Екипът на д-р Любомир Димитров спаси живота на бебе с тегло 1100 грама и сърдечна малформация

Животоспасяващата операция е осъществена в средата на април, съобщават от Националната кардиологична болница. Преждевременно роденото бебе е с вродена сърдечна малформация и за да бъде спасено се налага екипът да вземе бързо и компетентно решение.
Интервенцията
Ръководител на екипа, който осъществява процедурата, е началникът на Отделението по детска кардиология в Националната кардиологична болница д-р Любомир Димитров. Хирургът обяснява, че ситуацията е била твърде сложна.
На първо място, защото няма как по обичайния начин да бъде поставен стент когато става дума за новородено, което тежи 1100 грама. Причината е, че феморалната артерия е твърде малка. Не на последно място всяка оперативна намеса при новородено с толкова малко тегло крие сериозен риск както за резултатите, така и за живота на бебето.
Решението на екипа е да приложат временно стениране на стеснения участък на аортата с коронарен стент. Подходът се прилага в клиники в Европа и САЩ точно при пациенти с изключително ниско тегло.
Проблемът с вроденото стеснение на аортата бива решен като през каротидната артерия лекарите имплантират стент с размери 3,5 мм. Стентът помага и ще предпазва до момента, когато детето стане 3 кг., което ще позволи да бъде осъществена нужната операция.
Няколко дни по-късно роденото в 32 гестационната седмица мъниче е настанено в Клиниката по неонатология.
Както пояснява д-р Любомир Димитров вродените сърдечни малформации са патология, която се среща рядко. Те са и най-честата причина за неонаталната смъртност – в периода до 28 дни след раждането смъртта се дължи именно на сърдечните пороци.
Случаите с подобен фатален край са много малко благодарение на ранната и точна диагностики и факта, че неонатолозите успяват да идентифицират проблемите бързо и професионално. Веднага след това новородените се поемат от специалистите кардиолози.
Повече от месец след операцията бебето е удвоило теглото си. В следващите месеци предстои операция, за да бъде отстранен имплантирания стент, както и оперативно лечение на стеснения участък на аортата. Ще се наложи и неврохирургична операция. Важното е, че благодарение на общата работа на множество специалисти, сред които неонатолози, анестезиолози, детски кардиолози, кардиохирурзи, реаниматори има шанс за живота на детето.
Историята на бебето
Момченцето се ражда в 32 гестационна седмица. Заради прееклампсия раждането не е по естествен, а по оперативен начин. Детето е недоносено и с тегло от 1100 грама.
Два часа след раждането бебето изпада в критично състояние и е настанено в Отделението по неонатология на Специализираната болница за активно лечение по детски болести „Проф. Иван Митев“. Лекарите стабилизират новороденото. Малко след това съмненията им за вродена сърдечна малформация са потвърдени от детски кардиолог. Така новороденото бива настанено в отделението за интензивно лечение на Клиниката по детска кардиология в Националната кардиологична болница.
След интервенцията момченцето се връща отново неонатологията на СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“, където за него грижи полага екипът на доц. Ралица Георгиева. Неонатоложката работи в различни области, сред които са високоспециализираното интензивно лечение, проследяване на високорискови и лечение на новородени с неврологични заболявания.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ПРЕ-НАН 400 г НЕСТЛЕ
АПТАМИЛ ПРО ЕКСПЕРТ ЗА НЕДОНОСЕНИ ДЕЦА 400 г
НОВИНАТА е свързана към
- Стент
- Ангиопластика
- Степента на оцеляване при екстремно недоносените бебета се повишава значително благодарение на напредъка в медицината
- Забавеното прерязване на пъпната връв намалява риска от увреждания и смърт в ранна детска възраст
- Калина Арсова: Дано снимките на нашите родени герои ни накарат да преосмислим за какво си струва да се тревожим и радваме!
- Вирджиния Апгар и ролята й за развитието на неонатологията
- В УМБАЛ Дева Мария – Бургас спасиха новородено, тежащо 700 г
- Специалисти създадоха камера за следене състоянието на недоносените бебета
- Учени създадоха пластмасова утроба
- Музикалната терапия подобрява здравето на недоносените бебета и засилва връзката с родителите
Коментари към Екипът на д-р Любомир Димитров спаси живота на бебе с тегло 1100 грама и сърдечна малформация