Екипът на доц. Тодор Попов от ИСУЛ открива маркери, от които зависи дали ракът на ларинкса ще се появи отново

Като истински пробив, свързан с лечението на рака на ларинкса, определят специалистите откритието на хирурга от Клиниката по УНГ в Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“ доц. Тодор Попов и неговият екип.
Учените открива биомаркери, които показват полето на канцеризация при тумор на ларикса.
Откритието
Големият пробив на екипа е свързан с така нареченото поле на канцеризация. Както разяснява доц. Тодор Попов, става дума за невидим участък в лигавицата, който е с размери от 4 см до 7 см, в които има променени дъщерни клетки на рака на лигавицата. В тази невидима част на лигавицата ракът се ражда за пореден път, независимо от положените преди това усилия на медиците да изрежат тумора до край. Въпреки това след две, три или пет години ракът се завръща отново.
Големият проблем, както пояснява доц. Попов, е, че мутациите в този участък са на микро ниво, а това ги прави невидими за изследванията, които медиците осъществяват в момента. Става дума за напълно нормална лигавица, която подложена на хистологичен анализ, ще покаже, че няма никакви отклонения и всичко е нормално.
В същото време обаче в нея е започнало натрупването на мутации, а често е нужна само още една, за да се появи огнище на рака.
Българските учени откриват микро РНК молекули, които позволяват полето на канцеризация да бъде ограничено. И това е големият пробив. Не по-малко значимо е и другото откритие на екипа, което дава големи надежди в битката с рака на ларинкса.
>>>Модификацията на биопсия „модус Спирдонов 1“ подобрява значително диагностиката при рак
Учените успяват да изолират микро РНК, които представляват прогностичен белег за преживяемостта, когато става дума за напреднал карцином на ларинкса.
Оказва се, че болните, при които нивата на тези молекули са високи, имат преживяемост до 40%, а хората, при които нивата си ниски, са с преживяемост 80%.
Любопитното е, че именно тези микро РНК, са в основата на различната степен на преживяемост сред страдащите от рак на ларинкса, въпреки че туморът при всички тях е с едни и същи характеристики, в еднакъв стадий на развитие, а лечението на всички тях е еднакво.
Резултатите
Какъв е реалният резултат от откритието на учените? Отговорът дава доц. Тодор Повов, който смята, че то отваря вратите на специалистите към това да променят парадигмата и да намерят нови начини, за да открият точните граници, в които туморът да бъде изрязан и отстранен.
Резултатите са изключително обещаващи, но в момента изводите са единствено описани. Все още са само на теория. Следващата стъпка е научното откритие да стане част от практиката. Екипът се надява, че ще визуализира успешно полето на канцеризация по време на операция.
За екипа и проекта
Проектът, позволил на учените да открият микро РНК, се осъществява благодарение на Фонда „Научни изследвания“ на Медицинския университет в София. Разработен е заедно с Центъра по молекулярна медицина.
Част от него са различни специалисти, сред които и генетици. Ръководител на екипа е доц. Тодор Попов.
Д-р Попов е доцент към катедрата по УНГ и хирургия на глава и шия в Медицинския университет в София. В Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“ работи преди всичко хора със злокачествени заболявания като карциноми на ларинкса, фаринкса и устната кухина. Доц. Тодор Попов е специалист по ринохирургия, онкохирургия и отохирургия. Автор е на голям брой научни публикации, които са представени в авторитетни издания в чужбина.
Настоящата разработка, която отнема пет години постоянна и целенасочена работа на екипа, е публикувана в Scientific Reports.
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Разработват метод, който улеснява унищожаването на раковите клетки при меланом
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Манука
- Лапад, Обикновен лапад, Лопуш
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Алтернативно лечение на възли и полипи на гласните струни
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Палиативно лечение
- Кюретаж
- Лъчетерапия
Коментари към Екипът на доц. Тодор Попов от ИСУЛ открива маркери, от които зависи дали ракът на ларинкса ще се появи отново