Нова ера в медицината – лекарства според генетичния код на хората
![Нова ера в медицината – лекарства според генетичния код на хората - изображение](https://static.framar.bg/thumbs/6/news/farmakogenomika.jpg)
Някои лекарства са напълно неефективни или стават смъртоносни поради фините различия в начина, по който функционират различните тела. Обединеното кралство обаче разполага с технология, с която да започне нова ера в медицината – прецизно напасване на различните лекарства с генетичния код на хората с помощта на фармакогеномни тестове, съобщава BBC.
Генетичният код на всеки човек представлява ръководство с инструкции относно функционирането на организма. Областта на съпоставянето на лекарства с ДНК на човек е известна като фармакогеномика.
Британското фармакологично дружество и Кралската колегия на лекарите твърдят, че генетичен тест може да предскаже ефикасността на медикаментите при отделните хора. Тестовете могат да бъдат достъпни в Националната служба по здравеопазване на Великобритания (NHS) още следващата година.
„Ако спасяват животи, значи са фантастични“
Фармакогеномните тестове биха помогнали на Джейн Бърнс от Ливърпул, която губи две трети от кожата си след употребата на ново лекарство за епилепсия. Когато е на 19 години, лекарите й предписват „Карбамазепин“. Две седмици по-късно Джейн развива обрив, придружен с треска и халюцинации. Увреждането на кожата започва на следващата сутрин.
Джейн споделя пред BBC: „Спомням си, че се събудих и просто бях покрита с мехури. Беше като филм на ужасите. Сякаш бях в огън.“
Лекарството за епилепсия причинява на Джейн синдром на Стивънс-Джонсън (много тежка и потенциално фатална алергична реакция, засягаща кожата и лигавиците), който се среща по-често при хора, родени със специфични мутации в генетичния код.
Бърнс, която се смята за изключителна късметлийка, подкрепя напълно фармакогеномните тестове. „Ако спасяват животи, значи са фантастични“, допълва тя.
Почти всички хора са изложени на риск
„99,5% от нас имаме поне една промяна в генома си, което означава, че ако попаднем на грешно лекарство, то или няма да е ефективно, или действително ще причини вреда.“, коментира проф. Марк Колфийлд, президент на Британското фармакологично дружество.
Повече от пет милиона души в Обединеното кралство не получават облекчение на болката при употреба на лекарства с кодеин. Техният генетичен код не съдържа инструкциите за производство на ензима, който разгражда кодеина до морфин, което означава, че при тях този тип лекарства са неефективни.
Генетичният код на един на всеки 500 души ги излага на по-висок риск от загуба на слуха, ако приемат „Гентамицин“ (антибиотик).
Фармакогеномика и въвеждане на генетичните тестове във Великобритания
Фармакогеномиката вече се използва за някои лекарства. В миналото 5-7% от хората биха имали лоша реакция към лекарството за ХИВ „Абакавир“. Тестването на ДНК преди предписването на лекарството обаче би означавало нулев риск.
Учените разглеждат 100-те най-предписвани лекарства във Великобритания. Докладът разкрива, че вече се разполага с технологията за въвеждане на генетични тестове за поне 40 от проучваните медикаменти.
Генетичният анализ ще струва около 100 паунда и може да бъде направен чрез проба от кръв или слюнка.
Първоначално тестът ще се извършва след предписване на едно от 40-те лекарства. В дългосрочен план обаче учените имат за цел тестовете да се извършват след раждането или като част от рутинните изследвания при навършване на 50-годишна възраст.
Прецизност
„Трябва да преминем от „едно лекарство за всички“ към по-персонализиран подход, при който пациентите да получават правилното лекарство в точната доза, за да се подобрят ефикасността и безопасността.“, казва проф. Мунир Пирмохамед от Университета в Ливърпул. „Това, което правим, представлява преминаване към нова ера в медицината.“
Според него с напредването на възрастта и предписването на все повече медикаменти има 70% шанс до 70-годишна възраст да се приеме поне едно лекарство, което ще се повлияе от ДНК.
Лорд Дейвид Прайор, председател на NHS, казва: „Това ще революционизира медицината. Според него фармакогеномиката „е бъдещето“ и „може да ни помогне да предоставим модерна персонализирана система за здравеопазване, подходяща за 2022 г.“.
Matching drugs to DNA is 'new era of medicine': https://www.bbc.com/news/health-60903839
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Полевата терапия може да лекува нелечими заболявания чрез кичур коса
- Исторически моменти от откриването и разгадаването на ДНК
- Генетични изследвания
- История на генното инженерство
- Брюкселско зеле
- Розалинд Франклин и приносът й за разгадаването на структурата на ДНК
- Значение на митохондриалната ДНК за историята на човешката генетика
- ДНК тест успява да идентифицира близо 50 редки болести
- Краткотрайният стрес причинява увреждане на ДНК
- Учени откриха редки случаи на предаване на митохондриална ДНК от бащата на потомството
Коментари към Нова ера в медицината – лекарства според генетичния код на хората