Първата преносима бионична ръка премина половингодишен изпитателен срок

Жена, загубила ръката си преди повече от 20 години, получи първата преносима бионична ръка, която чрез миниатюрни електроди и сложни сензори възстановява чувството за докосване.
Италианката Алмерина Маскарело, която беше избрана да тества прототипа в продължение на шест месеца, споделя в интервю за Би Би си, че той й е върнал простите удоволствия от живота. Например, възможността да си върже връзките на обувките или да се облече сама. Жената се надява по-скоро да настъпи времето, когато този вид протези ще започнат да се предлагат на пазара.
Екипи от Италия, Швейцария и Германия провеждат изследвания в областта на роботиката от години. Технологията свързва бионичната ръка с компютър, който от своя страна превежда информацията, идваща от изкуствените пръсти, на език, който мозъкът е в състояние да разбере, а сигналите се изпращат обратно до тялото чрез електроди.
Технологията е разработена през 2014 г., но в този период оборудването, което е нужно за поддържането на бионичната ръка, е твърде старо и недостатъчно, за да може протезата да напусне лабораторията.
Италианският невролог Паоло Росини вижда потенциала на технологията много извън ежедневието и смята, че след като мозъкът може да контролира роботизирана протеза, то идва ред на създаването на нещо по-сложно от ръка с пет пръста. Друг от участниците в изпитанията невроинженерът от Лозана Силвестро Митера споделя, че те продължават изследователската работа в посока, която ще доведе до появата на биологична ръка като тази на Скайуокър от кинокласиката „Междузвездни войни“- напълно контролирана, естествена, сензитивна протеза, която е изцяло идентична с човешката ръка.
Преди Алмерина Маскарело да носи бионична ръка, шанс имаше и Денис Соренсен, който изгуби своята през 2004 г. заради експлозия на фойерверки. Именно той беше първият, на когото тестваха изобретението. През 2015-а той признава, че приема за фантастичен факта, че чувството му за допир е възстановено.
Тогава изследователите установяват, че Денис е в състояние да отличи дали предметът е твърд или мек чрез докосване в 78% от случаите. В 88% пък може да опише правилно размера и формата на конкретни предмети. Три години по-късно жената, която е без ръка повече от 20 години, получи същата възможност. За целта тя не трябваше да стои в лабораторията, а просто да постави в раницата си малък компютър.
По статията работи: Гергана Караилиева
Източник: futurism.com
Снимка: circuitdigest.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
ПРОТЕФИКС ПРОТЕКТ гел 10 мл
КРЪГЛА КУТИЯ ЗА СЪХРАНЕНИЕ НА ПРОТЕЗИ 2.1
НовФИКСОДЕНТ ПРОФЕШАНЪЛ ФИКСИРАЩ КРЕМ 40 г
ФИТИДЕНТ КРЕМ-ЛЕПИЛО ЗА ЗЪБНИ ПРОТЕЗИ 10 г
НовФИТИДЕНТ СУПЕР КРЕМ ЛЕПИЛО 40 г
КУТИЯ ЗА СЪХРАНЕНИЕ НА ПРОТЕЗИ ПРАВОЪГЪЛНА С МАГНИТ 2.3
НовНОВИНАТА е свързана към
- Лекари от „Еврохоспитал“ спасиха крака на дете, страдащо от сарком на Юинг, чрез иновативна операция
- Скоби
- Бионична протеза за крак се контролира напълно от нервната система
- Соленият разтвор почиства добре зъбните протези
- Легендарният воин, който продължил да се сражава дори след загубата на двете си ръце
- Д-р Александър Партенов
- Хирурзи от УМБАЛ „Лозенец“ спасиха живота на жена на 81 години
- Какво представлява зъбният имплант и какви са предимствата му пред протезите?
- Разработиха техника за 3D отпечатване на очни протези
- Проф. Евгени Дюкенджиев изработи и постави протези на дете, родено без ръце и крака
Коментари към Първата преносима бионична ръка премина половингодишен изпитателен срок