С нов метод смениха аортни клапи на 11 високорискови пациенти в УМБАЛ "Св. Георги" – Пловдив
Специалисти от УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив използваха нов щадящ метод - трансфеморално имплантиране на аортна сърдечна клапа при 11 високорискови възрастни пациенти със съпътстващи заболявания. Всички те регистрират много добро здравословно състояние.
Новият метод е единственият шанс за живот при хора с тежкостепенна аортна стеноза, тъй като със съпътстващите си заболявания те трудно могат да издържат традиционната хирургическа намеса (операция на отворено сърце).
Кардиолозите обясняват, че 11-те пациенти са били с висок риск за провеждането на манипулацията, защото сред съпътстващите заболявания са били диабет, артериална хипертония, бъбречна недостатъчност и дори онкологични. Една част от пациентите са имали и байпаси.
„За съжаление загубихме един пациент в началото, понеже получи голям кръвоизлив в коремната кухина. Това, разбира се, е вследствие на високия риск при тези пациенти“, коментира Гинчо Тонев.
Специалистите от екипа на д-р Тонев са преминали предварително обучение за имплантиране на изкуствени аортна клапа в Люцерн, Швейцария. Подобна практика се налага успешно в Европа и САЩ като съхраняваща здравето на сърдечно болните пациенти.
В България методът е напълно безплатен, но се прилага на пациенти, които отговарят на определени условия и медицински показатели. Първоначално всеки пациент преминава през кардио-хирургическа среща със специалисти, на която се обсъждат всички специфични показатели, състоянието и съпътстващите заболявания. Подготовката е доста стабилна – преминават се най-малко две хоспитализации, извършват се множество лабораторни изследвания, правят се ЕКГ-та, ехокардиографии, коронарография, изследвания за функцията на клапите и скенер. След като определен пациент е определен като подходящ за иновативния метод се преминава към следващата стъпка – изготвянето на протокол с всички налични изследвания и документи, които се изпращат до изпълнителният директор на УМБАЛ „Св. Георги“ проф. д-р Карен Джамбазов.
При одобрението от директора документите се изпращат за следваща проверка в Надзорния съвет на НЗОК, след което към Здравната каса за отпускане на специален инструмент за имплантиране на изкуствената аортна клапа през феморалната артерия. Едно подобно решение на НЗОК излиза след около 2 месеца.
Специалистите посочват, че новият метод оскъпява в известна степен бюджета, но от друга страна намалява броят на хоспитализациите на тези пациенти. Човек с неработеща клапа се налага да влиза в болница около 6-7 пъти годишно, докато след интервенцията се спира хоспитализацията. При голяма част от тези хора се редуцират и лекарствата.
Пациенти с тежкостепенна аортна стеноза имат изключително труден живот и не могат да извършват елементарни дейности като миене на зъби и подобни. Страда не само болният, но и неговото семейство. При подлагане на новият метод проблемите се решават буквално на втория ден. Лекарите уверяват, че манипулацията е с малък риск и по-бързо възстановяване.
Последната операция до момента е на 72-годишен човек от Кърджали. Тя бе представена на VІІ-я Национален конгрес по интервенционална кардиология в Пловдив през ноември месец пред известни български пециалисти от България и чужбина.
По статията работи: Велина Неделчева
Източник: УМБАЛ „Св. Георги“
Снимка: УМБАЛ „Св. Георги“
- Специалисти от варненската УМБАЛ „Св. Марина“ смениха безкръвно аортни клапи на шестима пациенти
- В столичната УМБАЛ "Света Анна" извършиха уникална операция на мъж, считан за медицинско чудо
- Кардиохирурзи спасиха мъж с разкъсана аорта в Бургас
- Уникална безкръвна операция спаси 40-годишен мъж с разкъсана аорта
Коментари към С нов метод смениха аортни клапи на 11 високорискови пациенти в УМБАЛ "Св. Георги" – Пловдив