Здравите тъкани в човешкото тяло също съдържат мутирали клетки

Изследване показва, че тъканите на здрави хора също могат да съдържат голям брой генетични мутации. С напредването на възрастта те се увеличават, според онколога Фил Джоунс от Wellcome Sanger Institute във Великобритания.
Джоунс и неговият екип приложили секвениране на генома, за да "картографират" групи от мутирали клетки в донорни езофагеални тъкани от деветима починали, които били на възраст между 20 и 75 г. Пациентите не са имали хронични заболявания и проблеми с хронопровода и за целите на изследването тъканта им е смятана за здрава. „Под микроскоп тъканта на хранопровода изглеждаше напълно нормална. След като изучихме генетиката, бяхме шокирани да видим, че здравият хранопровод е пълен с мутации“, казва Джоунс.
Проучването е продължение на друго, проведено през 2015 г. от същия екип, който тогава открива, че здрави кожни клетки от клепачите крият голям брой соматични мутации. Подобни промени ние преживяваме чрез клетъчното делене с течение на времето и те не се предават на потомството. Учените установили, че 25% от анализираните клетки съдържат най-малко една от тези соматични мутации, свързани с рак.
Изследването на пробите от деветимата донори показва, че мутиралите клетки се натрупват бързо, когато остаряваме. Когато хората са в 20-те си години, те могат да носят няколкостотин мутации на клетка в здрава езофагеална тъкан. Но след десетилетия тяхната здрава и нормално функционираща тъкан може да съдържа повече от 2000 мутации в клетка.
Няма никакво предположение, че всички тези видоизменения са злокачествени, но самото им изобилие предполага, че разбирането ни за това как се развиват онкологичните заболявания може да се дължи на преосмисляне, особено след като някои от мутациите преди това били свързани с тумори. По-специално изследователите установили, че мутирал ген, наречен ТР53 е видоизменен до 37% в здравите клетки. Този ген е свързан с повечето карциноми на хранопровода.
Освен това учените открили, че генът NOTCH1, който играе роля в контрола на клетъчното делене, е мутирал до 80 на сто в здравите клетки. Процентът е дори по-висок, отколкото при раковите заболявания на хранопровода. Хипотетично това несъответствие би могло да означава, че някои мутации могат да бъдат от полза за здравето по отношение стареенето и заболяванията. Може би предпазват клетките от тумори.
Изследването е публикувано в Science.
Редактор: Ирина Тенева
Източник: sciencealert.com
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ГОЛДЪН СТЕМ ПАУЪР саше * 30 ЗЛАТНАТА ЯБЪЛКА
МЕРЦ СПЕЦИАЛ СКИН ЕНЕРДЖИ капсули * 30
КАЛЦИЙ, МАГНЕЗИЙ И ЦИНК капсули * 100 NATURE`S WAY
ПРОМОДАБЪЛ УУД СПЕРМИДИН капсули * 120
АЛОКСИ БАЛСАМ ЗА ОБЕМ И ЖИЗНЕНОСТ 300 мл
ЛАЙФ ЕКСТЕНШЪН X-R SHIELD СПИРУЛИНА, МАТОЧИНА + ГИНКО БИЛОБА капсули * 90
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- д-р Петко Стефанов Танев
- д-р Димитър Панайотов
- 15 генетични мутации, проявяващи се при кръвосмешение
- д-р Кръстинка Василева Кудева
- д-р Кинка Стефанова Никова
- Строеж на мускулната клетка
- д-р Мария Христова Цанева
- д-р Елисавета Дончева Денчева
- д-р Мария Стоянова Рачева
- д-р Маринела Тодорова Бешкова
Коментари към Здравите тъкани в човешкото тяло също съдържат мутирали клетки