Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Прееклампсията при бременните увеличава риска от възпаление на мозъка

Прееклампсията при бременните увеличава риска от възпаление на мозъка

от 05 авг 2022г., обновено на 09 авг 2022г.
Редактор: Гергана Караилиева
Прееклампсията при бременните увеличава риска от възпаление на мозъка - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Прееклампсията по време на бременност повишава риска от ускорено стареене на мозъка и съдова деменция. Това показват проучвания, представени на 3 август 2022 г. по време на Международната конференция на Асоциация Алцхаймер, която се провежда в Сан Диего, САЩ.

Проучванията

Представените резултати от проучванията по време на международния форум насочват вниманието към въздействието, което хипертоничните разстройства при бременност (високо кръвно налягане, гестационна хипертония и прееклампсия) оказват върху когнитивните способности. Учените подчертават, че до момента този вид разстройства се свързват най-често със сърдечни заболявания, които се появяват години след раждането и на тях са посветени и много повече изследвания.

Настоящите обаче се фокусират върху въздействието им върху мозъка и рисковете от по-бързото му стареене и от деменция.

>>> Броят на хората с високо кръвно налягане се е удвоил в световен мащаб

Хипертоничните разстройства засягат една от седем бременни и са сред водещите причини за заболеваемост и смъртност при родилките и при плода в световен мащаб.

Медицински университет в Юта, САЩ

Едно от проучванията е осъществено от екип начело с д-р Карън Шлип, специалист по семейна и превантивна медицина в University of Utah Health, който провежда ретроспективно кохортно проучване сред 59 668 жени.

Резултатите показват, че рискът от деменция при жените с хипертония по време на бременността е 1,37 пъти повече, отколкото при бременните, които не страдат от нея. Рискът от съдова деменция е 1,64 пъти повече. Подобна е ситуацията при страдащите от гестационна хипертония и прееклампсия.

Медицински център „Еразъм“, Нидерландия

Друго от представените изследвания има за цел да проучи връзките между хипертоничните разстройства по време на бременност и маркерите на съдова мозъчна патология 15 години след бременността. То е дело на екип от Медицинския център „Еразмус“ в Нидерландия. Проучени са 538 жени, 445 бременности без и 93 с хипертония. Става дума да бременни, чиято дата на очаквано раждане е била между април 2002 г. и януари 2006 г.

15 години по-късно някои от тях са подложени на ядрено-магнитен резонанс за оценка на мозъчната тъкан и други маркери, които биха могли да покажат патология. Учените установяват, че жените с хипертония имат 38% повече патология, която показва износване на мозъчната тъкан. При жените с гестационна хипертония патологията е 48%.

хипертония

Данните показват ясно, че хипертоничните разстройства при бременност са свързани с по-голямо увреждане на мозъка 15 години след края на бременността.

„Подобно увреждане може да има трайно въздействие върху когнитивните способности. Затова жените с подобна анамнеза трябва да бъдат лекувани сериозно“, казва ръководителката на изследването д-р Роуина Хусайнали, специалист по епидемиология и акушерство и гинекология в „Еразъм“.

Клиника Майо, САЩ

Третото проучване е насочено към прееклампсията. То е осъществено в Mayo Clinic, САЩ, от екипа на научния сътрудник Соня Суваков.

Прееклампсията, която представлява тежко хипертонично разстройство на бременността, засяга от 5% до 8% от жените. Множество са проучванията, които показват, че при жените с подобна анамнеза се наблюдава натрупване на рискови фактори за здравето им по-късно. Най-големи рискове от мозъчни заболявания има при тежката прееклампсия.

Този вид патология води до рязко повишаване на налягането в съдовете, кръвните клетки започват да умират масово, а работата на бъбреците и на черния дроб се нарушава сериозно. Това се случва най-често в последните месеци на бременността. Все още няма надеждни методи за ранна диагностика на заболяването.

>>> Повече серотонин в организма на бременната – по-малко хормони на стреса за детето

Изследователите проследяват състоянието на 40 жени. От тях седем са страдали от тежки форми на прееклампсия, а останалите от относително по-лека форма. В проучването са включените и същият брой бременни, които не страдат от подобна патология, за да може учените да направят сравнение между двете групи.

Резултатите показват, че кръвта на жените с прееклампсия съдържа извънклетъчни везикули с молекули на бета амилоид – протеин, свързан с развитието на болестта на Алцхаймер. Наличието на бета амилоида показва още масовата смърт на мозъчните клетки и образуването на огнища на възпаление на нервните тъкани.

„Очевидно жените с прееклампсия имат повишени нива на маркерите за невроваскуларно увреждане, което може да повлияе негативно на когнитивните им умения“, казва д-р Соня Суваков и подчертава, че са нужни допълнителни изследвания, за да бъдат разбрани напълно невродегенеративните и когнитивни рискове, резултат от хипертоничните разстройства при жените.

Изводите

Всички представени проучвания показват, че жените с хипертонични разстройства при бременност са много по-склонни да развият деменция в по-късен етап от живота си, а тези с тежка прееклампсия имат мозъчна промяна, свързана с болестта на Алцхаймер.

„Като се имат предвид сериозните последици от хипертоничните разстройства при бременност, е жизненоважно да насочим усилията си към ранното откриване и към лечението, за да защитим както бременната, така и бебето. Тези данни осветяват въпроса за това колко са важни пренаталните грижи и наблюдението на бременните не само във времето до раждането, но и след това“, заявява по време на Международната конференция Клеър Секстън, старши директор на научните програми в Асоциацията на Алцхаймер.

Източник:

https://aaic.alz.org/

Още по темата:
  • Бременността след инвитро със замразен ембрион крие по-голям риск от високо кръвно налягане Бременността след инвитро със замразен ембрион крие по-голям риск от високо кръвно налягане
  • Лабораторен модел на миниплацента помага при разгадаване причините за прееклампсия Лабораторен модел на миниплацента помага при разгадаване причините за прееклампсия
  • Планираното раждане намалява риска от прееклампсия до 60% Планираното раждане намалява риска от прееклампсия до 60%
  • Хербицидът глифозат крие риск от трайно мозъчно увреждане Хербицидът глифозат крие риск от трайно мозъчно увреждане
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
94.70лв.

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN

КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90
49.10лв.

КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90

Коментари към Прееклампсията при бременните увеличава риска от възпаление на мозъка

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Прееклампсията при бременните увеличава риска от възпаление на мозъка
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 13:15
    Коментирайте "Прееклампсията при бременните увеличава риска от възпаление на мозъка"

НОВИНАТА е свързана към

  • Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
  • Бял трън, Мариански трън, Петнист бял трън
  • O15 Еклампсия
  • Хуперзия серата
  • Халюцинации при деменция — как да реагираме
  • Миелин базичен протеин тест
  • Повишен риск от сърдечни заболявания за жените, родили близнаци
  • Следродилна прееклампсия
  • Кои са най-обещаващите лекарства за болестта на Алцхаймер
  • Хербицидът глифозат крие риск от трайно мозъчно увреждане
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

възпаление на втория пръст на левия крак (това ми се случва за първи път)

преди 888 дни, 20 часа и 57 мин.

Възпаление на езика/глосит

преди 1464 дни, 17 часа
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 1 час и 19 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 16 часа и 20 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 16 часа и 31 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 16 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival