Трансплантират едновременно пикочен мехур и бъбрек на 41-годишен мъж

Акценти
|
Екип от Института по урология на Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA) извършва за първи път трансплантация на пикочен мехур на Оскар Ларейнза. Сложната хирургична операция е извършена на 4 май 2025 г. и продължава осем часа. Ръководител на екипа е д-р Нима Насири, специалист по трансплантационна хирургия и урология.
Историята на Оскар Ларейнза
Оскар Ларейнза е на 41 години. Губи по-голямата част от пикочния си мехур по време на интервенция, при която отстраняват тумор. Това, което остава от него, е твърде малка част и тя не е в състояние да изпълнява функциите си. Новите проблеми на мъжа са свързани с бъбреците. И двата бъбрека са отстранени заради рак и на фона на предшестващо бъбречно заболяване в краен стадий. Вследствие на това Оскар е на диализа в продължение на седем години. Изключително сложен случай.
Трансплантацията
Интервенцията е сложна, защото включва трансплантацията едновременно на два органа – пикочен мехур и бъбрек. Органите са предоставени от най-голямата организация за осигуряване на органи в САЩ – OneLegacy. Лекарите трансплантират първо бъбрека, а след това и пикочния мехур. Следва свързването на двата нови органа, което става чрез техника, разработена от доц. Нима Насири и проф. Индербиа Гил, изпълнителен директор на Института по урология към Южонокалифорнийския университет (USC).
Операцията продължава осем часа и е успешна.
„Бъбрекът веднага произведе голям обем урина. Нямаше нужда от диализа след операцията, урината се оттичаше правилно в новия пикочен мехур“, казва доц. Насири.
Той и колегите му признават, че като първи опит при човек, все още има много неизвестни. Сред тях са, колко добре ще функционира трансплантираният пикочен мехур с течение на времето, но и колко имуносупресия ще бъде необходима, за да не бъде допуснато отхвърляне на присадените органи.
„Всичко мина по план, операцията беше успешна. Пациентът се чувства добре, а ние сме доволни от това, което виждаме и състоянието му“, коментира проф. Гил, който определя трансплантацията като исторически момент в медицината.
За техниката и трансплантацията на пикочен мехур
Повече от четири години продължава работата на доц. Насири и проф. Гил. Работа, която води до настоящата трансплантация на пикочен мехур. За този период те разработват хирургичната техника и осъществяват многобройни предклинични изследвания, за да осигурят нужните регулаторни одобрения.
Предклиничните изследвания осъществяват в Южнокалифорнийския университет. Подготовката на бъбрека и пикочния мехур от донора извършват в OneLegacy. Трансплантацията и наблюдението на пациента след нея са съобразени с най-високите съвременни клинични и изследователски стандарти, съобщават от Калифорнийския университет в Лос Анджелис.
Сред причините до момента да не е извършена трансплантация на пикочен мехур са от една страна сложната съдова структура на тазовата област, а от друга техническата сложност на процедурата.
>>>Трансплантират стволови клетки на пациент с ХИВ и левкемия
По време на научноизследователската си работа доц. Насири и проф. Гил извършват множество тестови операции, сред които и първите по рода си роботизирани изваждания и трансплантации на пикочен мехур при петима наскоро починали донори, чиято сърдечна функция се поддържа изкуствено. Да усъвършенстват техника им помага и няколко нероботизирани пробни процедури за възстановяване на пикочния мехур, извършени в OneLegacy. През цялото време работят в тясно сътрудничество с мултидисциплинарни хирургически екипи.
Милиони хора в света страдат от заболявания на пикочния мехур. При някои има постоянна болка, инфекции, усложнения, при други той спира да функционира. Съвременното лечение на тежки терминални случаи на дисфункция на пикочния мехур или на случаите, когато той е отстранен, включва подмяната или уголемяването на резервоара на урината. Най-често затова се използват част от червата, с които се създава нов пикочен мехур или по-скоро път, по който урината да напуска тялото.
Тези операции са ефективни, но винаги са свързани с много рискове. Например, вътрешно кървене, бактериална инфекция, храносмилателни проблеми.
>>>След трансплантация на ларинкса Марти Кедиан вече говори
„Трансплантацията на пикочен мехур променя нещата. Резервоарът за урина е по-нормален и така могат да бъдат избегнати повечето от проблемите, свързани с използването на червата“, коментира доц. Нима Насири.
Трансплантацията е част от клинично изпитване на Калифорнийския университет в Лос Анджелис. „Целта му е да демонстрира осъществимостта на трансплантация на пикочен мехур при пациенти с терминални заболявания на този орган, които биха се повлияли добре от нов пикочен мехур или комбинирана трансплантация на бъбрек и пикочен мехур“, пояснява главният изследовател доц. Нима Насири.
-
Революционен пробив в битката с рака на пикочния мехур направиха в Англия
-
В МБАЛ "Дева Мария" - Бургас съхраниха органа на мъж с напреднала карциноматоза на пикочния мехур
-
Нанороботи намаляват до 90% рака на пикочния мехур
-
Молекулярен тест, базиран на урина, открива бързо и точно рак на пикочния мехур
Продукти свързани с НОВИНАТА
БИО СОК ОТ МАГДАНОЗ 200 мл
ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА + D - МАНОЗА капсули * 60 GNC
ПЛАНТИС ТИКВЕНО СЕМЕ + СЕЛЕН + ВИТАМИН E капсули * 180
КАЛИВИТА ЗАЩИТА НА УРИНАРНИЯ ТРАКТ таблетки * 60
ЕКО БАЛАНС ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА 475 мг капсули * 30
ЛИПА ЦВЯТ
НОВИНАТА е свързана към
- Лепка
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Рентгеново изследване (рентгенография) на корем
- Катетеризация на пикочен мехур
- Драка-обикновена, Христов трън, Чалия
- Билки за лечение на цистит
- Трансплантират стволови клетки на пациент с ХИВ и левкемия
- Цистектомия (отстраняване на пикочния мехур)
- На кого са неудобни пациентите, чакащи трансплантация
- Имуносупресивни лекарства
Коментари към Трансплантират едновременно пикочен мехур и бъбрек на 41-годишен мъж