Кога е късно да станеш майка
Коя е възрастовата граница, след която една жена не може да стане майка? И какви са причините за това – медицински, законови, морални? През 2010 г. фактът, че жена на 62 години роди близнаци след инвитро процедура, за пореден път предизвика яростно разделение в обществото и разгорещени спорове. Психиатърката д-р Красимира Димитрова, която почина през 2023 г., призна тогава, че е направила личен избор, защото е искала да има деца.
Темата е изключително деликатна. От една страна става дума за едно от най-възвишените неща на света – появата на нов живот и майчинството. Другата гледна точка е свързана с въпроси от физиологично и от морално естество. И те са дали бременност на тази възраст не крие риск както за майката, така и за детето, но и дали когато са по-възрастни, родителите ще бъдат в състояние да се грижат пълноценно за детето?
Важен акцент още са случаите, когато става дума не за забременяване по естествен начин, а чрез асистирана репродуктивна технология, например инвитро. И особено когато става дума за финансиране с публични средства.
Съществува нормативна уредба, която определя ясно правилата, но в действителност няма закон, който може да ограничи годините, в които жена може да се подложи на лечение при безплодие. Основните фактори в тези случаи са възможността да се постигне бременност и липсата на риск за майката и детето. Още по-важно е жената да бъде информирана до най-малките подробности, но и да има правото на избор.
›Законовата уредба у нас
›Да бъдеш майка и ограниченията на възрастта
›Мнението на специалист
›Късното майчинство
›Как стои въпросът с късното забременяване по света
Законовата уредба у нас
Правната уредба за асистираната репродукция у нас е от 1987 г., когато се приема Наредба № 12 за изкуственото оплождане на жените. През 2004-а с приемането на Закона за здравето асистираната репродукция е регулирана и на законово ниво. По-късно е доразвита в Наредба № 28, която бива заменена от сега действащата Наредба № Н-2. Факт е и Медицински стандарт по асистирана репродукция.
Тук е мястото да припомним, че през декември 2022 г. Върховният административен съд отмени текстове от правилника на Центъра за асистирана репродукция, според които жените, навършили 43 години не получават финансова подкрепа от държавата за инвитро процедури. Важно е да се каже, че решението на тричленния състав на ВАС е свързано с липсата на мотиви и затова отменя текстовете. И докато съдебните процедури продължават, Министерството на здравеопазването подготвя мотивите, които са подробни и в основата им са медицински аргументи. Основният е, че след 40-та година възможността на жената да забременее инвитро спада драстично, а след 43-тата година успеваемостта клони към нулата.
>>> 70-годишна жена от Уганда роди близнаци след инвитро оплождане
Възрастови ограничения няма, когато дейностите не се заплащат от държавата.
България е една от малкото европейски държави, които предоставят държавно финансиране за възможността на семейства с проблеми да имат деца. Националният център за асистирана репродукция е създаден през 2009 г. За 15-те години, през които работи, Центърът е бил в помощ на повече от 38 000 двойки, а с неговата организационна и финансова помощ са родени повече от 16 600 деца.
Да бъдеш майка и ограниченията на възрастта
Няма нищо по-естествено от майчинството. Когато въпреки огромното желание времето минава, а жената не може да забременее, идеята се преобразува и постепенно се превръща в болка и страдание. В постоянен стрес и ходене по мъките, свързано с изследванията, които да установят причините за проблема. Жените и мъжете страдат почти по равно от безплодие.
Асистираната репродукция е начин семейството да се сдобие с желаното дете. И ако допреди двайсетина години подлагането на инвитро оплождане, например, се приемаше твърде резервирано от обществото и дори беше стигматизирано, благодарение на усилията на няколко сдружения, като „Зачатие“, например, картината сега е коренно различна.
От 15 години Центърът за асистирана репродукция дава възможност на семействата с репродуктивни проблеми да имат деца. Те вече имат възможност на 4 процедури, всяка от които на стойност 6000 лв. това е сериозна подкрепа, защото процедурите са както продължителни, така и скъпи и често са непосилни за мнозина от желаещите да се сдобият с рожба.
Изискването от страна на Центъра за финансиране на процедурите е жената да е на възраст до 43 години. Това най-често предизвиква напрежение и обвинения за дискриминация. Но е факт, че възрастта е най-важният фактор, който оказва влияние върху инвитро оплождането и с нейното напредване шансовете намаляват сериозно. И това се отнася в еднаква степен както за жените, така и за мъжете.
Специалистът
Когато става дума за толкова съществена, значима и в същото време деликатна тема, е важно да се чуе гласът на професионалистите. Д-р Георги Стаменов е водещ експерт по репродуктивна медицина у нас и в същото време международно признат специалист по минимално инвазивна гинекологична хирургия. За себе си казва, че е „обикновен раздавач на надежда“.
Създателят на болница „Надежда“ определя въпроса за това съществува ли допустима възраст за една жена да стане майка и кои са факторите, които оказват влияние върху забременяването, като сложен.
„Ако започнем с биологичния часовник, обикновено пределът настъпва около 45-тата година, въпреки че има случаи, когато една жена може да забременее успешно по естествен път и на 48 години. И това е нормално, защото с възрастта качеството на яйчниците започва да се влошава. Иначе когато се прави асистирана репродукция с донорски яйцеклетки, може да се забременява и на по-късна възраст. Според мен пределът е 54 – 55 години.“
Д-р Стаменов разяснява подробно как точно действа екипът на болницата. Преди жена в напреднала възраст да бъде подложена на процедурата по изкуствено оплождане, тя преминава през много стриктни консултации и изследвания. Общо четири стъпала на скрининг за състоянието на сърцето, белите дробове, бъбреците, кръвното налягане.
„И ако някой от специалистите каже „не“, то означава точно това. Друг вариант не съществува“, категоричен е специалистът, който определя бременността в напреднала възраст като истинско предизвикателство.
Подходът в подобни случаи е много специфичен, мултидисциплинарен, защото това не е обикновена, а уникална бременност. Всичко трябва да бъде много прецизно, за да може жената да премине успешно през нея, но и дълги години след това да гледа детето си.
„Не може да разсъждаваме с понятия от началото на 20 век. Животът се удължи, той е много по-комфортен, а хората са значително по-здрави, затова имат право на репродукция в по-късна възраст. Давам един пример. На жените с диабет е било забранено да забременяват. Дори са прекъсвали бременността им, просто защото не са били в състояние да се справят с болестта. Сега, когато заболяването е сравнително добре контролирано, жените с диабет забременяват и ражда съвсем нормално.“
И при жените, и при мъжете след 40-тата година настъпват генетични промени. Гаметите започват да се променят. Затова при използването на генетичен материал д-р Стаменов и колегите му разчитат на генетичната лаборатория в болницата, която осъществява прецизна проверка на всички ембриони и така не се допуска нито прекъсване на бременност, нито възможността да се роди дете с увреждане.
Логично и естествено в хода на разговора ни се появи името на д-р Красимира Димитрова, която забременя инвитро и през 2010 г. роди близнаци на 62 години. Случаят тогава разбуни остри спорове в обществото.
„Тогава й отказах и сега отново щях да го направя“, казва д-р Стаменов и се аргументира с думите, че по-важно е здравословното състояние на жената, а не дали може да забременее.
>>> Технологичен пробив в репродуктивната медицина: Създадоха яйцеклетки от клетки на мъжки мишки
„Винаги казвам на жените, които идват при мен, че е важен не самият акт на забременяване. Важно е какво ще се случи след това. Как ще протече бременността и как ще се грижите за детето си. Става дума за мисъл за бъдещето. Жената беше с увредено здраве, сама, без партньор. Намирам за тотална грешка да се извърши подобна процедура, още повече ставаше дума за двуплодна бременност.“ Красимира Димитрова загуби едно от децата си, а самата тя почина през 2023 г., когато дъщеря й е на 13 години. Сега момичето е в приемно семейство.
Специалистът по репродуктивно здраве признава по изключително деликатен начин и без да навлиза в подробности, че не само желанието за дете води много жени в напреднала възраст да забременеят, има и други причини.
Майчинството е отговорност към бъдещото, категоричен е д-р Георги Стаменов, който сам определя себе си като раздавач на надежда.
Късното майчинство
В последните години навсякъде в света се наблюдава тенденцията на все по-късното забременяване. Причините за това не са една и две. Най-съществената е свързана с промените в начина на живот. За разлика от времето дори преди само 50 -60 години днес жените не бързат да създават потомство.
Преди да се замислят по тези въпроси, те насочват усилията си към кариерата и професионалното си развитие, към осигуряването на достатъчно добри условия за живот, към възможността да видят колкото може повече от света. Търсят продължително партньор и сигурна връзка.
Убедени са, че разполагат с време. Често обаче то минава неусетно и в един момент е напълно възможно да се окаже, че забременяването е или изключително трудно, или невъзможно. Тогава тръгват по дългия и трънлив път на изкуственото оплождане.
Има и друг начин за младите жени, които все още не са готови да станат майки и това е възможността да замразят собствените си яйцеклетки.
Д-р Георги Стаменов казва, че това е практика вече и в България. Преди идват предимно българки, които живеят в чужбина. Сега го правят много жени, голяма част от които са на много добри позиции в обществото.
„Мисля си, че е съдба, защото с всички модерни начини на общуване, техниката и социалните мрежи ние сме много самотни, жените са много самотни. Ясно е, че днес няма как да бъдеш с някого единствено заради потомството. Всяка жена, която излиза от пика на своята репродукция, е добре да се замисли и да замрази яйцеклетки, защото когато след време намери своя партньор в живота, ще се окаже, че трябва да се довери на донорска програма“, съветва специалистът.
Има обаче случаи, в които замразяването на яйцеклетките са от изключително значение. Става дума за младите жени с диагноза рак. Те могат да бъдат сигурни, че след като се излекуват, ще станат майки.
„Това е норма в целия свят. Беше една от основните теми на конгреса по онкология през 2024 г. За мен е революция, защото се боря затова от десет години. Онколозите вече мислят за репродукцията на своите пациенти и са я приели като кауза. И това е ново начало и нов поглед върху съдбата на хората с рак“, категоричен е д-р Стаменов.
Как е по света
Истината е, че проблемите са едни и същи в повечето страни по света, а различията малко. Обща е тенденцията за по-късно забременяване и тя е характерна и за Европа, и за Америка. Всяка шеста двойка в света има репродуктивни проблеми. Стерилитетът е здравословен проблем, който засяга по равно жените и мъжете.
Няма съществена разлика и по начините, по които се възприемат както безплодието, така и изкуственото оплождане, включително и стигматизацията.
>>> Човек с права ли е ембрионът – лекари прогнозират края на инвитро процедурите в САЩ
Разлики има по отношение на възрастта, на която жените имат право на дейности по асистирана репродукция, които се поемат от държавата, тоест с публично финансиране.
Например, в Австрия, Естония и Германия пределната възраст е 40 години, във Франция и Унгария е 45. Най-висока е в Кипър – 50 години, а най-ниска в Швеция – 39 години.
Водещо навсякъде е на първо място здравословното състояние на жената и възможността да износи плода, без да подлага на риск неговото развитие и собственото си здраве.
Както казва и д-р Стаменов, от особено значение е не само да бъдат положени усилия да се роди здраво дете, но и майката да бъде в състояние да полага дълго време грижи за него, защото майчинството е отговорност към бъдещето.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ТЕСТ ЗА РАННА БРЕМЕННОСТ ПРЕСТО
ТЕСТ ЗА БРЕМЕННОСТ ШУЪРЧЕК КАСЕТА
ТЕСТ ЗА БРЕМЕННОСТ ШУЪРЧЕК ПИСАЛКА
НОВИНАТА е свързана към
- Медицински център Свети Иван Рилски ООД - гр. Тутракан
- Безплодие
- Медицински център КИРМ "Света Елисавета", гр. Плевен
- УСБАЛАГ "Селена" ООД, гр. Пловдив
- Човек с права ли е ембрионът – лекари прогнозират края на инвитро процедурите в САЩ
- Д-р Стефан Стефанов
- Приеха нови правила за донорството на яйцеклетки
- Откритие на капацитацията
- Инвитро клиника "New Life", гр. Пловдив
- СБАЛГАР "Д-р Малинов" ООД, гр. София
Коментари към Кога е късно да станеш майка