Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Повече серотонин в организма на бременната - по-малко хормони на стреса за детето

Повече серотонин в организма на бременната - по-малко хормони на стреса за детето

от 23 юни 2022г.
Редактор: Гергана Караилиева
Повече серотонин в организма на бременната - по-малко хормони на стреса за детето - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Международен екип от учени открива връзка между хормоните на майката и поведението на бъдещето дете. Неврофизиолозите установяват, че когато в организма на бременната мишка има серотонин в излишък, това води до намаляването на клетките в организма на плода, които изработват хормони на стреса.

Изследването

Задачата на учените е да изследват ефекта, който серотонинът, известен още като хормон на щастието, оказва върху образуването на надбъбречни жлези при гризачите.

Тестовете се провеждат с бременни мишки, на които се инжектира предшественик на серотонина, който се превръща в този хормон по-късно в тялото на майката и в плацентата. Инжекциите се поставят в точно определен момент от развитието на ембриона – по времето на диференциацията на хромафинните клетки.

Следващата задача пред екипа е да изследва тъканите на надбъбречните жлези на ембрионите. Прави го чрез най-модерните методи на транскриптомика на отделните клетки, тоест изследва активността на гените. Следват експерименти и с генетично модифицирани линии животни, които не са в състояние да произвеждат серотонин като активността на съответните рецептори се променя с помощта на фармакологични препарати.

Учените наблюдават колебания в нивата на хормоните при бременни мишки и успяват да открият нов пример за епигенетична комуникация. За тях е важно да разберат как растежът на ембриона ще се повлияе от инжекциите серотонин. Оказва се, че повишената концентрация на хормона променя начина, по които се развиват клетките на надбъбречните жлези, а те са един от хормоналните центрове в тялото на бозайниците.

>>>Ролята на серотонина в еволюцията на човешкия мозък и неговото нарастване

По-високите нива на серотонин по време на бременността и активирането на рецепторите в предшествениците на хромафинните клетки води до намаляване размера на цялата надбъбречна медула (сърцевината на надбъбречната жлеза, обвита от кора). Този механизъм на отрицателна обратна връзка не позволява на младите клетки да се делят прекомерно и предпазва от появата на редица злокачествени тумори.

„Откритият от нас механизъм, който регулира броя на надбъбречните хромафинни клетки, показват още един от възможните пътища на епигенетиката – или как от майката на детето се предава информация, обусловена от външни фактори. Методът осигурява един вид пренатално програмиране на дългосрочни промени в поведението на потомството. Това от своя страна обяснява и възникването на различни типове стрес в процеса на развитието“, разяснява Виктория Мелникова, старши научен сътрудник в Института по развитие на биология към Руската академия на науките и един от авторите на изследването.

Изводите

Основният извод от изследването е, че по-високите нива на серотонин водят до намаляване на скоростта, с която се възпроизвеждат хромафинните клетки в растящите ембриони.

Като се има предвид, че това са клетките, отговорни за видовете стрес, то учените установяват, че потомството е много по-спокойно, дружелюбно и по-любопитно. В тези случаи децата са по-малко агресивни и тревожни. Проучванията показват още, че сред дивите популации такива животни осигуряват миграцията на вида, промяната на ареала и развитието на нови територии.

Нивото на серотонин в плацентата е променлива величина и е чувствително към външните условия, в които живее бременната жена. Сред основните фактори, водещи до увеличението на серотонина, са физическата активност и умереният стрес, който може да бъде резултат от социални контакти или от липса на храна. Всичко това е сигнал към нероденото дете за условията и реда, с които то ще се сблъска след раждането си.

Моделите, които екипът наблюдава по време на изследването с мишките, са характерни и за други гризачи, например, за дивите сибирски полевки.

серотонин

Изводът, който правят изследователите, е, че връзката между нивата на хормона на щастието в майката и силно намаления стрес при децата помага на животните да адаптират поведението си към променящите се условия на средата.

Резултатите от изследването са публикувани в списание Nature Communications.

Бъдещето на проекта

Бъдещите проучвания са важен етап от целия процес на изследване на темата. Според ръководителката на проекта Елена Воронежска, която оглавява Лабораторията по сравнителна физиология на развитието в Института, следващата задача е да установят приноса на епигенетичния ефект на серотонина към променливостта на хромафинните органи при диви и домашни животни като направят сравнение с генетичните фактори.

„Откриването на серотониновите рецептори върху прогениторните клетки позволява в следващите години да бъдат разработени нови стратегии за лекарствена терапия за определени видове злокачествени тумори“, казва Елена Воронежска, която е убедена, че това е поредната крачка в битката с болестите на 21 век.

Екипът

Изследването е осъществено от учени от Института по биология на развитието „Н. К. Колчов“ към Руската академия на науките в Москва и колегите им от Националния медицински изследователски център по ендокринология, Научноизследователския институт по фармация, Институтите по цитолотия и по транслационна биомедицина, Първи московски държавен медицински университет „И. М. Сеченов“, Института по проблеми на екологията и еволюцията както и Каролинския институт в Швеция, Виенския медицинския университет, Австрия и научни институти в Германия, Чехия, Италия и Франция.

Източник:
  • https://www.rscf.ru
  • http://idbras.ru/
Още по темата:
  • Ролята на серотонина в еволюцията на човешкия мозък и неговото нарастване Ролята на серотонина в еволюцията на човешкия мозък и неговото нарастване
  • Учени изследваха интересна връзка между човешките черва и мозъка Учени изследваха интересна връзка между човешките черва и мозъка
  • В Израел се роди бебе със собствения си близнак в стомаха В Израел се роди бебе със собствения си близнак в стомаха
  • Аспиринът увеличава шансовете за забременяване Аспиринът увеличава шансовете за забременяване
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

С-ТОНИН капсули * 60 ХЕРБАМЕДИКА
32.00лв.

С-ТОНИН капсули * 60 ХЕРБАМЕДИКА

ЛАЙФ ЕКСТЕНШЪН L-ТРИПТОФАН капсули 500 мг * 90
125.90лв.

ЛАЙФ ЕКСТЕНШЪН L-ТРИПТОФАН капсули 500 мг * 90

Безплатна доставка за България!
ДР. ВОЛКЕ L-МЕТИЛФОЛАТ таблетки 400 мкг * 100
16.80лв.

ДР. ВОЛКЕ L-МЕТИЛФОЛАТ таблетки 400 мкг * 100

МУСТЕЛА МАТЕРНИТЕ ОЛИО ПРОТИВ СТРИИ С БИО ОРГАНИК ДЕЙСТВИЕ 105 мл
41.60лв.

МУСТЕЛА МАТЕРНИТЕ ОЛИО ПРОТИВ СТРИИ С БИО ОРГАНИК ДЕЙСТВИЕ 105 мл

ФОЛИВИТ ФЕРО течни капсули * 30
18.90лв.

ФОЛИВИТ ФЕРО течни капсули * 30

СОЛГАР ПРЕНАТАЛ таблетки * 120
64.60лв.

СОЛГАР ПРЕНАТАЛ таблетки * 120

Коментари към Повече серотонин в организма на бременната - по-малко хормони на стреса за детето

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Повече серотонин в организма на бременната - по-малко хормони на стреса за детето
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 12:11
    Коментирайте "Повече серотонин в организма на бременната - по-малко хормони на стреса за детето"

НОВИНАТА е свързана към

  • Бременност
  • Установяване на бременност с домашни средства
  • Серотонинов синдром
  • Антибиотици по време на бременност
  • Лечение при токсоплазмоза
  • Средства против гадене и повръщане при бременност
  • Лечение със сертралин
  • Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
  • Лечение на хемороиди при бременност
  • Функция и хормони на епифизата
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Дълголетие и повече жизнена енергия - анкета

преди 158 дни, 21 часа и 21 мин.

Шоколадови яйца Хари Потър - как да убедя детето ми да не иска всеки ден

преди 731 дни, 5 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Продавам ваксина StroVak

преди 1 час и 8 мин.

Продавам немска ваксина StroVak

преди 1 час и 26 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 2 часа и 15 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 3 дни, 1 час и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival