Лекари от варненската болница „Света Марина“ спасиха 9-годишно дете с рядък тумор на фаринкса
Екипът на проф. Николай Сапунджиев от Клиниката по УНГ на Университетската болница „Света Марина“, Варна, извърши изключително сложна операция на дете с рядката диагноза „Шваном на фаринкса“.
Случаят
9-годишното дете има болки в гърлото, преглъща трудно и често кърви. От Спешното отделение на УМБАЛ „Света Марина“ го насочват веднага към специалистите от Клиниката по УНГ болести.
Изследванията показват, че детето има тумор в гърлото, при това става дума за изключително рядката диагноза „Шваном на фаринкса“. Както пояснява ръководителят на клиниката проф. Николай Сапунджиев туморът е изключително рядък особено в детска възраст. За това говори фактът, че има 8 съобщения за тази диагноза в света.
Операцията
Състоянието на детето налага спешна операция. Начело на екипа е проф. Сапунджиев, който извършва сложната интервенция заедно с колегите доц. Георги Илиев, д-р Георги Давидов и екип от специалисти по анестезиология.
Една от най-големите трудности е свързана с мястото, където е разположен туморът – дълбоко в гърлото е и достъпът до него е изключително труден. Освен това туморното образувание се намира в анатомична област, в която се преплитат важни нерви и рискови съдове. Затова и самата интервенция се осъществява под контрола на микроскоп. За да може детето да диша, първо извършват трахеостомия. Едва след това пристъпват към отстраняването на тумора.
>>>Клинична патология на тумори на фаринкса
От болницата съобщават, че операцията е продължава повече от три часа.
Освен трудна и продължителна интервенция е и успешна. Детето е напълно възстановено и здраво.
По време на възстановителния период за него се грижат различни специалисти, сред които анестезиолози, реаниматори, педиатри, специалисти по гръдна хирургия, образна диагностика и дерматология.
За проф. Николай Сапунджиев
Проф. Николай Сапунджиев е специалист по заболявания на ушите, носа и гърлото, оториноларингология и хирургия на глава и шия, ендоскопска и миниинвазивна диагонстика.
Специализирал е във Франция и Германия. През 2005 г. организира в Медицинския университет във Варна първия практически курс, замислен като поредица, под името „Otorhinolarygologiy practica”.
В следващите години курсът продължава да се провежда в сътрудничество с проф. Платиканов и екипа на Катедрата по анестециология, спешна и интензивна медицина. Сред акцентите в него са както управлението на дихателните пътища, така и трахео-бронхоскопията, ендоскопската асистирана хирургия на ухото и на носа.
Преподавателят по УНГ в МУ-Варна е автор е на повече от 50 научни публикации.
- Гинеколози отстраниха 18-килограмов тумор в „Медлайн-Централ Хоспитал“ – Пловдив
- Изкуствен интелект определя подвида на рака по време на операция за отстраняване на мозъчен тумор
- Екип от пловдивската УМБАЛ „Свети Георги“ премахва седемкилограмов тумор от яйчника на 62-годишна жена
- Спасиха ръката на 11-годишната Антония чрез индивидуална 3D протеза
Коментари към Лекари от варненската болница „Света Марина“ спасиха 9-годишно дете с рядък тумор на фаринкса