервно донорството. Благодарение на щедрото дарение на органи и тъкани се стига до успешната трансплантация на лицето и окото на Арън, но и до спасяването на живота на още трима души на възраст между 20 и 70 години, които получават бъбреците, черния дроб и панкреаса.

Възстановяването на Арън Джеймс година след трансплантацията на цялото око

Малко повече от година след първата в света трансплантация на цяло око и на част от лицето на Арън Джеймс, екипът съобщава, че възстановяването му е забележително.

Проучване, публикувано в Journal of the American Medical Association (JAMA) показва клиничните резултатите и откритията на екипа.

Авторите отбелязват, че трансплантираното донорско око поддържа нормално налягане и кръвен поток за разлика от ситуацията при трансплантация на цяло око на животински модели, при което окото се свива значително.
Окото все още не е възвърнало зрението си, но тестът, който измерва електрическия отговор на ретината към светлината (електроретинография), показва фоторецепторен онговор. Това означава, че светлочувствителните нервни клетки в окото са оцелели след трансплантацията.

Този електрически отговор преобразува светлината в сигнали, които мозъкът може да разчете като зрение, а това дава надежда за бъдещето на трансплантациите на цяло око за възстановяване на зрението.

Проучването описва подробно и в детайли продължилата 21 часа операция, по време на която екипът използва иновативни микрохирургични техники, клетъчно базирани терапии и персонализирани хирургически устройства.

Процедурата включва първия опит за инжектиране на стволови клетки в човешки оптичен нерв по време на трансплантация, а целта е подобряване на регенерацията на нервите.

Сериозно предизвикателство е едновременната трансплантация на цяло око и на част от лицето, но в същото време подобна интервенция е в състояние да възстанови важни функции и структури за пациента.

Старши авторът на проучването и хирургът под чието ръководство над 140 медицински специалисти извършват операцията проф. Едуардо Родригес и колегите му представят още и резултатите от клиничните тестове на трансплантираното донорско око, които извършват през годината като използват различни методи за оценка.

Изследванията показват няколко обнадеждаващи резултата, сред които нормално очно налягане и добър кръвен поток в окото.

Окото все още не е в състояние да вижда светлина, а увреждане на оптичния нерв води до известна загуба на тъкан на ретината, докато окото се възстановява. „Нужни са допълнителни тестове, за да се направят по-категорични заключения“, посочват авторите.

Арън Джеймс и проф. Едуардо Родригес

Д-р Вайдехи Дедания, специалист по офталмология, споделя, че проучването им е първото, което показва, че трансплантацията на цяло око и на лице е осъществима. „Резултатите, които виждаме сега, са невероятни и могат да проправят пътя за нови клинични протоколи, но и да вдъхновят за следващи изследвания, свързани със сложни трансплантации, които включват критични сетивни органи“, казва тя.

„Наистина сме изумени от възстановяването на Арън. Нямаше нито един момент на отхвърляне, а нашият методичен подход към процеса, гарантира, че той е получил най-благоприятното съвпадение на донора и заедно с нашия уникален режим на имуносупресия доведе до създаването на стандарт за елиминиране и избягване на епизоди на ранно отхвърляне“, споделя от своя страна проф. Родригес и едновременно с това подчертава, че тепърва предстои много работа пред екипа му, за да разберат как да възстановят зрението на окото.

Директорът на Института по невронауки на Нюйоркския университет проф. Пол Глимчър коментира изследването и постигнатото от екипа така: „Първото предизвикателство е успешното трансплантиране на цяло око и поддържането му живо и без отхвърляне. И това е постижение, което проф. Родригес и екипът му постигнаха. Следващото препятствие е запазването на нервните клетки в окото по време на процеса на трансплантация. И в този случай постижението е забележително, защото някои части от ретината са оцелели през последната година. Предстои постигането на цел, която определям като критична, защото трябва да се гарантира, че всички очни клетки оцеляват след трансплантацията, което е от съществено значение за възстановяване на връзките с мозъка. Това е основното, защото зрението е функция преди всичко на мозъка, не само на очите.“

За Арън Джеймс отминалата година е нещо твърде различно от времето преди операцията. „Вече съм нормален човек. Това беше най-преобразяващата година в живота ми. Даден ми е втори шанс и не приемам нито един момента за даденост“, казва мъжът, който вече е в състояние да се наслаждава на твърда храна, да усеща миризми и да не предизвиква погледите на непознатите.

Арън Джеймс признава още, че за него е чест да бъде нулев пациент. „Дори да не мога да виждам с новото си око, аз си върнах качеството на живот и знам, че това е стъпка напред по пътя към помощ на бъдещи пациенти.“

Арън Джеймс продължава редовни срещи с екипа на проф. Едуардо Родригес от болницата към Нюйоркския университет Langone.

Източник:
  • https://nyulangone.org/
  • https://nyulangone.org/news/
Още по темата:
  • В Испания разкриха престъпна схема за донорски операции с участието на българи В Испания разкриха престъпна схема за донорски операции с участието на българи
  • Отново цял: Трансплантираха две ръце на мъж, претърпял ампутация след сепсис Отново цял: Трансплантираха две ръце на мъж, претърпял ампутация след сепсис
  • Родните специалисти по трансплантации - качествени, но твърде малко на брой Родните специалисти по трансплантации - качествени, но твърде малко на брой
  • Жена на 36 години даде шанс за живот на четирима души Жена на 36 години даде шанс за живот на четирима души
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ЕЛЕА СПОРТ СПИЙД ЪП ДЕПИЛИРАЩ КРЕМ ЗА МЪЖЕ 5 минути 150 г
6.70лв.

ЕЛЕА СПОРТ СПИЙД ЪП ДЕПИЛИРАЩ КРЕМ ЗА МЪЖЕ 5 минути 150 г

ЕЛЕА ЛЕЙДИ СПИЙД ЪП ДЕПИЛИРАЩ КРЕМ ЗА ЖЕНИ 3 минути 120 г
6.70лв.

ЕЛЕА ЛЕЙДИ СПИЙД ЪП ДЕПИЛИРАЩ КРЕМ ЗА ЖЕНИ 3 минути 120 г

МАШИНКА ЗА ПОДСТРИГВАНЕ VELFORM HAIR CUTTER
34.90лв.

МАШИНКА ЗА ПОДСТРИГВАНЕ VELFORM HAIR CUTTER

МАШИНКА ЗА ПОДСТРИГВАНЕ TRIM MAX CLIPPER
49.90лв.

МАШИНКА ЗА ПОДСТРИГВАНЕ TRIM MAX CLIPPER

СИСТЕМА ЗА ОБЕЗКОСМЯВАНЕ С НАГРЯВАЩА ТЕХНОЛОГИЯ PEARL HAIR REMOVER
139.00лв.

СИСТЕМА ЗА ОБЕЗКОСМЯВАНЕ С НАГРЯВАЩА ТЕХНОЛОГИЯ PEARL HAIR REMOVER

Безплатна доставка за България!
БОИРЕР ТРИМЕР модел MN2X
41.00лв.

БОИРЕР ТРИМЕР модел MN2X

Коментари към Извършиха първата в света трансплантация на цяло око

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Извършиха първата в света трансплантация на цяло око
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 17:24
    Коментирайте "Извършиха първата в света трансплантация на цяло око"

НОВИНАТА е свързана към

  • Лечение на бъбречна недостатъчност
  • Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
  • Защо имаме косми в интимната област и трябва ли да ги махаме
  • Отървете се от нежеланото окосмяване с кислородна вода
  • Циклоспорин
  • Имуносупресивни лекарства
  • Масло от мравки трайно бори ненужното окосмяване
  • Хирургично лечение
  • Алтернативни средства за борба с хипертрихоза
  • Шугарингът - древен, икономичен и ефективен метод за епилация
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Gutto natural - крем против окосмяване, има ли ефект?

преди 2233 дни, 7 часа и 25 мин.

Чай от джоджен срещу нежеланото окосмяване?

преди 3124 дни, 22 часа и 46 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 1 час и 35 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 18 часа и 16 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 1 час и 7 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 8 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Ще дарите ли органи след смъртта, за да живее някой друг? Ще дарите ли органи след смъртта, за да живее някой друг?

Ще дарите ли органи след смъртта, за да живее някой друг?

от 02 апр 2025г. Прочети повече
Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията 2024-2028 г. - същност и цели Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията 2024-2028 г. - същност и цели

Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията 2024-2028 г. - същност и цели

от 04 март 2025г. Прочети повече
Масло от мравки трайно бори ненужното окосмяване Масло от мравки трайно бори ненужното окосмяване

Масло от мравки трайно бори ненужното окосмяване

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Такролимус Такролимус

Такролимус

от 06 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18

ФУНГОЛОН капсули 150 мг * 4 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:03

АЗАЛОНУМ таблетки 20 мг / 40 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:05:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival