Степента на оцеляване при екстремно недоносените бебета се повишава значително благодарение на напредъка в медицината
Проучване, публикувано на 18 януари 2023 г. в списанието на Американската медицинска асоциация, сочи, че степента на оцеляване на недоносените бебета се повишава значително благодарение на напредъка в медицината. Изследването показва, че дори родените в 22 гестационна седмица – 18 седмици по-рано – имат шанс да оцелеят.
„В средата на 80-те години на миналия век бебетата, родени в 25 гестационна седмица с тегло 500 грама, не оцеляваха, това просто не се случваше. Сега наблюдаваме, че границата на жизнеспособност пада до 22-ра седмица.“ коментира неонатологът Криса Ван Мьорс, почетен професор по педиатрия в Медицинското училище към Университета „Станфорд“ и автор на проучването. „Медицинският напредък, както и всички тези нови стратегии, които се разработват, имат невероятно въздействие върху степента на оцеляване.“
Проучването
Изследването разглежда 10 877 бебета, родени в периода между 2013 и 2018 г. Анализът на данните показва значително подобрение в преживяемостта на родените между 22 и 28 гестационна седмица в сравнение с преходното десетилетие. Около 78% от недоносените бебета са оцелели в сравнение със 76% от родените между 2008 и 2012 г. „За мнозина вероятно два процента не са много, но зад тях стоят стотици детски животи, спасени всяка година.“, коментира Ван Мьорс.
Настоящото проучване също показва, че при активно лечение 28% от родените в 22 гестационна седмица имат шанс да оцелеят, а при тези, проплакали в 23 седмица, вероятността е 55%.
Проследяване на бебетата
Изследователите проследяват напредъка в развитието на невросензорната и двигателната системи на бебетата, родени между 22 и 26 гестационна седмица, провеждайки физиологични оценки при навършване на 2-годишна възраст.
Около половината имат леки или никакви признаци на проблеми с неврологичното развитие, докато 29% са с умерени увреждания. Приблизително 20% от децата са с тежки увреждания, включително 1,5% със слепота и 2,5% с тежка загуба на слуха. Около 15% използват помощни средства за придвижване, а 8% са с умерена до тежка церебрална парализа. Близо половината от тях са хоспитализирани повторно след изписване от отделението за интензивно лечение на новородени.
„Окуражаващо е, че половината от децата не са имали никакви или минимални увреждания в неврологичното развитие при навършване на 2-годишна възраст. Умерените до тежки предизвикателства не са необичайни в тази група, особено за тези, които са екстремно недоносени.“, казва Сюзън Хинц, професор по педиатрия. „Ние също проучихме други важни резултати, като предизвикателства при хранене и нужди от оборудване и лекарства, които информират за подготовката за комплексни грижи и консултиране.“
Подобряване на оцеляването на недоносените бебета
През последните 20 до 30 години изследователите откриват безброй подходи за подобряване на оцеляването и грижите за недоносени бебета. Това включва използването на сърфактант – смес от протеини и мазнини, която подпомага развитието на белите дробове, както и стероиди при бременни жени, които помагат на белите дробове и други органи на бебето да се развият и минимизират риска от дихателни проблеми, кървене в мозъка и други усложнения.
Клиницистите също подобряват средата, в която се лекуват недоносени бебета, създавайки атмосфера – подобна на утробата – със слабо осветление и минимален шум и смущения. Освен това през последните десетилетия се използват CPAP устройства, които помагат дихателните пътища да останат отворени и поддържат дишането.
Родителите също са включени в процеса на лечение, тъй като е доказано, че физическият контакт може да увеличи наддаването на тегло, да намали вероятността от сепсис и да повиши шанса за оцеляване.
>>> Майчиният глас облекчава болката при недоносени бебета, подложени на болезнени процедури
Станфорд използва иновативни устройства за наблюдаване на мозъчната активност и нивата на кислород в мозъка на недоносените бебета, за да сведе до минимум увреждането. „Фокусът за следващото десетилетие е да защитим мозъка и да подобрим резултатите за тези деца.“, казва Ван Мьорс.
Според Хинц с нарастващата вероятност за оцеляване на екстремно недоносените бебета трябва да се наблегне повече на извънболничната грижа. „Трябва да преместим фокуса от болничното лечение към родителите и семейството, стартирайки интервенции и стратегии за подобряване на резултатите.“, казва Хинц.
Premature babies’ survival rate is climbing, study says: https://scopeblog.stanford.edu/2022/02/08/premature-babies-survival-rate-is-climbing-study-says/
- Забавеното прерязване на пъпната връв намалява риска от увреждания и смърт в ранна детска възраст
- Майчиният глас облекчава болката при недоносени бебета, подложени на болезнени процедури
- Родените преждевременно мислят различно, когато станат възрастни
- Преждевременно родени близнаци се хванаха за ръчички (Видео)
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРЕ-НАН 400 г НЕСТЛЕ
АПТАМИЛ ПРО ЕКСПЕРТ ЗА НЕДОНОСЕНИ ДЕЦА 400 г
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Вирджиния Апгар и ролята й за развитието на неонатологията
- Детски кардиолози от НКБ извършиха изключително сложна интервенция на кърмаче с тегло 2800 грама
- Екипът на д-р Любомир Димитров спаси живота на бебе с тегло 1100 грама и сърдечна малформация
- Недоносените бебета в България надхвърлят 12%
- Забавеното прерязване на пъпната връв намалява риска от увреждания и смърт в ранна детска възраст
- Всяка година 30 000 000 недоносени и болни новородени имат нужда от лечение
- 11% от новородените у нас - недоносени
- В УМБАЛ "Александровска" бе осъществена успешно поредната бъбречна трансплантация
- В УМБАЛ - Бургас спасиха 600-грамово бебе
- Холандски учени разработват „изкуствена утроба“ за недоносени бебета
Коментари към Степента на оцеляване при екстремно недоносените бебета се повишава значително благодарение на напредъка в медицината