Стволови клетки са в основата на синтетични копия на човешки ембриони

Екипът на проф. Магдалена Зерничка- Гьотц от лабораториите в Кеймбриджкия университет и Калифорнийския технологичен институт създава за първи път синтетични копия на човешки ембриони от стволови клетки.
Новината е обявена по време на годишната среща на Международното дружество за изследване на стволови клетки в Бостън.
Синтетичните ембриони
Синтетичните ембриони биват наричани още ембрионални модели, защото те само приличат, но не са идентични с ембрионите. Създадени са от стволова клетка, а не от сливането на яйцеклетки и сперматозоиди.
Както разяснява проф. Магдалена Зерничка – Гьотц: „Можем да създадем копия, подобни на човешки ембриони, като препрограмираме ембрионални стволови клетки“.
Структурите, които учените създават, достигат началото на етапа на развитие, известен като гаструлация. В тях няма пулсиращо сърце или рудиментарен мозък. Те имат обаче клетки, които образуват нормално плацентата, жълтъчната торбичка и самия ембрион.
Синтетичните копия на ембриони дават обаче възможност на учените да бъдат отглеждани по-дълго от разрешените от закона в Обединеното кралство 14 дни. Това ще отвори вратите пред изследователите да изучават много по-детайлно и задълбочено генетичните заболявания, причините за безплодието, да обяснят загубата на ембрион в първите месеци и да проучат най-ранните етапи от човешкото развитие. Става дума за онези първи 14 дни след оплождането на яйцеклетката, които неслучайно биват определяни като "черна кутия".
Проф. Гьоц припомня, че стволовите клетки могат да се превърнат във всеки тип клетка на човешкото тяло. В състояние са да образуват и ембриони при условие, че бъдат насочени правилно.
„Нашите не са наистина синтетични, защото изходният материал са клетки, култивирани в лаборатория от традиционен ембрион. Не са и човешки ембриони, а само модели. Вълнуващи са и са важен път, вървейки по който да открием защо се провалят толкова много бременности“, коментира проф. Магдалена Зерничка-Гьоц.
По време на срещата в Бристол тя казва, че доколкото на нея й е известно, за първи път е създаден модел на човешки ембрион с три тъканни слоя.
През 2022 г. проф. Гьоц представя разработката си за синтетични миши ембриони от стволови клетки, които имат сърце, което бие и мозък, който се развива.
Етичните и правни въпроси, които първите синтетични ембрионални модели предизвикват
Темата за изкуствено създадените ембриони поставя на дневен ред множество въпроси, сред които най-значимите са от етично и правно естество. Подобно мнение изразява проф. Джеймс Бриско от Института „Франсис Крик“, който казва, че трябва да се действа внимателно, предпазливо и прозрачно, за да се избегне възможността научното постижение да има „смразяващ ефект“ върху обществеността.
Д-р Илдем Акемън от Бирмингамския университет е на мнение, че откритията предполагат разработването на технология, която ще позволи да бъдат направени сериозни прозрения за човешкото развитие.
„Знаем изключително малко за тези първи стъпки в човешкото развитие, а това е времето, когато много бременности прекъсват. Моделите, които ще ни позволят да изучим този период, са спешно необходими“, казва специалистът по репродуктивна медицина от Университета в Манчестър проф. Роджър Стърми.
Учените не представят и не публикуват все още пълните изследвания и подробностите, което затруднява сериозно много от учените да коментират значението на представените доклади. Едва когато резултатите бъдат публикувани изцяло и бъде осъществена независима експертна оценка, могат да се правят коментари с научна значимост от специалистите в областта.
Много е важно, подчертават специалистите, да бъдат подготвени основните принципи за работа със синтетични ембриони, свързани с етичните норми и законови правила.
Едва ли в близко бъдеще синтетичните ембриона ще се използват в клиничната практика, защото подобен акт би бил незаконен. Тук е мястото да припомним, че правилото за 14 дни представлява международен медицински принцип. Според него нито един човешки ембрион не може да живее извън тялото на жената повече от тези две седмици. Нарушаването на правилото е признато за криминално престъпление в Обединеното кралство и в Австралия, а в САЩ за него следят специализирани регулаторни органи.
-
Изкуствен миши ембрион от стволови клетки отваря нов път за пресъздаване на първите етапи от живота
-
Спирането на макрофагите М2 предотвратява развитието на фиброза
-
Открития в медицината, които могат да спасят живота на неизлечимо болни пациенти
-
Клетъчна терапия чрез инжектиране на клетки с помощта на микроскопични иглички от лед
Продукти свързани с НОВИНАТА
АЛОКСИ ШАМПОАН ЗА ОБЕМ И ЖИЗНЕНОСТ 1000 мл
ШИМАНИ BO FI РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ С КОЛАГЕН И ФИЛЪР ЕФЕКТ 50 мл
БЕЛИТА ПРЕМИУМ КРЕМ ПРАЙМЕР СЪС СТВОЛОВИ КЛЕТКИ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
МАЗИЛО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
Безплатна доставка за България!БИОВЕН БАРСЕЛОНА ШИЙТ МАСКА ЗА ЛИЦЕ С ЯБЪЛКОВИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ, КРАСТАВИЦА И ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА * 1
НовАРОФОЛИКАЦИД МЕТА таблетки 400 мкг * 90 АРО ЛАЙФ
НОВИНАТА е свързана към
- Спирането на макрофагите М2 предотвратява развитието на фиброза
- Органоиди, създадени от стволови клетки, могат да заместят пломбите
- Човек с права ли е ембрионът – лекари прогнозират края на инвитро процедурите в САЩ
- За първи път учени връщат към живот замразен ембрион на риба
- Проведоха първото в света изпитване на iPS клетки, трансплантирани в гръбначния стълб
- Влияние на клетъчната теория и ембриологията върху историята на биологията
- Започва клинично изпитване на HS-001, лекарство от стволови клетки за лечение на сърдечна недостатъчност
- Спасяват 19-месечната Теди от Обединеното кралство, която страда от MLD, с най-скъпото лекарство
- Технология може да позволи създаване на ембрион с гени от двама мъже
- Излекуваха пациент с диабет тип 1 със стволови клетки
Коментари към Стволови клетки са в основата на синтетични копия на човешки ембриони