Спасяват живота на мъж с дисекация, като заместват аортата с протеза

Акценти
|
Екипът на доц. Димитър Кючуков от Националната кардиологична болница спасява живота на мъж на 63 години с дисекация на аортата. Кардиохирурзите използват иновативен имплант, поставен до момента на 500 души в света.
Историята на мъжа
Мъжът е със синдром на мегааортата (заболяване, при което аортата се разширява прекомерно). Това означава, че тя е аневризмално променена по цялата си дължина, което крие постоянен риск от спукване или разкъсване.
Приет е в Националната кардиологична болница. Кардиохирурзите установяват дисекация в десцендентната (спускащата се) част на аортата.
Доц. Димитър Кючуков, който оглавява Клиниката по кардиохирургия, обяснява, че състоянието на 63-годишния мъж е изключително сериозно и реално застрашава живота му. То не позволява поставянето на ендопротеза.
„Единственият вариант беше цялостната замяна на аортата“, казва доц. Кючуков. А подобна замяна може да бъде осъществена с протезата E Vita Open Neo.
Животоспасяващата операция
Решението е взето. Авангардната операция, която е първата у нас, извършват кардиохирурзите начело с доц. Кючуков заедно с колегите си от клиниките по кардиология, анестезиология и образна диагностика.
Протезата за аорта е с добавена ендопротеза. Поставя се с хирургично отворен достъп. Преди това е адаптирана към индивидуалната анатомия на мъжа, което става въз основа на прецизната образна диагностика, осъществена от екипа на доц. Светла Динева, при това в условия на спешност.
Протезата спасява живота, защото позволява смяната на цялата торакална аорта от аортната клапа до края на десцендентната аорта до диафрагмата, разяснява доц. Кючуков.
„Голямата сложност при болния беше, че от мястото на руптурата (разкъсването) се отделят съдовете за главния и за гръбначния мозък, а кръвообращението към тях и към цялото тяло трябва да бъде спряно. Има подходи това да бъде направено по безопасен начин, за да се избегнат всички рискове от усложнение, като например, цялостна или частична парализа“, казва доц. Кючуков.
Кардиохирургът допълва, че има и алтернативен подход и той е извършването на поетапна хирургична намеса. Проблемът с него е, че крие големи рискове от пареза.
Решението за тази първа по рода си у нас операция се оказва изключително удачно. Десет дни след иновативната сърдечна операция мъжът се възстановява и се чувства много добре. Няма усложнения, не се налагат и допълнителни грижи.
Добра новина е и това, че пациентът няма да доплаща, тъй като Здравната каса реимбурсира средствата за импланта. Както съобщават от Националната кардиологична болница, това става възможно благодарение на диалога между НЗОК и Българското дружество по кардиохирургия.
За E Vita Open Neo
От американската фирма, която създава E Vita Open Neo, я определят като хибридна присадъчна система от ново поколение за възстановяване на аортната дъга и низходящата торакална аорта. Продуктът е създаден на базата на десет години клиничен опит.
Тъй като всяко заболяване изисква специална техника и оразмеряване, E Vita Open Neo е с три конфигурации на стент графт и специални дизайни на съдовата и стент графтовата секции. Най-важното е, че става дума за универсална система, предназначена за нуждите на всеки пациент. Представлява лечебен вариант за аортни дисекации и за аневризми.
-
С нов метод смениха аортни клапи на 11 високорискови пациенти в УМБАЛ "Св. Георги" – Пловдив
-
Уникална безкръвна операция спаси 40-годишен мъж с разкъсана аорта
-
Кардиохирурзи спасиха мъж с разкъсана аорта в Бургас
-
Специалисти от варненската УМБАЛ „Св. Марина“ смениха безкръвно аортни клапи на шестима пациенти
Продукти свързани с НОВИНАТА
КОРЕГА ФИКСИРАЩ KREM МАКСИМАЛНО ПОКРИТИЕ 40 г
БЛЕНД-А-ДЕНТ ФИКСИРАЩ КРЕМ ЗА ЗЪБНИ ПРОТЕЗИ НЕУТРАЛ 47 г
КОРЕГА ФИКСИРАЩ КРЕМ МАКСИМАЛНО ЗАДЪРЖАНЕ + СВЕЖЕСТ 40 мл
КУТИЯ ЗА СЪХРАНЕНИЕ НА ПРОТЕЗИ КРЪГЛА С МАГНИТ 2.2
ФИКСОДЕНТ КЪМПЛИЙТ НЕУТРАЛ фиксиращ крем за протези 47 гр.
КОРЕГА ФИКСИРАЩ КРЕМ ЗА ЗЪБНИ ПРОТЕЗИ ЕКСТРА СИЛЕН 40 г
НОВИНАТА е свързана към
- Ангиография
- Компютърна томография (КТ) на гръден кош
- Ултразвуково изследване (ехография) на аортата
- МБАЛ "Национална кардиологична болница", гр. София
- Проф. д-р Тошо Луканов Балабански
- Проф. д-р Детелина Влъчкова Луканова, дмн
- Д-р Зорница Василева, д.м.
- Д-р Румен Александров Маринов, дм
- История на Национална кардиологична болница
- Проф. д-р Чавдар Шалганов, д.м.
Коментари към Спасяват живота на мъж с дисекация, като заместват аортата с протеза