Изследователи създадоха 3D прототип на бионично око
Изследователи от университета в Минесота успели да отпечатат на 3D принтер набор от светлинни рецептори на полусферична повърхност. Това е стъпка към оформянето на така нареченото бионично око, което може да помогне за в бъдеще на слепи хора.
Учените използвали полусферичен стъклен купол, за да проверят как биха могли да преодолеят предизвикателствата на печатната електроника върху извитата повърхност. Специалистите започнали работа с основно мастило от сребърни частици. Мастилото остава на място и се изсушава равномерно, без да се стича по извитата повърхност. След това изследователите използват полупроводни полимерни материали за отпечатване на фотодиоди, които превръщат светлината в електричество. Целият процес отнема около 1 час.
Съавторът на изследването Майкъл Макалпин коментира, че постигат 25% ефективност при преобразуването на светлината в електричество чрез отпечатаните 3D-полупроводници. „Имаме да извървим дълъг път, докато можем да печатаме действаща електроника надеждно. Нашите 3D-отпечатани полупроводници сега започват да показват своите възможности. Те потенциално биха могли да се съревновават с ефективността на полупроводникови устройства, произведени в съоръжения за микропроизводство“, допълва Макалпин.
Изследователят и неговият екип са известни с интегрирането на 3D-печат, електроника и биология на една платформа. Преди години те получили международно внимание за отпечатването на бионично ухо. Оттогава разполагат с триизмерни животински изкуствени органи за хирургична практика, електронна тъкан, която може да се използва като бионична кожа, с електроника, която се поставя директно върху движеща се ръка, както и с клетки и скелета, които биха могли да помогнат на хора, които имат наранявания на гръбначния мозък, да си възвърнат поне част от функционалността.
Следващата задача пред учените е да създадат прототип с повече светлинни рецептори, които да са още по-ефективни. Специалистите търсят вариант да печатат върху мек полусферичен материал, който може да бъде имплантиран в истинско око.
Редактор: Ирина Тенева
Източник: eurekalert.org
Снимка: techxplore.com
НОВИНАТА е свързана към
- Зрителна острота
- Зрителна сетивна система
- Влияние на ВНС върху дейността на различни органи и системи
- Функционална морфология на окото
- Светлинна адаптация на окото
- Фоторецептори
- Организация на нервната мрежа в ретината
- Офталмолог предупреждава: Има бум на херпес вирусни инфекции по очите
- Цветно зрение
- Очни протези, ползвани от 15 до 20 век
Коментари към Изследователи създадоха 3D прототип на бионично око