Доц. Маргарита Райчева: Болестта на Алцхаймер се подмладява
Доц. Маргарита Райчева е клиничен невропсихолог в Центъра за диагностика и лечение на деменциите в Александровска болница, София. И фактически - първият от веригата специалисти, чиято експертиза е необходима за поставяне на диагнозата болест на Алцхаймер.
Доц. Райчева, каква е ролята на семейните лекари в ранното откриване на болестта?
Голяма. Затова ние редовно организираме обучения на невролози и общопрактикуващи лекари в рамките на еднодневни курсове. Целта е те да познават първите признаци на болестта, които могат да се открият 10-15 години преди разгръщане на клиничната картина, как да проследяват пациентите с тази болест и как да оказват дългосрочна грижа. Също и при нас в центъра идват колеги от цялата страна. Много важно е да има такива програми за обучение и на медицинските сестри, социалните работници и клиничните психолози, въобще на всички професионалисти, заети с диагнозата, лечението и обгрижването на болните.
Кои са първите признаци на болестта?
Те са твърде разнообразни – класическите примери са със забравянето – забравяш случки от преди един-два дни, забравяш къде си подредил някакъв предмет, често повтаряш едни и същи въпроси, едни и същи коментари, усещаш несигурност в работата. Много са случаите, когато при нас идва хора в работоспособна възраст, тоест преди 65 години, когато е класическото начало на болестта. Те се оплакват от безпокойство, несигурност. Зад тези оплаквания може да се крият много други причини като стрес, преумора, но за това трябва да се произнесе специалистът. Всъщност бих могла да кажа, че болестта се подмладява – зачестяват така наречените ранни форми, засягащи хора, по-млади от 65 години. Причината - все повече се знае за болестта и когато някой открие симптоми у близките си, бърза да ги насочи за диагностика.
Вие лично с направление ли приемате или човек трябва да си плати за прегледа?
Лекарите в нашия център работят безплатно. Но за съжаление работата на психолозите не се покрива от Здравната каса, а психологическото изследване е основна част от диагностичния процес. Прегледът струва 40 лева и трае около час и половина.
Всъщност вашето изследване е първо от поредицата изследвания, които трябва да бъдат направени при съмнение за болестта на Алцхаймер.
В случай, че се установят признаци на деменция, са необходими още изследвания – те могат да се направят с направления от личния лекар или пациентът може да постъпи в болницата за уточняване на диагнозата. Става въпрос за образна диагностика, лабораторни изследвания, кардиологична консултация и други. Целият диагностичен процес трае поне една седмица.
У нас има три центъра към университетските болници в София, Варна и Пловдив, където може да се сложи тази диагноза.
Има още няколко места – в Плевен, Шумен и ВМА. Но общо страната се нуждае от още 5-6 кабинета, където да се извършва и наблюдение и проследяване на болните. По принцип за нашия кабинет хората чакат с месеци.
За www.framar.bg от: Павлина Михайлова
Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Кои са най-обещаващите лекарства за болестта на Алцхаймер
- Лекарство за глаукома забавя развитието на Алцхаймер
- Чревна бактерия може да причини болест на Алцхаймер
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- ЕМА одобри лекарство срещу лека форма на болест на Алцхаймер
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Процесът на почистване на мозъка се ускорява с аналог на простагландин
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция
- Бял трън, Мариански трън, Петнист бял трън
Коментари към Доц. Маргарита Райчева: Болестта на Алцхаймер се подмладява