Лекари от варненската УМБАЛ „Св. Марина“ заздравиха костна тъкан чрез имплантиране на стволови клетки
Благодарение на иновативен метод на лечение екипът от Клиниката по ортопедия и травматология на Университетската болница „Света Марина“ във Варна спаси крака на мъж, страдащ от асептична некроза на главата на бедрената кост.
Методът
Решението на екипа от Клиниката, която се оглавява от проф. Димитър Райков, е да осъществи операция, която е в състояние да съхрани органите.
Според иновативния метод първото, което медиците правят, е да почистят кистозните образувания в бедрената глава.
Следва поставянето на костно-мозъчен преципитат, който съдържа концентрат от стволови клетки, които регенерират тъканите.
В резултат на операцията бедрената глава ще се възстанови, а иновативната технология намалява значително риска в бъдеще да се постави протеза.
Проф. Димитър Райков подчертава, че подходът, който използват, е алтернатива на добре познатия и използван при възстановителната костна хирургия класически метод за поставяне на изкуствена става.
Имплантираната костно-мозъчна течност ще създаде в огнището на лезията основа за възстановяването на костта и растежа й. Прилагането на иновативния метод и комбинацията от техники правят възможно възстановяването и заздравяването на костната плътност 70%. Ставата ще бъде подвижна и пациентът ще се движи нормално.
Асептична некроза на главата на бедрената кост
Асептичната некроза на главата на бедрената кост се среща при деца и пир възрастни. Когато е при деца, е известна като болест на Пертес, а при възрастни – болест на Чандлър.
>>>Невъзможност за движение в тазобедрената става
Все още не са ясни причините за възникването й. Няма медикаментозно лечение за болестта. Единственото решение е бърза и неотложна операция, защото заболяването причинява некроза на тъкани в главата на бедрената кост. Това от своя страна може да доведе до инвалидизация.
За проф. Димитър Райков
Проф. Райков е специалист по ортопедия и травматология. Основните му професионални интереси са в областите на ултразвуковата диагностика на тазобедренит стави при деца, вродената луксация, екстракорпорална шоково вълнова терапия в ортопедията и други. Проф. Димитър Райков е специалист и по детска ортопедия и профилактика. Извършва ехографски изследвания на тазобедрените стави на бебета до 1 година, чиято цел е предотвратяването на изкривявания и дислокации, които могат да имат трайни последствия върху здравето на детето.
Клиниката, която проф. Райков оглавява от една година, разполага с единствен в България софтуер за планиране преди извършването на операция за поставя на изкуствени стави, интервенции за корекция на костите и при счупвания като всичко бива онагледявано на монитор в операционната зала. В нея има и детски сектор, в който до 40 минути след постъпване в неотложния кабинет, се оказва помощ на децата.
- В плевенската УМБАЛ „Св. Марина“ предлагат най-модерната диагностика на простата чрез фюжън биопсия
- Ефективността на терапията за рак се повишава при активирането на протеина TRPM4
- Спирането на макрофагите М2 предотвратява развитието на фиброза
- Започва клинично изпитване на HS-001, лекарство от стволови клетки за лечение на сърдечна недостатъчност
Продукти свързани с НОВИНАТА
АЛОКСИ ШАМПОАН ЗА ОБЕМ И ЖИЗНЕНОСТ 1000 мл
ШИМАНИ BO FI РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ С КОЛАГЕН И ФИЛЪР ЕФЕКТ 50 мл
БЕЛИТА ПРЕМИУМ КРЕМ ПРАЙМЕР СЪС СТВОЛОВИ КЛЕТКИ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
БЕЛИТА ПРЕМИУМ НОЩЕН КРЕМ С РАСТИТЕЛНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ ЗА ЛИЦЕ, ШИЯ И ДЕКОЛТЕ 50 мл
БЕЛИТА ПРЕМИУМ ОКОЛООЧЕН ХИАЛУРОНОВ ФИЛЪР СЪС СТВОЛОВИ КЛЕТКИ 20 мл
БЕЛИТА ПРЕМИУМ СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ С РАСТИТЕЛНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ 50 мл
НОВИНАТА е свързана към
- Мастна некроза на гърдата
- Некроза
- Казеозна некроза
- Д-р Мая Балабанова
- Коликвационна некроза
- Коагулационна некроза
- Д-р Диана Кънчева Гайдарова-Великова
- Медикаментозно лечение при асептична некроза на главата на бедрената кост?
- Спирането на макрофагите М2 предотвратява развитието на фиброза
- Провокирана клетъчна некроза
Коментари към Лекари от варненската УМБАЛ „Св. Марина“ заздравиха костна тъкан чрез имплантиране на стволови клетки