Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Бременността след инвитро със замразен ембрион крие по-голям риск от високо кръвно налягане

Бременността след инвитро със замразен ембрион крие по-голям риск от високо кръвно налягане

от 07 окт 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Бременността след инвитро със замразен ембрион крие по-голям риск от високо кръвно налягане - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Бременността след инвитро процедура със замразен ембрион се свързва с повишен риск от усложнения като високо кръвно налягане например, сравнена с тази, при която ембрионът не е замразен или зачеването е настъпило по естествен път.

Заключението е публикувано преди дни в списанието на Американската асоциация по сърдечно здраве „Hypertension“, като се базира на данни за повече от 4,5 милиона бременни жени, събирани в продължение на три десетилетия в три европейски страни – Дания, Норвегия и Швеция.

Предстои да бъдат проведени проучвания в САЩ, за да се установи дали и там се наблюдава същата зависимост.

База данни от ражданията в три страни

Изследователите от Норвежкия университет по науки и технологии и други европейски институции разглеждат данните от регистрите на ражданията в Дания за периода 1994 г. – 2014 г., в Норвегия за периода 1984 г. – 2015 г. и в Швеция за периода 1985 г. – 2015 г. Те включват близо 4,4 милиона бременни жени, заченали по естествен път, 78 300 с трансфер на незамразен ембрион и 18 037 – с трансфер на замразен.

По-голям риск от високо кръвно налягане и преждевременно раждане след трансфер на замразен ембрион

На следващия етап от проучването екипът изчислява какъв е рискът от високо кръвно налягане по време на бременността при жените от всяка група и установява, че е най-висок при тези, преминали процедура с трансфер на замразен ембрион* – 7,4%. При трансфера с незамразен той спада до 5,9%, а при участничките, заченали естествено – 4,3%.

Данните разкриват още, че бебета, родени след трансфер, по-често се раждат преди термин, като делът им след трансфер на замразен ембрион е 6,6%, а на незамразен - 8,1%. За сравнение, едва 5% от бременностите, при които не се налага използване на метод за асистирана репродукция, завършват с преждевременно раждане.

сперматозоиди и яйцеклетка

Методът по замразяване на всички ембриони

Д-р Синдре Петерсен от Норвежкия университет по науки и технологии, отбелязва: „Трансферът на замразени ембриони се прилага все по-често по света. През последните няколко години виждам, че част от колегите ми дори пропускат етапа, в който трябва първо да се опита с трансфер на незамразени, и замразяват всички ембриони (така нареченият подход „freeze-all“, или „замрази всичко“).

Като цяло, повечето бременности след инвитро процедура протичат нормално и без усложнения. В настоящия анализ показваме само, че рискът от високо кръвно налягане е значително по-висок, ако трансферът е на замразен ембрион. Важно е да се изяснят всички предимства и недостатъци на различните методи, преди да се прибегне до замразяване на всички ембриони.“

>>> Трудови права на бременни, майки и жени в напреднал етап на лечение инвитро

Връзка между прееклампсията и хормонално-заместителната терапия

В по-стари проучвания също бяха изтъкнати доказателства, че трансферът на замразени ембриони крие риск от по-високо кръвно налягане. Мащабно изследване във Франция, което бе представено през 2021 г. на годишната среща на Европейската асоциация по репродукция и ембриология, разкри, че бременните жени, подложени на трансфер на замразен ембрион, по-често страдат от прееклампсия и високо кръвно налягане. Рискът за тях се увеличава още повече, ако преди това матката е била специално подготвена за имплантирането чрез хормонално-заместителна терапия.

Д-р Чонг, професор по репродуктивна медицина от университета в Саутхемптън , споделя: „Не е новина, че между имплантирането на замразени ембриони и високото кръвно налягане има връзка. Лекарите по репродуктивно здраве продължават да спорят доколко е разумно да се замразяват всички ембриони.

Стъпвайки на резултатите от изследването, можем да направим две важни заключения. Първо, макар технологията с трансфер на замразени ембриони да даде значителен тласък на репродуктивната медицина, тя трябва да бъде използвана само когато се налага. Второ, смятам, че е време клиничните специалисти и учените да проследят и свържат процесите, които протичат в ранния етап на бременността и преди раждане. Към момента малко от тях обръщат внимание на промените от момента на трансфера до появата на бебето.“

Все още не са известни причините, поради които трансферът на замразени ембриони води до високо кръвно налягане и прееклампсия. Според някои специалисти всъщност няма значение дали те са замразени или не.

Замразяването или медикаментозното лечение водят до прееклампсия?

Остава отворен и въпросът дали проблемът се крие в самото замразяване на ембриона или в метода на имплантиране. Някои лекари са на мнение, че усложненията произтичат най-вече от медикаментозното лечение, не от инвитро процедурата. Има различни методи за подготвяне на матката за предстоящия трансфер. При единия главна роля играе кистата на жълтото тяло (corpus luteum cyst) - образувание в яйчниците, пълно с течност, което произвежда така важния за бременността хормон прогестерон. Другият протокол включва прием на медикаменти, които симулират овулация.

Резултатите от някои изследвания показват, че липсата на жълто тяло увеличава риска от високо кръвно налягане, което обяснява и защо замразеният ембрион по-често се свързва с прееклампсия при бременната жена.

Учените са категорични, че проучването би могло да помогне на всеки лекар по репродуктивно здраве, който следи здравословното състояние на бременни жени, преминали инвитро процедура.

* Sindre H. Petersen, Kjersti Westvik-Johari, Anne L?rke Spangmose et al. Risk of Hypertensive Disorders in Pregnancy After Fresh and Frozen Embryo Transfer in Assisted Reproduction: A Population-Based Cohort Study With Within-Sibship Analysis. Hypertension. 2022.

Източник:
  • Frozen embryos tied to higher risk of pregnancy complications related to high blood pressure, study suggests: https://edition.cnn.com/2022/09/26/health/frozen-embryos-high-blood-pressure-study
  • Risk of Hypertensive Disorders in Pregnancy After Fresh and Frozen Embryo Transfer in Assisted Reproduction: A Population-Based Cohort Study With Within-Sibship Analysis: https://www.ahajournals.org/doi/abs/10.1161/HYPERTENSIONAHA.122.19689
Още по темата:
  • Лабораторен модел на миниплацента помага при разгадаване причините за прееклампсия Лабораторен модел на миниплацента помага при разгадаване причините за прееклампсия
  • Планираното раждане намалява риска от прееклампсия до 60% Планираното раждане намалява риска от прееклампсия до 60%
  • Прееклампсията при бременните увеличава риска от възпаление на мозъка Прееклампсията при бременните увеличава риска от възпаление на мозъка
  • Кога е късно да станеш майка Кога е късно да станеш майка
5.0/5 1 оценка

Коментари към Бременността след инвитро със замразен ембрион крие по-голям риск от високо кръвно налягане

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Бременността след инвитро със замразен ембрион крие по-голям риск от високо кръвно налягане
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 19:15
    Коментирайте "Бременността след инвитро със замразен ембрион крие по-голям риск от високо кръвно налягане"

НОВИНАТА е свързана към

  • Безплодие
  • O15 Еклампсия
  • Медицински център Свети Иван Рилски ООД - гр. Тутракан
  • Повишен риск от сърдечни заболявания за жените, родили близнаци
  • Кога е късно да станеш майка
  • Следродилна прееклампсия
  • Откритие на капацитацията
  • Факти за ин-витро оплождането
  • Хранене при прееклампсия (еднодневно меню)
  • Z31.2 Оплождане
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нисък хемоглобин по време на бременност

преди 1293 дни, 10 часа и 1 мин.

Бременност и рентген - има ли проблем?

преди 1633 дни, 7 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 7 часа и 20 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 22 часа и 20 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 22 часа и 32 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 22 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Следродилна прееклампсия Следродилна прееклампсия

Следродилна прееклампсия

от 10 апр 2025г. Прочети повече
Безплодие Безплодие

Безплодие

от 09 авг 2024г. Прочети повече
Z31.2 Оплождане Z31.2 Оплождане

Z31.2 Оплождане

от 17 яну 2023г. Прочети повече
Хранене при прееклампсия (еднодневно меню) Хранене при прееклампсия (еднодневно меню)

Хранене при прееклампсия (еднодневно меню)

от 12 ное 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival