Бременността след инвитро със замразен ембрион крие по-голям риск от високо кръвно налягане
Бременността след инвитро процедура със замразен ембрион се свързва с повишен риск от усложнения като високо кръвно налягане например, сравнена с тази, при която ембрионът не е замразен или зачеването е настъпило по естествен път.
Заключението е публикувано преди дни в списанието на Американската асоциация по сърдечно здраве „Hypertension“, като се базира на данни за повече от 4,5 милиона бременни жени, събирани в продължение на три десетилетия в три европейски страни – Дания, Норвегия и Швеция.
Предстои да бъдат проведени проучвания в САЩ, за да се установи дали и там се наблюдава същата зависимост.
База данни от ражданията в три страни
Изследователите от Норвежкия университет по науки и технологии и други европейски институции разглеждат данните от регистрите на ражданията в Дания за периода 1994 г. – 2014 г., в Норвегия за периода 1984 г. – 2015 г. и в Швеция за периода 1985 г. – 2015 г. Те включват близо 4,4 милиона бременни жени, заченали по естествен път, 78 300 с трансфер на незамразен ембрион и 18 037 – с трансфер на замразен.
По-голям риск от високо кръвно налягане и преждевременно раждане след трансфер на замразен ембрион
На следващия етап от проучването екипът изчислява какъв е рискът от високо кръвно налягане по време на бременността при жените от всяка група и установява, че е най-висок при тези, преминали процедура с трансфер на замразен ембрион* – 7,4%. При трансфера с незамразен той спада до 5,9%, а при участничките, заченали естествено – 4,3%.
Данните разкриват още, че бебета, родени след трансфер, по-често се раждат преди термин, като делът им след трансфер на замразен ембрион е 6,6%, а на незамразен - 8,1%. За сравнение, едва 5% от бременностите, при които не се налага използване на метод за асистирана репродукция, завършват с преждевременно раждане.
Методът по замразяване на всички ембриони
Д-р Синдре Петерсен от Норвежкия университет по науки и технологии, отбелязва: „Трансферът на замразени ембриони се прилага все по-често по света. През последните няколко години виждам, че част от колегите ми дори пропускат етапа, в който трябва първо да се опита с трансфер на незамразени, и замразяват всички ембриони (така нареченият подход „freeze-all“, или „замрази всичко“).
Като цяло, повечето бременности след инвитро процедура протичат нормално и без усложнения. В настоящия анализ показваме само, че рискът от високо кръвно налягане е значително по-висок, ако трансферът е на замразен ембрион. Важно е да се изяснят всички предимства и недостатъци на различните методи, преди да се прибегне до замразяване на всички ембриони.“
>>> Трудови права на бременни, майки и жени в напреднал етап на лечение инвитро
Връзка между прееклампсията и хормонално-заместителната терапия
В по-стари проучвания също бяха изтъкнати доказателства, че трансферът на замразени ембриони крие риск от по-високо кръвно налягане. Мащабно изследване във Франция, което бе представено през 2021 г. на годишната среща на Европейската асоциация по репродукция и ембриология, разкри, че бременните жени, подложени на трансфер на замразен ембрион, по-често страдат от прееклампсия и високо кръвно налягане. Рискът за тях се увеличава още повече, ако преди това матката е била специално подготвена за имплантирането чрез хормонално-заместителна терапия.
Д-р Чонг, професор по репродуктивна медицина от университета в Саутхемптън , споделя: „Не е новина, че между имплантирането на замразени ембриони и високото кръвно налягане има връзка. Лекарите по репродуктивно здраве продължават да спорят доколко е разумно да се замразяват всички ембриони.
Стъпвайки на резултатите от изследването, можем да направим две важни заключения. Първо, макар технологията с трансфер на замразени ембриони да даде значителен тласък на репродуктивната медицина, тя трябва да бъде използвана само когато се налага. Второ, смятам, че е време клиничните специалисти и учените да проследят и свържат процесите, които протичат в ранния етап на бременността и преди раждане. Към момента малко от тях обръщат внимание на промените от момента на трансфера до появата на бебето.“
Все още не са известни причините, поради които трансферът на замразени ембриони води до високо кръвно налягане и прееклампсия. Според някои специалисти всъщност няма значение дали те са замразени или не.
Замразяването или медикаментозното лечение водят до прееклампсия?
Остава отворен и въпросът дали проблемът се крие в самото замразяване на ембриона или в метода на имплантиране. Някои лекари са на мнение, че усложненията произтичат най-вече от медикаментозното лечение, не от инвитро процедурата. Има различни методи за подготвяне на матката за предстоящия трансфер. При единия главна роля играе кистата на жълтото тяло (corpus luteum cyst) - образувание в яйчниците, пълно с течност, което произвежда така важния за бременността хормон прогестерон. Другият протокол включва прием на медикаменти, които симулират овулация.
Резултатите от някои изследвания показват, че липсата на жълто тяло увеличава риска от високо кръвно налягане, което обяснява и защо замразеният ембрион по-често се свързва с прееклампсия при бременната жена.
Учените са категорични, че проучването би могло да помогне на всеки лекар по репродуктивно здраве, който следи здравословното състояние на бременни жени, преминали инвитро процедура.
* Sindre H. Petersen, Kjersti Westvik-Johari, Anne L?rke Spangmose et al. Risk of Hypertensive Disorders in Pregnancy After Fresh and Frozen Embryo Transfer in Assisted Reproduction: A Population-Based Cohort Study With Within-Sibship Analysis. Hypertension. 2022.
- Frozen embryos tied to higher risk of pregnancy complications related to high blood pressure, study suggests: https://edition.cnn.com/2022/09/26/health/frozen-embryos-high-blood-pressure-study
- Risk of Hypertensive Disorders in Pregnancy After Fresh and Frozen Embryo Transfer in Assisted Reproduction: A Population-Based Cohort Study With Within-Sibship Analysis: https://www.ahajournals.org/doi/abs/10.1161/HYPERTENSIONAHA.122.19689
Продукти свързани с НОВИНАТА
ФОРМУЛА PCOS SENSE прах 129 г НАТУРАЛ ФАКТОРС
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Кога е късно да станеш майка
- O15 Еклампсия
- Безплодие
- Медицински център Свети Иван Рилски ООД - гр. Тутракан
- Медицински център КИРМ "Света Елисавета", гр. Плевен
- Хранене при прееклампсия (еднодневно меню)
- Д-р Стефан Стефанов
- УСБАЛАГ "Селена" ООД, гр. Пловдив
- Човек с права ли е ембрионът – лекари прогнозират края на инвитро процедурите в САЩ
- Инвитро клиника "New Life", гр. Пловдив
Коментари към Бременността след инвитро със замразен ембрион крие по-голям риск от високо кръвно налягане