След трансплантация на ларинкса Марти Кедиан вече говори
Акценти
|
Екип от клиника „Майо“ в Аризона, САЩ, извършва трансплантация на ларинкса на Мартин Кедиан, което позволи на мъжа отново да говори. Операцията е част от ново клинично изпитване, в което ще бъдат включени още девет души. Мултидисциплинарният екип осъществява третата пълна трансплантация на ларинкс в САЩ, която определят като новаторско постижение и медицински крайъгълен камък.
Историята на Марти Кедиан
Марти Кедиан е на 59 години. Живее в Хейвърхил, щата Масачузетс. Преди 10 години животът му се преобръща, тъй като лекарите установяват, че има рядък рак на ларингеалния хрущял. Диагнозата е хондросарком. В продължение на няколко години претърпява над десет операции. Идва моментът, в който единственият начин да диша и преглъща е, ако му се постави трахеална тръба. През нея обаче не излиза глас, а единствено дрезгав шепот. Пенсионира се по инвалидност.
Мъжът преживява особено тежко това, че не е в състояние да говори. Вероятно защото е изключително общителен и известен сред близки и приятели, че обича да общува с напълно непознати хора. Иска да чува собствения си глас, да общува с любимите си хора с него, а не с роботизирани говорни устройства.
Лъч на надежда се появява, когато съпругата му Джина попада на информация за проучването, което осъществяват в клиника „Майо“.
Проф. Дейвид Лот, специалист по отоларингология и директор на отдела за регенеративна медицина на главата и шията в клиника „Майо“, решава, че ще включи Марти Кедиан в проучването. Една от причините е и това, че мъжът е на имуносупресивна терапия заради предишна бъбречна трансплантация.
„Възможността да извършим трансплантацията в условията на активен рак при човек, който вече е на имуносупресивна терапия и да го направим под строгостта и надзора на клинично изпитване, ни позволява да направим стъпката към по-доброто разбиране на казуса и превръщането на трансплантацията на ларинкса в стандартна процедура“, подчертава проф. Лот.
Следват десет месеца, в които Марти и екипът чакат появата на починал донор със здрав ларинкс и с подходящ размер. И така до 29 февруари 2024 г., когато започва трансплантацията.
Трансплантацията на ларинкса
Шестима хирурзи извършват трансплантацията на Марти Кедиан, която продължава 21 часа.
Първо премахват ларинкса му, обхванат от рака. След това присаждат новия, а освен него и прилежащите тъкани – щитовидна и паращитовидни жлези, фаринкса, горната част на трахеята и малки кръвоносни съдове.
Последният етап на операцията е свързването на нерви, за да може мъжът да усети кога да преглъща и движи гласните струни. Правят го като използват микрохирургични техники.
Три седмици по-късно Марти Кедиан изрича „здравей“. Постепенно се учи да преглъща. Започва да яде първо пюрета, а сега вече си похапва хамбургери. „С всеки ден става все по-добре“, казва мъжът и подчертава, че няма нищо по-важно от това да запазиш гласа си. „Искам хората да знаят, че това е възможно. Знаете ли какво изпитах, когато за първи път говорих с майка си по телефона. Тя е на 82 години и за мен беше важно за разговарям с нея“, споделя човекът, който вярва, че съвсем скоро ще се върне в дома си и към нормалния си начин на живот.
Проучването, което дава шанс на Марти Кедиан
Клиничното изпитване, което дава шанс на Марти Кедиан отново да говори, се осъществява от екипа на клиника „Майо“. В него ще бъдат включени още девет души. Голямата цел е този вид трансплантации да се превърнат в нещо обичайно и да бъдат предложени на повече хора, загубили ларинкса си, независимо дали поради нараняване или заради рак.
>>>Първата трансплантация на ларинкс във Франция върна гласа на жена, която не говори от 23 години
Проф. Дейвид Лот, който е ръководител на проучването, споделя, че го започва, защото: „Моите пациенти ми казват, че може да са живи, но всъщност не живеят. Без да са в състояние да говорят, те се изолират напълно от останалия свят.“ Точно затова проф. Лот и колегите му насочват усилията си към възможността да осъществят трансплантация, която ще върне възможността на пациентите да преглъщат, да дишат и да говорят. Да говорят със собствения си глас, а не с устройство.
До момента в САЩ са извършени още две трансплантации на ларинкс. Първата е през 1998 г. в клиника в Кливланд, а втората през 2010-а в Калифорнийския университет. И в двата случая става дума за загуба на ларинкса след нараняване.
Основната причина за проблеми с ларинкса е ракът. Според Американското онкологично дружество през 2024 г. над 12 600 американци ще бъдат диагностицирани с различни форми на рак на ларинкса. Хиляди в момента дишат през трахеостомична тръба и правят опити да общуват.
Голяма част от медицинската общност не приема особено добре тези трансплантации, защото от една страна смята, че човек може да оцелее и без ларинкс, а от друга лекарствата против отхвърляне на присадения орган, които потискат имунната система, са в състояние да доведат до появата на нови или рецидивиращи тумори.
„Искаме да прекрачим тези граници и да го направим по възможно най-безопасния и етичен начин“, категоричен е проф. Лот и определя изпитването като ключово. „Така е, защото се надяваме трансплантациите на ларинкса да се превърнат в опция за живот. Нашето клинично изпитване ни позволява да проведем истинско научно задълбочено изследване, насочено към безопасността и ефикасността на ларингеалната трансплантация като надеждна опция за пациентите.“
>>>Неврони на плъхове са присадени в мозъка на химерни мишки
Д-р Маршал Строум, който извършва първата в света ларингеална трансплантация през 1998-а казва, че случаят представлява монументален пробив. „Той е бъдещето на ларингеалната трансплантация. С това клинично изпитване д-р Лот и екипът му са в състояние да напреднат в областта по начини, които никоя друга програма не може да постигне в момента. Екипът на „Майо“ откри Светия Граал за управление на рака на ларинкса“, коментира д-р Строум.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ХЕРБИТУСИН КАШЛИЦА пастили * 12
ОЛИОСЕПТИЛ ЗА ГЪРЛО И ЛАРИНКС таблетки за смучене * 24
РЕСПИМЕТ сироп 100 мл
МУКОЗИМ сироп 125 мл
РАКЪТ: МИТОВЕ И РЕАЛНОСТ - ИВАН НЕУМИВАКИН - ЖАНУА 98
РАКЪТ МОЖЕ ДА БЪДЕ ИЗЛЕКУВАН - Отец Романо Заго от Ордена на францисканците минорити
НОВИНАТА е свързана към
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Алтернативно лечение на възли и полипи на гласните струни
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
Коментари към След трансплантация на ларинкса Марти Кедиан вече говори