Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Генетична карта идентифицира гени, които причиняват сарком

Генетична карта идентифицира гени, които причиняват сарком

от 25 яну 2023г.
Редактор: Гергана Караилиева
Генетична карта идентифицира гени, които причиняват сарком - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Учени от Националната изследователска мрежа Omico, Австралийския институт по биомедицински изследвания „Garvan” и Университета на Нов Южен Уелс в Сидни, създават първата генетична карта за откриване на важни гени, които причиняват сарком – един от най-честите видове рак при децата.

В цялостната генетична карта на саркомите са открити няколко гена, причиняващи рядък рак в детска възраст.

Разбирането на генетичната основа на саркома ще позволи неговото по-ранно откриване, отбелязват изследователите. Това е от съществено значение, защото саркомите представляват 20% от раковите заболявания, които биват диагностицирани при хората под 20 години.

Проучването

За проучването екипът използва данните, събрани от Международното изследване на родствения сарком (ISKS) и изследването на генетичния риск от рак при младите (RisC).

ISKS е най-голямото генетично изследване на саркома в света. Началото му е поставено през 2008-а в Австралия. То включва над 3500 семейства от 23 онкологични центъра в седем страни.

Настоящото геномно проучване е мащабно и многонационално. В него са включени хиляди пациенти, семействата им и съответната контролна група.

сарком

Относителната рядкост на саркомите е причина те да бъдат по-малко разбрани в сравнение с останалите видове рак,а изследванията върху генетичната им основа са твърде малко, подчертава д-р Манди Балинджър, която е част от екипа, и уточнява, че констатациите от изследването са важни, защото: „Като разбираме как хората развиват сарком, ние се доближаваме до по-ранното му откриване и по-доброто лечение.“

>>>Сарком на Kaposi с други локализации МКБ C46.7

Екипът успява да идентифицира няколко гена, които са отговорни за появата и развитието на злокачествени тумори като сарком. Докато проучват детайлно генетичната основа на саркома, учените откриват ген, който се носи от всеки 14-ти пациент с това заболяване и обяснява защо ракът се е появил. Откриват още и неизвестен до момента генетичен път, който е специфичен за този тип злокачествени тумори. Намират и различни биологични пътища, при които мутациите повишават наследствения риск от развитие на саркома, а това се случва чрез промени в биологията на теломерите и митотичната функция.

За да идентифицират пътищата, които са специфични за мезенхимните ракови заболявания, изследователите осъществяват секвениране на зародишната линия на целия геном върху 1644 случая и 3205 здрави възрастни, които са част от контролната група.

Анализът установява два специфични за саркома пътя, които участват в митотичните и теломерни функции. Вариантите в центрозомните гени са свързани със злокачествена обвивка на периферните нерви и стомашно-чревни стромални тумори от една страна, а от друга наследствените дефекти в комплекса shelterin са свързвани с податливостта към сарком, меланом и рак на щитовидната жлеза.

>>>Миелоиден сарком МКБ C92.3

Проф. Дейвид Томас, който ръководи проучването, споделя, че в резултат на работата на екипа и международното сътрудничество между учените са разработени нови методи за картографиране генетичната основа на рака и са открити нови наследствени пътища, които увеличават риска от него.

„Ракът е фундаментално генетично заболяване. Ключът към тайните му е в геномиката. Откритията ни запълват сериозни пропуски по отношение на връзката между него и наследствеността“, категоричен е проф. Томас.

Генетиката на рака, казват още австралийските изследователи, се фокусира върху епителните злокачествени заболявания като идентифицира множество специфични за хистотипа пътища, които са в основата на чувствителността към рак. Саркомите от своя страна са редки злокачествени заболявания, произходът на които е предимно от ембрионална мезодерма.

Изводите

Наследствените дефекти в теломерите и митотичната функция предразполагат селективно към сарком, е основният извод на учените.

На екипа предстои много работи преди откритията им да доведат до реален напредък в лечението, но е важно, че изследването предоставя необходимата биологична представа за смъртоносната болест.

>>>Нова ера в медицината – лекарства според генетичния код на хората

По-доброто разбиране на генетиката, свързана с риска от саркома, ще помогне на болните и семействата им. На първо място е това, че саркомът може да бъде открит в много ранен етап, което от своя страна ще позволи да бъдат взети по-бързи, адекватни и персонализирани решения за лечението му.

Изследването дава възможност на хората с фамилна анамнеза за сарком да тестват какъв е генетичният риск за тях от развитие на заболяването.

Резултатите от проучването с апубликувани в списание Science.

За проф. Дейвид Томас

Проф. Дейвид Томас е главен изпълнителен директор на Omico – национална мрежа от изследователски и лечебни центрове, която подкрепя и насърчава клиничните изпитвания в геномната медицина за рак и работи за превенцията и лечението му. Ръководител е и на Лабораторията за геномна онкологична медицина в Garvan и чете лекции в Университета на Нов Южен Уелс.

сарком

„Една от основните ни задачи е да прилагаме геномните технологии, лабораторията ни се интересува от зародишната линия и соматичната генетика на раковите заболявания и особено от тези, които засягат младите хора. Занимаваме се с всички видове рак, но обръщаме специално внимание на саркомите, защото те са опустошителни ракови заболявания, които възникват в съединителната тъкан на кости, мускули, мазнини и хрущяли и много често се срещат при деца и млади хора“, разяснява проф. Дейвид Томас.

Източник:
  • https://newsroom.unsw.edu.au/
  • https://www.garvan.org.au/
  • https://www.science.org/
Още по темата:
  • Лекари от „Еврохоспитал“ спасиха крака на дете, страдащо от сарком на Юинг, чрез иновативна операция Лекари от „Еврохоспитал“ спасиха крака на дете, страдащо от сарком на Юинг, чрез иновативна операция
  • Ракът на костите при децата се развива години преди да се прояви болестта Ракът на костите при децата се развива години преди да се прояви болестта
  • Болно от рак дете получи нова раменна кост от титан Болно от рак дете получи нова раменна кост от титан
  • Имплант с антитуморно покритие се бори с рака Имплант с антитуморно покритие се бори с рака
0.0/5 0 оценки

Коментари към Генетична карта идентифицира гени, които причиняват сарком

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Генетична карта идентифицира гени, които причиняват сарком
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 05:38
    Коментирайте "Генетична карта идентифицира гени, които причиняват сарком"

НОВИНАТА е свързана към

  • Хранене при сарком
  • Момиченце е поредното в рода, родено с бял кичур на челото
  • Рядка мутация, водеща до нанизъм, намалява риска от сърдечни заболявания
  • Лекари от „Еврохоспитал“ спасиха крака на дете, страдащо от сарком на Юинг, чрез иновативна операция
  • Методът за редактиране на гени може да повиши риска от рак
  • Генна терапия блокира производството на ХИВ частици в заразените клетки
  • Жители на Андите се нуждаят от по-малко кислород заради генна мутация
  • Базата данни с модели на гени НОСОМОСО е актуализирана
  • Животът е започнал с метаболизма, а след това с копирането на гени
  • Учени откриха доказателство, че съвременните хора също еволюират
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 8 часа и 54 мин.

За тези, които търсят работа като бавачка в София

преди 1301 дни, 17 часа и 9 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 17 часа и 43 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 8 часа и 43 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 9 часа и 1 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 7 дни, 9 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival