Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Жители на Андите се нуждаят от по-малко кислород заради генна мутация

Жители на Андите се нуждаят от по-малко кислород заради генна мутация

от 12 фев 2024г.
Редактор: Гергана Караилиева
Жители на Андите се нуждаят от по-малко кислород заради генна мутация - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Екип от генетици под ръководството на доц. Тейтъм Саймънсън от Центъра за физиологична геномика при ниско съдържание на кислород към Медицинския факултет на Калифорнийския университет в Сан Диего, САЩ, разкрива, че вариант на гена EPAS1 при някои хора от Андите е свързан с намален брой червени кръвни телца. И точно това им позволява да живеят безопасно високо в планините, където съдържанието на кислород е ниско.

Проучването

В настоящото изследване доц. Саймънсън и екипът й съсредоточават усилията си върху мутация в гена EPAS1, която присъства при някои хора, които живеят в Андите, но отсъства във всички останали човешки популации.

Учените изучават структурата на генома на индианците кечуа, които обитават най-високите райони на Андите. Те, както и жителите на Тибет, притежават уникален набор от характеристики при функционирането на тялото, който им помага да живеят на места с постоянно разреден планински въздух и при ниски температури.

Задачата на генетиците е да разкрият генетичните корени и историята на тези уникални черти на южноамериканските планинци като дешифрират и изучат подробно структурата на геномите на 40 индианци кечуа.

Така екипът идентифицира непозната до момента мутация на гена EPAS1. Тя се среща при един от 10 индианци, но липсва при всички останали хора.

мутация на ген

Експериментите в клетъчни култури, които изследователите извършват, показват, че тази вариация на гена EPAS1 предизвиква не само по-малък брой червени кръвни телца, но и други промени в жизнената активност, които помага на човек да понася постоянно ниските нива на кислород във въздуха.

Като сканират цели геноми, доц. Тейтъм Саймънсън и колегите й откриват модел, който предполага, че промяната само на една аминокиселина в протеиновия продукт е настъпила случайно и при това сравнително скоро - отпреди 9000 до 13 000 години. В същото време тя се разпространява много бързо при стотици поколения сред населението на Андите.

>>>ДНК на древния вирус Mushuvirus mushu е почти без промяна въпреки еволюцията от 1300 години

Следващата стъпка на учените е да изследват популации в Калифорния (Сан Диего и Ел Сентро) и в Мексико ( Тихуана и Енсенада). Задачата е да разберат дали откритията, направени от тях в Андите, се срещат и сред местните латиноамериканци и те имат същите генетични варианти. За целта те отвеждат техни представители на голяма надморска височина и записват дишането им когато са будни и по време на сън.

„В персонализираната медицина е важно да се разпознават вариациите в генетичния произход, особено в популации, които исторически са недостатъчно проучени. Ако можем да открием някои споделени генетични фактори, когато популациите са в екстремна среда, това ще помогне да разберем аспектите на здравето и болестите в тази група“, казва доц. Саймънсън, която е и специалист по респираторна физиология, белодробни реанимационни грижи и физиология на съня.

Вариантът на гена EPAS1 в Тибет

Предишните изследвания на доц. Саймънсън са посветени на живеещите в Тибет и показват, че много от тибетците, които битуват в условия на ниски нива на кислород, се раждат с вродени механизми затова. И точно те ги предпазват от голямата надморска височина от една страна, а от друга от свръхпроизводството на червени кръвни телца. Това се дължи на промени в регулацията на гена EPAS1, който понижава концентрацията на хемоглобина като регулира пътя.

Съвременните тибетци получават това генетично предимство от своите предци, които се смесват с хора, живели в Азия преди десетки хиляди години. Става дума за уникална еволюционна история, ограничена само до тези популации.

мутация на ген

Генът EPAS1 и при тибетците, и при индианците кечуа е свързан с по-ниския брой червени кръвни телца. В същото време обаче изследователите откриват, че при кечуа вариантът работи напълно различно от тибетската версия на гена. Вместо да регулира нивата, вариантът от Андите променя генетичния състав на протеина и така коригира ДНК във всяка една от клетките.

>>>3D принтирането на персонализирани лекарства ще е възможно по-скоро, отколкото се предполагаше досега

„Като цяло жителите на Тибет имат средно по-ниска концентрация на хемоглобин и физиологията им се справя с ниските нива на кислород по начин, който не води до драстично повишаване на червените кръвни телца. Сега имаме първите доказателства, че жителите на Андите вървят по същия път, със същия ген, но с промяна в кодирането на протеина. Очевидно еволюцията е работила в тези две популации при това върху един и същи ген, само че по различни начини“, казва доц. Саймънсън.

Резултати

Настоящото изследване, резултатите от което са публикувани в Science Advances, има за цел да тласне проучванията напред и към използването на цялостни персонализирани медицински подходи.

Откритията са начин учените да разберат дала в основата на това някои от страдащите от сънна апнея или белодробни заболявания като хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) да се справят по-добре от други, стои генетичен фактор.

Както пояснява и д-р Саймънсън, има хора с ХОББ, които дишат много и поддържат по-висока кислородна сатурация, докато други със същото заболяване не дишат толкова много и насищането им с кислород е ниско. Изследователите подозират, че в основата са генетични различия на варианта. И настоящото изследване може да подобри персонализираната медицина за подобни заболявания.

Изследването е пример за подход в изследванията, който свързва генетичните цели на естествения подбор със сложни болестни гени. Например, учените разбират как естествените генетични вариации допринасят за адаптивни, но и неадаптивни реакции към ниски нива на кислород.

Така става ясно кои целеви гени надолу по веригата се включват в отговор на ниските нива на кислород.

„Показваме един ген, който е свързан с един конкретен фенотип. Смятаме обаче, че има много различни гени и компоненти на кислородния транспорт. Това е само едно парче от този пъзел и може да предостави информация, подходяща и за други популации“, подчертава доц. Тейтъм Саймънсън, която е категорична, че човешката еволюция може да бъде използвана, за да се усъвършенства персонализираната (медицински модел, който използва генетичния профил на човек) медицина.

Източник:

https://today.ucsd.edu/

Още по темата:
  • Мутация с три копия на гена може да е причината за умствена изостаналост Мутация с три копия на гена може да е причината за умствена изостаналост
  • Откриха начин процесът на стареене да се забави Откриха начин процесът на стареене да се забави
  • 120 геномни области влияят пряко върху развитието на диабет 120 геномни области влияят пряко върху развитието на диабет
  • Изкуствен интелект определя гените, които изграждат човешкия скелет Изкуствен интелект определя гените, които изграждат човешкия скелет
0.0/5 0 оценки

Коментари към Жители на Андите се нуждаят от по-малко кислород заради генна мутация

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Жители на Андите се нуждаят от по-малко кислород заради генна мутация
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 20:14
    Коментирайте "Жители на Андите се нуждаят от по-малко кислород заради генна мутация"

НОВИНАТА е свързана към

  • 15 генетични мутации, проявяващи се при кръвосмешение
  • Всички хора със сини очи имат един общ прародител
  • Базата данни с модели на гени НОСОМОСО е актуализирана
  • Здравите тъкани в човешкото тяло също съдържат мутирали клетки
  • Животът е започнал с метаболизма, а след това с копирането на гени
  • Генетична карта идентифицира гени, които причиняват сарком
  • Учени откриха доказателство, че съвременните хора също еволюират
  • Учени откриха рядка форма на болестта на Алцхаймер, развиваща се в по-ранна възраст
  • Човешкият организъм поддържа все повече вредни генетични мутации
  • Спасяват 19-месечната Теди от Обединеното кралство, която страда от MLD, с най-скъпото лекарство
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 4 часа и 25 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 21 часа и 6 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 3 часа и 57 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 10 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 24 дни, 3 часа и 16 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 25 дни, 2 часа и 41 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 27 дни, 8 часа и 4 мин.

Парасейлинг - какво представлява? Опасен ли е?

преди 27 дни, 10 часа и 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Мутациите на коронавируса не повишават степента му на предаване Мутациите на коронавируса не повишават степента му на предаване

Мутациите на коронавируса не повишават степента му на предаване

от 08 дек 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival