Майчиният глас облекчава болката при недоносени бебета, подложени на болезнени процедури
Изследователи от Университета в Женева (UNIGE), в сътрудничество с италианската болница „Parini“ и „Aosta Valley University”, установяват, че майчиният глас намалява признаците на болка при недоносени бебета, подложени на болезнени процедури. Резултатите от тяхното проучване, публикувани в списанието „Scientific Reports“, показват важността от родителското присъствие.
Веднага след раждането недоносените бебета се отделят от родителите им и се поставят в кувьоз. Много често ежедневните медицински процедури, имащи за цел да поддържат жизнените показатели на бебето, са болезнени. За съжаление, невинаги е възможна употребата на болкоуспокояващи, тъй като краткосрочните и дългосрочните странични ефекти върху неврологичното развитие могат да бъдат значителни.
Въпреки че са налични и други начини за облекчаване на болката, от няколко години проучванията показват, че присъствието на майката и бащата има успокояващ ефект върху бебето. Това вдъхновява екипа на проф. Дидие Гранджан от UNIGE да проследи връзката между гласа на майката и управлението на болката в резултат на рутинните процедури, необходими за проследяването на бебето.
Проучването
За да проверят хипотезата, учените проследяват 20 недоносени бебета в болница „Parini“. За целите на проучването майките са помолени да присъстват по време на ежедневния кръвен тест, който се извършва чрез извличане на няколко капки кръв от петата. „Ние фокусирахме това изследване върху майчиния глас, защото в повечето случаи бащите не могат да присъстват в първите дни от живота на новороденото.“, обяснява д-р Мануела Филипа.
Изследването е проведено на три фази в продължение на три дни. През първия ден майката отсъства при провеждането на рутинния тест, през втория говори на бебето, а през третия му пее. Редът на фазите се променя на случаен принцип. „За целите на изследването майката започва да говори или пее пет минути преди инжектирането, по време и след процедурата.“, казва д-р Филипа.
По време на проучването изследователският екип наблюдава дали болката на бебето намалява в случаите, когато майката присъства. За целта използват специална мярка (Профил на болката на недоносени бебета (PIPP), която оценява болката от 0 до 21 чрез изражението на лицето и физиологичните параметри (сърдечен ритъм, оксигенация). Резултатите показват, че болката при бебетата, чиито майки отсъстват, се равнява на 4,5, а на тези, на които им се говори по време на процедурата, на 3. Когато майката пее PIPP е 3,8.
Майчиният глас предизвиква повишаване на окситоцина
Изследователите наблюдават също какви промени настъпват, когато бебето чуе гласа на майка си. Учените бързо насочват вниманието си към окситоцин – хормон, за който се смята, че участва в сформирането на някои поведенчески реакции, както и в пораждането на чувство за любов, доверие, майчина привързаност и емпатия. Използвайки проби от слюнка, взети преди и след взимането на кръв от петата на бебето, изследователският екип установява, че нивата на окситоцин се повишават* от 0,8 пикограма на милилитър до 1,4 в случаите, когато майката говори.
Тези резултати показват положителното въздействие от присъствието на майката, когато бебето е подложено на болезнени медицински процедури, и демонстрират значението на връзката между родители и деца, особено в деликатния контекст на интензивното лечение. Освен това родителите се чувстват ангажирани, като помагат за облекчаване на болката на детето си, което укрепва основните връзки на привързаност, коментира проф. Гранджан.
*Filippa Manuela et al. Maternal speech decreases pain scores and increases oxytocin levels in preterm infants during painful procedures. Scientific Reports. 27 Aug 2021.
Maternal voice reduces pain in premmies: https://www.labonline.com.au/content/life-scientist/article/maternal-voice-reduces-pain-in-premmies-614027959
- Степента на оцеляване при екстремно недоносените бебета се повишава значително благодарение на напредъка в медицината
- Чрез контрол на имунната реакция може да се предотврати бронхопулмонална дисплазия при недоносени бебета
- Музикалната терапия подобрява здравето на недоносените бебета и засилва връзката с родителите
- Родените преждевременно мислят различно, когато станат възрастни
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АПТАМИЛ ПРО ЕКСПЕРТ ЗА НЕДОНОСЕНИ ДЕЦА 400 г
ПРЕ-НАН 400 г НЕСТЛЕ
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Вирджиния Апгар и ролята й за развитието на неонатологията
- Модели на недоносени деца от 1998 година
- Калина Арсова: Дано снимките на нашите родени герои ни накарат да преосмислим за какво си струва да се тревожим и радваме!
- Степента на оцеляване при екстремно недоносените бебета се повишава значително благодарение на напредъка в медицината
- Екипът на д-р Любомир Димитров спаси живота на бебе с тегло 1100 грама и сърдечна малформация
- Детски кардиолози от НКБ извършиха изключително сложна интервенция на кърмаче с тегло 2800 грама
- Недоносените бебета в България надхвърлят 12%
- Забавеното прерязване на пъпната връв намалява риска от увреждания и смърт в ранна детска възраст
- Всяка година 30 000 000 недоносени и болни новородени имат нужда от лечение
- 11% от новородените у нас - недоносени
Коментари към Майчиният глас облекчава болката при недоносени бебета, подложени на болезнени процедури