3D принтирането на персонализирани лекарства ще е възможно по-скоро, отколкото се предполагаше досега
Въвеждането на триизмерното принтиране в медицината може да бъде бъдещето на персонализираното здравеопазване, като последното изследване, проведено от екип от Университета в Куинсланд, Австралия, показва, че принтираните таблетки отговарят на стандартите, определени за конвенционално произведените медикаменти. Въвеждането на персонализирани медикаменти за специфичните здравни нужди на всеки човек с помощта на 3D принтер може да стане реалност по-рано, отколкото научната общност е предполагала досега, категорични са учените.
Еднаква доза за всички
Дълго време лекарствата се произвеждат чрез метод, при който таблетките и капсулите се предлагат в еднаква доза. Но какво ще стане, ако точно тази доза не е ефективна при всички?
Приемането на твърде много или твърде малко от предписано лекарство може да бъде трудно да се избегне, когато се предлага само в определени дози. Подобен прием може да има сериозни последствия при важни лекарства като антидепресанти, които предизвикват странични ефекти, когато дозата се промени твърде бързо. Традиционното решение на този проблем е да се разчупи таблетката на половинки или четвъртинки с цел получаване на междинна доза. Но това не е възможно при всяка таблетка, а дори и да е, често не се осигурява необходимото количество.
Триизмерният печат може да премахне догадките и да предостави гъвкавост на здравните специалисти относно персонализирането на лекарства.
Слой по слой
Принципът на триизмерното принтиране, използван за направата на играчки, медицински изделия и дори храна, е изключително прост – слой по слой. Отпечатването на лекарства използва същата технология, изграждайки таблетката чрез разтопяване на лекарството, комбинирано с други одобрени съставки, които му помагат да се разтвори в стомаха. Важното е, че може да се осигури нужната доза чрез задаване на конкретни инструкции на 3D принтера.
>>> 3D принтиране на органи: Кога ще е възможно и ще бъдат ли достъпни
В проучването изследователският екип от Университета в Куинсланд успяват да отпечатат 3D таблетки, съдържащи много точни дози кофеин, по начин, който е изключително труден за постигане с конвенционалните методи на производство.
„Вместо да избираме доза въз основа на ограничените търговски възможности, ние първо избрахме дозата и след това проектирахме и отпечатахме таблетката по съответния начин.“, коментират учените.
Въпреки че не се смята за лекарство, изборът на кофеин в проучването е важен, тъй като той оказва влияние върху поведението на отделния индивид. Опитите за ограничаване на кофеина често причиняват главоболие и гадене поради предизвикателствата на правилното намаляване на дозата. Това е един от многото случаи, при които универсалният метод би се провалил.
Проучването демонстрира лесен процес за производство на „правилното лекарство за правилния човек в точното време“. Това е един от водещите принципи на персонализираната медицина.
Еволюция в здравеопазването
Въпреки че триизмерното принтиране съществува от десетилетия, прилагането му за производство на лекарства – особено в болнична и аптечна среда – е новост. Австралия има строги стандарти за контрол на качеството на лекарствата и е твърде рано да се каже как ще бъдат регулирани отпечатаните таблетки.
Агенцията за контрол на храните и лекарствата в САЩ обаче вече е одобрила лекарство срещу припадъци, което е произведено с помощта на 3D принтер. Процесът на отпечатване помага на таблетката бързо да се разтвори в устата, което е от полза за пациентите, които имат проблеми с преглъщането, но не предлага персонализиране на дозата.
В бъдеще се предвижда поставяне на 3D принтери в аптеки и болници за осигуряване на персонализирани лекарства на място. На този етап обаче това не означава непременно замяна или дори конкуренция на конвенционалните лекарства. Причината е в скоростта на изработка на настоящите технологии за 3D печат, която е много по-бавна от конвенционалното производство. Най-големите ползи вероятно ще бъдат за пациенти с особено сложни схеми на лечение или такива, които приемат определени видове лекарства като антидепресанти.
Всъщност възможностите се простират по-далеч от избора на правилната доза. Практиката на фармацевтичното 3D принтиране потенциално може да включва комбиниране на множество лекарства в една таблетка.
We are closer than ever to being able to 3D print medicines. Here’s why that’s important: https://theconversation.com/we-are-closer-than-ever-to-being-able-to-3d-print-medicines-heres-why-thats-important-208026
- 3D принтиране на органи: Кога ще е възможно и ще бъдат ли достъпни
- Как 3D принтирането помага за развитието на медицината? Предимствата на принтирани импланти в медицинската индустрия
- Израелски учени успяха за първи път да принтират сърце от човешка тъкан и с кръвоносни съдове
- Много скоро триизмерни принтери ще създават живи органи
НОВИНАТА е свързана към
- 3D принтиране на органи: Кога ще е възможно и ще бъдат ли достъпни
- Как 3D принтирането помага за развитието на медицината? Предимствата на принтирани импланти в медицинската индустрия
- Израелски учени успяха за първи път да принтират сърце от човешка тъкан и с кръвоносни съдове
- Много скоро триизмерни принтери ще създават живи органи
- Д-р Лореен Фю представи иновативен фармакогенетичен тест пред лекари и журналисти
- Немски учени създадоха прозрачни органи
- МУ в Плевен работи за създаването на Център за персонализирана медицина
- Уред за персонализирана медицина, дело на руски учени, предупреждава за тежка форма на COVID-19
- В близко бъдеще пациентите сами ще могат да създават лекарствата си
- Персонализираната терапия води до по-добри резултати при психиатричните заболявания
Коментари към 3D принтирането на персонализирани лекарства ще е възможно по-скоро, отколкото се предполагаше досега