Спасиха ръката на 11-годишната Антония чрез индивидуална 3D протеза
Екип от Университетската болница „Еврохоспитал Пловдив“ извърши изключителна операция на 11-годишната Антония, благодарение на която детето ще може да движи ръката си отново и да живее нормално.
Историята на Антония
Преди няколко месеца поставят диагнозата „Сарком на Юинг“ на 11-годишната Антония. Това е изключително агресивен и рядък вид рак, който засяга предимно деца и млади хора. От няколко месеца Антония и семейството й, които са от Плевен, са за лечение в Пловдив.
Злокачественият тумор е в дясната лопатка и е обхванал дясната раменна кост. В няколко лечебни заведения казват, че ще се наложи да отрежат ръката на детето. Майката е категорично против. Така се стига до събирането на едни от най-авторитетните ортопеди у нас от няколко лечебни заведения, които осъществяват първата по рода си подобна интервенция.
Операцията
Операцията е дело на лекари от Университетската болница „Еврохоспитал Пловдив“ под ръководството проф. Владимир Ставрев от УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив и проф. Любен Стоков, които са сред най-авторитетните ортопеди у нас.
„Обсъждахме задълбочено случая, разгледахме внимателно всички изследвания, скенери, ядрено-магнитни резонанси. Направихме и справка в научната литература и видяхме, че в 21 век сме в състояние да съхраним крайника“, споделя проф. Владимир Ставрев и уточнява, че в световен мащаб са осъществени между 25 и 30 подобни интервенции.
Проф. Ставрев се свързва с бившия началник на Клиниката по костни тумори в Националния институт по ортопедия и травматология проф. Любен Стоков. „Той е специалист с близо 50 години стаж и реших, че трябва да се възползвам от знанията му.“ Следващата стъпка е да бъдат направени отново множество образни изследвания.
>>>Генетична карта идентифицира гени, които причиняват сарком
Междувременно върви и химиотерапията на Антония.
Изпращат необходимото във фабриката. Връщат първия вариант, защото не го одобряват. Вторият обаче отговаря напълно на изискванията на лекарите. Докато го изработят, върви и процедурата за реимбурсиране към НЗОК. Веднага след като излиза решението, с което става ясно, че Касата поема изцяло операцията и протезата, екипът се подготвя за операцията.
Хирургическата интервенция продължава четири часа и половина. В нея освен водещите ортопеди проф. Владимир Ставрев и проф. Любен Стоков се включват още съдовият хирург Евгени Иванов, анестезиолози.
Първата задача на ортопедите е да премахнат тумора. Чрез тотална резекция хирурзите премахват дясната лопатка и горния край на раменната част.
„Анатомично туморът беше обхванал само дясната лопатка и горния край на дясната раменна кост. Премахнахме ги до здраво, а след това заместихме костите със специална изкуствена става, изработена чрез 3D принтиране специално за момиченцето."
Индивидуалната протеза
Протезата е изработена специално за момичето като преди това е направен скенер с 3D реконструкция.
Тя е от титан има диамантено покритие, обвита е с текстилна тръба.
Екипната работа, която спасява
Екипната работа е в основата на успеха. Но не само тя, а и смелостта да вземеш решение в името на спасението. Както това прави проф. Владимир Ставрев.
„Беше ни напрегнато, защото в България това никога не е правено, но пък не значи, че ние не може да го направим. А не е правено, защото зоната, където е злокачественият тумор, е много опасна. През рамото минават всички нерви надолу, а между тях има дебели кръвоносни съдове. Затова в екипа включихме и съдовия хирург д-р Евгени Иванов, за да може да реагира незабавно ако се наложи“ обяснява проф. Ставрев. Е, не се налага. Екипът се справя блестящо.
Проф. Ставрев посочва още една причина, затова да няма до момента друга подобна операция у нас.
„Непрекъснато се говори за корумпирани и за лекари, които са осакатили пациентите си. Моите колеги не искат да си причиняват това.“
А на въпроса ми защо той се нагърбва, отговаря: „Човек трябва да си създава трудности, за да може да ги преодолява. Иначе е някак сиво, няма адреналин. И освен това, представяте ли си да отрежат ръката, при това дясната, която е водеща, на толкова малко момиченце? То ще рухне психически.“
Три дни след операцията Антония се чувства добре. Трудното предстои, защото детето ще продължи с химиотерапия, а след това и с рехабилитация.
Прогнозите са добри, тъй като всички изследвания показват, че няма разсейки в другите органи.
Благодарение на решението, което проф. Владимир Ставрев взима, и на екипната работа, Антония ще може да движи ръката си.
- Рискова операция на екипа на проф. Кинов от ИСУЛ връща възможността на възрастен мъж да се движи
- Лекари от „Еврохоспитал“ спасиха крака на дете, страдащо от сарком на Юинг, чрез иновативна операция
- Бионична протеза за крак се контролира напълно от нервната система
- Протеза от ауксетици расте заедно с детето, на което е поставена
Коментари към Спасиха ръката на 11-годишната Антония чрез индивидуална 3D протеза