Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Неврони на плъхове са присадени в мозъка на химерни мишки

Неврони на плъхове са присадени в мозъка на химерни мишки

от 30 апр 2024г.
Редактор: Гергана Караилиева
Неврони на плъхове са присадени в мозъка на химерни мишки - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Учени от Колумбийския университет създават мишки с хибридни мозъци
  • Едната част от мозъка е на мишките, другата е на плъхове
  • Мишките успяват да усетят миризма чрез невроните на плъховете
  • За първи път едно животно използва сетивния апарат на друго и реагира според него
  • Хибридните мозъчни модели са в състояние да дадат отговори на въпросите, свързани с трансплантацията на стволови клетки за лечение на заболяванията на човешкия мозък

 

Екипът на проф. Кристин Болдуин от Колумбийския университет в Ню Йорк, САЩ, създава мишки с хибридни мозъци – една част е тяхна, другата е на плъхове. Оказва се, че мишките успяват да усетят миризмите чрез невроните на плъховете. За първи път едно животно успява да използва сетивния апарат на друго и да реагира според него. Това, казват изследователите, показва колко гъвкав може да бъде мозъкът, когато към него се прибавят външни мозъчни клетки.

Мишки с хибридни мозъци

Екипът на проф. Кристин Болдуин, специалистка по генетика в Колумбийския университет, работи по отглеждането на мишки с хибридни мозъци, съдържащи нервни клетки от два вида гризачи, различни, но и свързани тясно.

„Изследването започна да ни показва как можем да разширим гъвкавостта на мозъка и той да бъде в състояние да приема от нови входове, например, от човек-машина или трансплантирани стволови клетки“, обяснява проф. Болдуин.

Изследователката подчертава, че едно от най-големите предизвикателства, свързани с разбирането и лечението на заболяванията на човешкия мозък е, че с настоящите изследователски методи не е възможно напълно да бъдат разбрани нарушенията в него.

Факт е, че има модели на клетки и 3D култури, но те не позволяват да се определи дали клетките функционират наистина, пояснява ръководителката на проекта. И дава пример с извършваните в момента трансплантации на стволови клетки и неврони на хора, страдащи от болестта на Паркинсон и от епилепсия.

„Това е начин да се въздейства на заболяването, но всъщност ние не разбираме колко добре ще работи той. С хибридните мозъчни модели започваме да получаваме част от отговорите при това с много по-бързи темпове от клиничното изпитване.“

Как се създават хибридните мозъци

В по-стари експерименти учените създават хибридни мозъци като инжектират неврони или трансплантирант мозъчни органоиди с размер на грахово зърно от един вид или в развиващ се, или в напълно оформен мозък на мишка или плъх.

„Тези опити ни показаха, че сме донякъде ограничени в това кога и как може да добавим мозъчни клетки към съществуващ мозък. Ако мозъкът се е развил, то не е задължително трансплантираните клетки да се свързват по подходящ начин“, казва проф. Болдуин.

химерни мишки

И затова в настоящите опити екипът прави нещо различно. Учените въвеждат стволови клетки от плъхове в миши бластоцисти – структури от ранния етап на развитието, който настъпва часове след оплождането. Това позволява на клетките на плъха и на мишката да растат и се интегрират заедно.

>>>Невронни мрежи помагат за предотвратяване на слепотата

Техниката е наречена допълване на бластоциста. Подобна е на метода, който се използва за създаването на мишки с човешка имунна система, които се оказват мощни изследователски инструменти.

„Това, което правим, е наистина авангардно“, признава проф. Кристин Болдуин. И вероятно е напълно права, защото до настоящото изследване създаването на хибридни мозъци на два различни вида е неуспешно.

Първата задача на екипа по време на опитите е да изследва къде в мозъка на мишката се появяват неврони на плъхове. Те се развиват по-бавно и имат по-големи мозъци. Когато са при мишката обаче клетките на плъха следват нейните инструкции. Така те ускоряват развитието си и създават същите видове връзки като на двойниците на мишката.

Както подчертава проф. Болдуин, в почти целия мозък на мишката има клетки на плъх: „А това беше доста изненадващо за нас. В същото време то ни показа, че има малко бариери пред вмъкването, а това предполага, че много видове миши неврони могат да бъдат заменени от подобен неврон на плъх.“

хибридни мишки

По време на следващите етапи на изследването екипът проверява дали невроните на плъховете са интегриране във функционалната невронна верига. В този случай става дума за част от системата на обонянието. Тя е от съществено значение за мишките, тъй като благодарение на нея те намират храна и бягат от враговете си.

Когато проектират възможността на мишия ембрион да убива или инактивира собствените си обонятелни неврони, учените са в състояние да определят много лесно дали невроните на плъховете са възстановили обонянието на гризачите.
Затова във всяка клетка ни мишка, екипът скрива бисквитка. „Бяхме много изненадани да видим, че те могат да я намерят с невроните на плъха“, казва ръководителката на изследването.

Някои от мишките се справят по-добре с намирането на бисквитката от други. Така учените установяват, че онези от тях, които са запазили заглушени собствените си обонятелни неврони, не се справят толкова добре с откриването на храната, колкото мишките, чиито обонятелни неврони са проектирани да изчезнат по време на развитието им.

Изводът, който прави проф. Болдуин: „Ако искате функционална замяна, се налага да изпразните дисфункционалните неврони, които просто си седят там. А това може да се случи при някои невродегенеративни заболявания и при разстройства на неврологичното развитие като аутизъм или шизофрения“.

Изводите

Хибридната мозъчна система, която екипът от Колумбийския университет създава, мишките могат да бъдат използвани, за да се анализира внимателно какво се случва в различните модели. Това от своя страна ще помогне за по-успешната трансплантация на човешки клетки.

„Най-добрият архитект на мозъка е геномът, а неговите еволюционни вариации позволяват прецизното сглобяване на различни клетъчни подтипове в невронни вериги със специфични за вида функции“, пишат авторите в статия с резултатите, публикувана в списание Cell.

Един от недостатъците на новата хибридна мозъчна система е, че клетките на плъховете се разпределят на случаен принцип във всяко животно, а това не позволява изследванията да се разширят и да бъдат насочени към други сензорни и невронни системи в мозъка.

>>>Невронна мрежа определя причината за исхемичен инсулт

Затова екипът на проф. Кристин Болдуин търси начин, чрез който може да накара вмъкнатите клетки да се развият само в един тип клетки, защото това би позволило много по-голяма прецизност на опитите.

Ако вмъкнатите клетки могат да бъдат ограничени в развитието си в хибридни мозъци, това ще отвори вратата към създаването на хибридни мозъци с неврони на примати, а това ще помогне на учените да се доближат още повече до разбирането за същността на човешката болест.

Източник:

https://www.cuimc.columbia.edu/news/hybrid-brains-these-mice-smell-rat

Още по темата:
  • Блокирането на връзката на IL-6 с неврони предотвратява кахексията Блокирането на връзката на IL-6 с неврони предотвратява кахексията
  • Търсят още отговори за синдрома на Даун, присаждайки човешки клетки на мишки Търсят още отговори за синдрома на Даун, присаждайки човешки клетки на мишки
  • Невробиолози разгадаха механизмите на болката Невробиолози разгадаха механизмите на болката
  • Как мозъкът разчита социалните сигнали при вземане на решения Как мозъкът разчита социалните сигнали при вземане на решения
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ВИТАБРИД ДУАЛ АНТИ - ЕЙДЖ ИЗГЛАЖДАЩА И СТЯГАЩА МАСКА 30 мл * 5
49.00лв.

ВИТАБРИД ДУАЛ АНТИ - ЕЙДЖ ИЗГЛАЖДАЩА И СТЯГАЩА МАСКА 30 мл * 5

ВИКТОРИЯ БЮТИ 1, 2, 3 SCALP CARE СТИМУЛИРАЩ СЕРУМ ПРОТИВ КОСОПАД С АРГАН 30 мл
9.40лв.

ВИКТОРИЯ БЮТИ 1, 2, 3 SCALP CARE СТИМУЛИРАЩ СЕРУМ ПРОТИВ КОСОПАД С АРГАН 30 мл

СИЙСТАРС ВИЖЪН КРЕМ - МАСКА 35+ 100 мл
34.50лв.

СИЙСТАРС ВИЖЪН КРЕМ - МАСКА 35+ 100 мл

МАЗИЛО ПОДХРАНВАЩА МАСКА ЗА ЛИЦЕ 50 мл
164.00лв.

МАЗИЛО ПОДХРАНВАЩА МАСКА ЗА ЛИЦЕ 50 мл

Безплатна доставка за България!
СИЙСТАРС ВИЖЪН КРЕМ ЗА РЪЦЕ И НОКТИ 35+ 75 мл
18.70лв.

СИЙСТАРС ВИЖЪН КРЕМ ЗА РЪЦЕ И НОКТИ 35+ 75 мл

АРОМИКА ГОЛД ШАМПОАН СЪС СТВОЛОВИ КЛЕТКИ, НЕВЕН, РОЗМАРИН И КЕРАТИН 200 мл
22.40лв.

АРОМИКА ГОЛД ШАМПОАН СЪС СТВОЛОВИ КЛЕТКИ, НЕВЕН, РОЗМАРИН И КЕРАТИН 200 мл

Нов

Коментари към Неврони на плъхове са присадени в мозъка на химерни мишки

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Неврони на плъхове са присадени в мозъка на химерни мишки
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 20:25
    Коментирайте "Неврони на плъхове са присадени в мозъка на химерни мишки"

НОВИНАТА е свързана към

  • Компютърна томография (КТ) на глава
  • Електроенцефалограма (ЕЕГ)
  • Рефлексна дейност на нервната система
  • Възстановяване след сътресение на мозъка
  • Колкото по-негативни са мислите ни, толкова по-нещастни и болни сме ние самите
  • Особености на симпатиковия и парасимпатиковия дял
  • Асоциативни корови зони
  • Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
  • Вегетативни функции на нервната система
  • Синапси
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Арахноидна киста в мозъка - какво да направя?

преди 3083 дни, 23 часа и 53 мин.

Плъхове във входа ни! Как да се отървем?

преди 3138 дни, 9 часа и 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 8 часа и 30 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 23 часа и 30 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 23 часа и 41 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 23 часа и 48 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival