Уред за персонализирана медицина, дело на руски учени, предупреждава за тежка форма на COVID-19

Руски учени изобретиха мобилно устройство, което сигнализира за развитието на на тежка форма на COVID-19. Изобретението е дело на екип от компанията „Медико-биологичен съюз“ (МБС), които работят в партньорство с инженерите от Новосибирския държавен технически университет.
Устройството
Устройството е малко, компактно и се закрепя с медицинска пластмаса за гърба или за гърдите.
Чрез него се измерва температурата, наблюдават се сърдечната дейност и дишането. Вграден в него микрофон улавя ритъма на дишането и предава информация за отрицателна динамика към лекаря за анализ. Алгоритъмът е дело на екип от Новосибирския технически университет. Лекарят избира параметрите, които трябва да бъдат проследявани и в какви граници да става това. Така настроен, апаратът започва да ги следи и да отбелязва динамиката им. В момента, когато състоянието на болния се влоши, уредът сигнализира.
„На пазара няма системи, които позволяват директно чрез дишане да се определи състоянието на човек. И затова насочихме усилията си в тази посока. COVID-19 е коварна инфекция, която има типична и много опасна особеност – човекът е болен, но не е толкова зле, няма висока температура и сякаш всичко е добре и изведнъж състоянието му се влошава рязко. Нашето устройство помага да бъде определен точно преходът от нестабилното състояние към тежката форма. И това е начин ситуацията да се овладее и да се вземат спешни мерки“, обяснява през журналисти директорът на компанията МБС Михаил Лосев (на снимката).
С изобретението става възможно създаването на първата в Русия „болница в къщи“, благодарение на която пациентът ще бъде под постоянно наблюдение.
За успешната и качествена работа на устройството е важен и приносът на учените от Новосибирския държавен технически университет. Екип под ръководството на Андрей Иванов, началник на Катедрата по информационна сигурност, разработва всички необходими алгоритми. Андрей Иванов уточнява, че уредът не поставя диагноза. Задачата му е да наблюдава. В случая с развитието на COVID-19 инфекцията това е от съществено значение. Освен за сигурността на хората, които се лекуват в домовете си и за бърза реакция при рязко влошаване на състоянието им, иновацията ще помогне за намаляване на натиска върху здравната система и ще улесни лекарите, коментират специалистите.
Прототипът е разработен, подготвя се първата партида. Очаква се до края на 2022 г. учените от Техническия университет в Новосибирск да изготвят всички алгоритми, необходими за първата в Русия „болница в къщи“.
Алгоритмите ще имат две версии. Едната ще бъде за общо ползване, а втората ще е предназначена за лекарите.
Михаил Лосев уточнява, че персонализираният уред не се фокусират само върху COVID-19, но и върху всяко заболяване, което се характеризира с рязко влошаване на състоянието. Уредът може да бъде използван като помощно средство за хора, които трябва да бъдат под постоянно наблюдение, но няма нужда да са хоспитализирани.
За „Медико-биологичния съюз“ и Новосибирския технически университета
Компанията „Медико-биологичен съюз“ е създадена през 1992 г. Днес тя е един от най-големите руски производители на комплекти реактиви за имунологични изследвания, с които се диагностицират инфекциозните заболявания и на материали за контрол на качеството на диагностичните изследвания.
За настоящата разработка компанията получава безвъзмездна финансова помощ от държавата, която трябва да използва до края на 2022 г.
Подобно на „Медико-биологичния съюз“ и Новосибирският държавен технически университет е избрал биомедицината за едно от стратегическите направления, в които се развива в програмата „Приоритет – 2030“ на руското министерство на образованието и науката. След като печели по време на втория етап на програмата, Университетът ще получи 426 000 000 рубли за реализацията на три стратегически проекта - „Силова електроника и интелигентна енергетика“, „Нови материали за революционни технологии“ и „Нови инженерни решения и изкуствен интелект за биомедицината“.
-
МУ в Плевен работи за създаването на Център за персонализирана медицина
-
Д-р Лореен Фю представи иновативен фармакогенетичен тест пред лекари и журналисти
-
3D принтирането на персонализирани лекарства ще е възможно по-скоро, отколкото се предполагаше досега
-
Немски онколог ще проведе консултации в София през октомври и декември
Продукти свързани с НОВИНАТА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
НовНОВИНАТА е свързана към
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
- В Русия регистрираха „МИР-19“ - лекарство срещу COVID-19, разработено от Института по имунология
- Предпазва ли витамин D от COVID-19
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- Окончателно: В България са регистрирани първите 4 случая на коронавирус
- 95 нови случая на COVID-19 след направени 3155 теста в първия ден на седмицата 20 юли 2020-а
- Миокардитът в резултат на COVID-19 не е толкова често срещано явление
- Децата произвеждат различни антитела срещу коронавируса
- 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
Коментари към Уред за персонализирана медицина, дело на руски учени, предупреждава за тежка форма на COVID-19