Учени подготвят първата трансплантация на цяло око
В XXI век трансплантацията на органи не е нищо ново в медицината.
Първата бъбречна трансплантация се състои през 1950 г., следвана от първото присаждане на черен дроб през 1963 г. и на сърце през 1967 г.
От 2010 г. лекарите дори успяват да трансплантират цяло лице на пациенти. Един от основните органи обаче все още се изплъзва на трансплантационните хирурзи: цяло човешко око.
Екип от учени в САЩ работи, за да превърне и тази мечта в реалност.
"Доскоро очните трансплантации бяха считани за научна фантастика. Хората казваха, че е лудост", коментира д-р Виджей Горантла, професор в Катедрата по пластична хирургия в университета в Питсбърг.
"Въпреки това с всичко, което сега знаем за трансплантацията и най-вече за регенерацията на нервите, сме най-накрая на място, където можем да имаме реална увереност, че можем да преследваме и в крайна сметка да постигнем това", казва лекарят.
Трансплантация на цяло око ще бъде огромна надежда за 180-те милиона човека по света, които са слепи или с тежко увредено зрение, казват експерти.
"Макулната дегенерация и глаукомата са основна причина за увреждане на зрението на повечето хора", обяснява д-р Джефри Голдбърг, директор на изследванията в очния център в Университета в Сан Диего, Калифорния.
Разбира се, има и терапии, които често помагат за възстановяването на зрението в случаите, когато хората са го загубили заради контузия.
"При някои хора обаче очите са твърде увредени и отсъства зрителният нерв или дори очната ябълка е извън орбита и тогава тези терапии просто не са достатъчни. В тези случаи трансплантация на здраво око от донор би било решението. Това е далечен изстрел в науката. Но много предизвикателен такъв", казва д-р Голдбърг.
Затова Горантла и Голдбърг и техните два университета обединяват силите си, за да прокарат трансплантацията на цяло око от теория в практика. Усилията им се финансират от американското Министерство на отбраната.
Едно от най-големите предизвикателства е как да се регенерират и прихванат деликатните оптични нерви. В други трансплантации на органи главно препятствие е просто отново да се включи правилно кръвоснабдяването.
За щастие различни лаборатории са постигнали значителен напредък по отношение на насърчаване на възстановяването на нервните влакна. Регенерирането на клетките, наречени ретинови ганглийни клетки, наскоро също има успех в лабораториите.
Макар да има силен напредък, все пак има години до първия опит за трансплантация на цяло око, казват експертите.
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Имуносупресивни лекарства
- Зрителна острота
- Офталмолог предупреждава: Има бум на херпес вирусни инфекции по очите
- Хирургично лечение
- Зрителна сетивна система
- Функционална морфология на окото
- Трансплантация на бъбрек
- Луис Вашкански – мъжът, претърпял първата директна сърдечна трансплантация
- Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи
Коментари към Учени подготвят първата трансплантация на цяло око