Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Човек с права ли е ембрионът – лекари прогнозират края на инвитро процедурите в САЩ

Човек с права ли е ембрионът – лекари прогнозират края на инвитро процедурите в САЩ

от 26 фев 2024г., обновено на 27 фев 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Човек с права ли е ембрионът – лекари прогнозират края на инвитро процедурите в САЩ - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Върховният съд в Алабама, САЩ, даде права на ембриона, което доведе до прекратяване на повечето инвитро процедури в страната.
  • Около 2% от бебетата в Щатите са заченати инвитро.
  • Рисковете за ембриона в различните фази от инвитро процедурата са неизбежни, твърдят експерти по репродуктивно здраве.
  • Решението на съда в Алабама е повлияно до голяма степен от активистките организации срещу аборта.

Решение на Върховния съд в щата Алабама, САЩ, доведе до прекратяване на инвитро процедурите в най-големите клиники по безплодие, което разгневи лекарското съсловие. Специалистите не са съгласни с формулировката, според която ембрионът всъщност е „извънматочно дете“. Те смятат, че подобно твърдение е в ущърб на репродуктивната медицина и може да разруши живота на родителите, които не могат да имат деца.

Експертът по репродуктивни проблеми от клиниката в Алабама д-р Мами Маклийн допълва: „Бяхме принудени да преустановим новите инвитро терапии, което уби надеждата на нашите пациенти. Според новия закон ембрионът вече се счита за дете, което означава край на съвременните методи за лечение на безплодие в Алабама, тъй като отговорността за случващото се с него ще се поема от лекарите и ембриолозите.“

Само през 2023 г. в клиниката са извършени около 700 инвитро процедури.

>>> Професия ембриолог: Какво е чувството да си дал живот на 700 инвитро бебета

яйцеклетка и сперматозоиди на син фон

Какво провокира промяната в закона

Промяната във формулировката е в резултат на събитие от декември 2020 г. Докато се разхожда по коридорите, пациентка в клиника Mobile се озовава в помещението за съхранение на замразени ембриони. Тя взема един от съдовете, но, тъй като изгаря ръцете си заради минусовата му температура, го изпуска и така унищожава ембрионите в него.

Три двойки завеждат дело за причиняване смърт на дете по непредпазливост, което обаче е прекратено на по-ниска инстанция, защото преди изменението в закона ембрионът е считан за „собственост“, а не „човек“.

Ищците се отнасят към по-висша инстанция, която отсъжда, че „причиняването на смърт по невнимание“ се отнася за „всички неродени деца, без значение дали са в утробата на майката или извън нея“.

Д-р Чен: Съдът криминализира стандартна медицинска процедура

Д-р Серена Чен, репродуктивен ендокринолог в Ню Джърси, добавя: „С това свое решение съдът всъщност криминализира стандартната медицинска грижа. То не е базирано на биологичните принципи.“

В резултат на промяната са преустановени повечето етапи от инвитро процедурите в клиниката по репродуктивно здраве в Алабама и в Алабамския университет в Бирмингам. Някои терапии като например вътрематочната инсеминация не са спрени, но те не са толкова ефективни, колкото инвитро оплождането.

Изцяло погрешно разбиране за репродуктивната медицина

Лекарите поясняват, че съдебното решение показва изцяло погрешно разбиране на науката „репродуктивна медицина“. Според новата формулировка например „едно бебе може да се отгледа и развие до деветия месец в инвитро среда“, което е напълно невъзможно, тъй като ембрионът не може да оцелее и да се развива нормално извън майчината утроба повече от седем дни приблизително.

Д-р Чен е категорична, че работещите в съдебната система просто „не разбират начина на протичане и смисъла на инвитро процедурите, както и не осъзнават колко болка преживяват двойките, които страдат от безплодие.“

>>> Правото на аборт – все повече страни в света забраняват достъпа до медицинската услуга

съдийско чукче и на заден фон червени книги

Фази на инвитро процедурата

Към днешна дата близо 2% от бебетата в Щатите са заченати инвитро. При успешно завършен цикъл, яйчниците отделят няколко яйцеклетки, които се изваждат и оплождат със сперматозоиди по метода инвитро. В резултат се развиват ембриони, които са изгразени от няколкостотин клетки. Те се наричат бластоцисти. Обикновено на шестия ден от тяхното развитие лекарите имплантират един или два ембриона в матката на жената.

Рискове за ембриона

Във всяка фаза от сложния инвитро процес е напълно нормално няколко от ембрионите да спрат да се развиват. Възможно е яйцеклетките да не се оплодят, оплодените да не се превърнат в ембриони или пък ембрионите да не се развият и да не се превърнат в здрави бебета. Затова специалистите по репродуктивна медицина полагат усилия за отглеждането на поне няколко ембриона.

Има и други причини, поради които понякога инвитро процедурата е неуспешна. В някои случаи ембрионите се унищожават след лоши резултати от направени генетични тестове, а в други те не оцеляват по време на криогенния етап на съхранение (на замразяване), който е добра алтернатива за двойките, желаещи да запазят няколко ембриона за в бъдеще.

Компрометиране на инвитро процедурата

Моли Мийган от Американския колеж на акушер-гинеколозите смята, че окачествяването на всеки ембрион като „дете“ поставя под въпрос повечето фази на инвитро процедуратата.
Може ли да се замрази въобще ембрион? Необходимо ли е да се имплантира всеки ембрион на територията на щата Алабама? Трябва ли замразените ембриони да се съхраняват завинаги? Ако да, то тяхното съхранение ще бъде обвързано с много високи разходи. Нужно ли е всички ембриони да бъдат имплантирани наведнъж в матката на жената? Ако е задължително, ще се увеличат случаите на многоплодна бременност, което крие много рискове както за майката, така и за самите ембриони.

„Това се получава, когато хора, които не са завършили медицина, вземат такива важни решения“, споделя възмущението си д-р Дженифър Бакенсън, ендокринолог и асистент по акушерство и гинекология към университета Brown в Роуд Айлънд.

Безплодието при жените лекари е два пъти по-често срещан проблем

Безплодието е болезнена тема и за лекарите жени, които обикновено завършват обучението си около 32-ата си година, когато шансът за зачеване е много висок. Според статистиката те страдат от безплодие два пъти по-често от останалите жени, защото след като завършат образованието си, е желателно да започнат практикуват веднага, а това означава отлагане на плановете за семейство и деца. Бакенсън подчертава, че променената формулировка засяга не само пациентките, но и колегите й.

Бременна жена с бели дрехи, която държи розово цвете пред корема си

Ролята на активистките движения срещу аборта

Служители от Върховния съд в Алабама оправдаха своето решение да дадат на ембриона права, каквито има детето, с усилията на национално ниво той да получи индивидуалност и с активистките движения срещу абортите.

Лекарите в Оклахома се борят с предложение за промяна в конституцията, което гласи, че животът започва още от момента на зачеване. Единадесет щата, сред които и Алабама, вече са прокарали в своите закони идеята, че ембрионът е отделна личност с права.

Според Моли Мийган опитите да се наложи тази идея могат да имат сериозни негативни последици върху криминалното и семейното право, както и да доведат до данъчни престъпления и такива, свързани с трафик на хора.

Законът за абортите в САЩ и неговата отмяна през 2022-а

Организациите, които се борят срещу правото на аборт на жената, опитват да убедят обществото, че ембрионът е личност и има своята индивидуалност, откакто доброволното прекратяване на бременността бе разрешено официално след делото Роу срещу Уейд през 1973 г.

След отмяната му през юни 2022 г. 14 американски щата забраниха аборта и настояха за даването на права на ембриона, което още повече улесни законодателните органи в Алабама.

Асоциацията на медицинските специалисти в Алабама се обяви срещу промяната в закона, а в изявление до вестник Guardian нейният говорител споменава, че лекарите са „дълбоко разтревожени“ за отзвука от подобно решение и ефекта, който то би имало върху репродуктивната медицина в щата.

В тяхна подкрепа застанаха и членовете на Американското дружество по репродуктивна медицина, които нарекоха новата формулировка „изначално погрешна и опасна“.

Някои лекари смятат, че съпротивата срещу решението не е достатъчно агресивна. Д-р Чен е на мнение, че лекарското съсловие „определено не предприема категорични действия“, за да промени случващото се. Тя пояснява: „Темата за аборта е жестоко експлоатирана и причинява много болка на колегите. Ако ние, като лекари, не направим нещо, ще предадем своите пациенти, на които сме се заклели да служим.“

Източник:

Doctors shocked and angry as Alabama ruling throws IVF care into turmoil: https://www.theguardian.com/society/2024/feb/23/fertility-doctors-reaction-alabama-embryo-ruling

Още по темата:
  • Преустановиха развитието на ембриони от мишки за 4 седмици Преустановиха развитието на ембриони от мишки за 4 седмици
  • Във Великобритания за първи път ще бъде извършена генетична манипулация на човешки ин витро ембриони Във Великобритания за първи път ще бъде извършена генетична манипулация на човешки ин витро ембриони
  • Лидия и Тимъти Риджуей се раждат в края на октомври от замразени преди 30 години ембриони Лидия и Тимъти Риджуей се раждат в края на октомври от замразени преди 30 години ембриони
  • Стволови клетки са в основата на синтетични копия на човешки ембриони Стволови клетки са в основата на синтетични копия на човешки ембриони
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

СОЛГАР ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 100
22.20лв.

СОЛГАР ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 100

ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА С DHA капсули * 90 VIRIDIAN
39.30лв.

ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА С DHA капсули * 90 VIRIDIAN

ТОП ФОЛАТ капсули 0.400 мг * 60
29.10лв.

ТОП ФОЛАТ капсули 0.400 мг * 60

 АРОФОЛИКАЦИД МЕТА таблетки 400 мкг * 90 АРО ЛАЙФ
18.00лв.

АРОФОЛИКАЦИД МЕТА таблетки 400 мкг * 90 АРО ЛАЙФ

АРОФОЛИКАЦИД таблeтки 400 мкг * 90 АРО ЛАЙФ
9.30лв.

АРОФОЛИКАЦИД таблeтки 400 мкг * 90 АРО ЛАЙФ

ОСТРОВИТ ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 90
13.95лв.

ОСТРОВИТ ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 90

Коментари към Човек с права ли е ембрионът – лекари прогнозират края на инвитро процедурите в САЩ

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Човек с права ли е ембрионът – лекари прогнозират края на инвитро процедурите в САЩ
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 12:27
    Коментирайте "Човек с права ли е ембрионът – лекари прогнозират края на инвитро процедурите в САЩ"

НОВИНАТА е свързана към

  • Безплодие
  • Медицински център Свети Иван Рилски ООД - гр. Тутракан
  • Кога е късно да станеш майка
  • Билки при спонтанни аборти
  • Откритие на капацитацията
  • Бременността след инвитро със замразен ембрион крие по-голям риск от високо кръвно налягане
  • Факти за ин-витро оплождането
  • Медицински център КИРМ "Света Елисавета", гр. Плевен
  • Z31.2 Оплождане
  • Оплождане ин-витро на яйцеклетки след откриването на капацитацията
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 39 дни, 1 час и 36 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2024 година - "Новото поколение: съвършенство и иновация”

преди 356 дни, 1 час и 45 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 31 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 15 часа и 31 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 15 часа и 43 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 15 часа и 50 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival