Екип от Клиниката по детска кардиология спаси 32-дневно недоносено бебе с вродена сърдечна малформация
Екип от множество специалисти от Клиниката по детска кардиология на Националната кардиологична болница (НКБ) спаси момченце на месец, страдащо от вродена сърдечна малформация. Петнадесет дни след сложната операция от болницата съобщават, че мъникът се възстановява много добре.
Случаят
Бременността на майката е двуплодна. Бебчето се ражда недоносено в болница в София. Тежи само 1 килограм. Педиатрите установяват вродено стеснение на аортната дъга. Диагнозата е високостепенна коарктация на аортата и се характеризира с тежка сърдечна недостатъчност, което налага извършването на сърдечна операция.
Изпращат детенцето в Националната кардиологична болница на 19 септември. Специалистите там извършват допълнителни изследвания. Тъй като става дума за бебе само на месец, при това тежащо едва един килограм, медиците трябва да вземат решение как да процедират, за да съхранят живота му.
Операцията
Както пояснява ръководителката на Клиниката по детска кардиология в НКБ проф. Анна Кънева, основният проблем е свързан с изключително ниското тегло на мъника. За него операцията представлява огромен риск. След обсъждане на всички възможности, детските кардиолози, интервенционалните кардиолози и кардиохирурзите се обединяват около решението, че най-добрият изход ще бъде на мястото на стеснението да поставят стент, като извършат интервенцията чрез щадящите методи на инвазивната кардиология.
Така на 21 септември 2022-а стентът е поставен.
Както всеки път и този се оказва, че медиците са взели възможно най-правилното решение. Проф. Анна Кънева е категорична, че в подобни ситуации, когато става дума за новородени с вродени малформации, но и недоносени, тоест високорискови, животът им бива спасен благодарение на интервенционалните методи на лечение.
В момента мъникът се възстановява, а когато състоянието му позволи хирургична намеса, стентът ще бъде премахнат.
Най-важното е, че вече няма директна заплаха за живота на бебчето.
Това не е първият случай, когато екипът на единствения в страната център за лечение на вродени сърдечни малформации и детска сърдечна хирургия, спасява недоносено бебе със сърдечни проблеми.
Случаят от юни 2022 г.
Подобен на настоящия е случаят с бебе, родено в 32 гестационна седмица и тежащо 1кг и 100 грама. И това недоносено момченце е с вродена сърдечна малформация и има същата диагноза – коарктация на аортата.
>>> Екипът на д-р Любомир Димитров спаси живота на бебе с тегло 1100 грама и сърдечна малформация
Д-р Любомир Димитров и екипът му извършват интервенцията. Тогава д-р Димитров описва ситуацията като изключително сложна, защото отново става дума за новородено, тежащо малко над един килограм. „Избрахме нетрадиционен метод, който се практикува успешно в клиники както в Европа, така и в САЩ и който е насочен изцяло към бебета с изключително ниско тегло. Става дума за временно стентиране на мястото, където аортата е стеснена с коронарен стент“, разказва д-р Димитров.
След като детските кардиохирурзи осигуряват достъп до каротидната артерия, екипът имплантира стент с размери 3,5 милиметра.
- Екипът на д-р Любомир Димитров спаси живота на бебе с тегло 1100 грама и сърдечна малформация
- Руски учени създадоха портативен рентгенов апарат„PARDUS-R” за недоносени новородени
- Тревожен ръст на недоносени новородени отчитат в УМБАЛ "Дева Мария" - Бургас
- Внесоха в МЗ проектопрограма за проследяване на преждевременно родените деца до 7 години
Продукти свързани с НОВИНАТА
АПТАМИЛ ПРО ЕКСПЕРТ ЗА НЕДОНОСЕНИ ДЕЦА 400 г
ПРЕ-НАН 400 г НЕСТЛЕ
НОВИНАТА е свързана към
- Стент
- Ангиопластика
- Вирджиния Апгар и ролята й за развитието на неонатологията
- Модели на недоносени деца от 1998 година
- Степента на оцеляване при екстремно недоносените бебета се повишава значително благодарение на напредъка в медицината
- Екипът на д-р Любомир Димитров спаси живота на бебе с тегло 1100 грама и сърдечна малформация
- Калина Арсова: Дано снимките на нашите родени герои ни накарат да преосмислим за какво си струва да се тревожим и радваме!
- Детски кардиолози от НКБ извършиха изключително сложна интервенция на кърмаче с тегло 2800 грама
- Недоносените бебета в България надхвърлят 12%
- Забавеното прерязване на пъпната връв намалява риска от увреждания и смърт в ранна детска възраст
Коментари към Екип от Клиниката по детска кардиология спаси 32-дневно недоносено бебе с вродена сърдечна малформация