Трансплантират стволови клетки на пациент с ХИВ и левкемия

Акценти
|
Екип от специалисти по трансплантация, хематолози, инфекционисти, имунолози от Университетската болница „Света Марина“ във Варна извършват първата у нас животоспасяваща трансплантация на хемопоетични стволови клетки на пациент, който страда от остра лимфобластна левкемия и в същото време е ХИВ – позитивен.
Трансплантацията
Трансплантацията, която извършват медиците от Хематологичната клиника на Университетската болница „Света Марина“ във Варна, е първата по рода си у нас и е сред малкото, осъществени в световен мащаб. Защото, ако трансплантацията на хемопоетични стволови клетки се прилага в страната ни повече от десетилетие, то за първи път подобна интервенция се извършва на пациент, който е ХИВ-позитивен. Това е сериозно предизвикателство, с което екипът от лекари с множество специалности се справя успешно, както съобщават от варненската Университетска болница.
Случаят е сложен, не само защото пациентът е със съпътстващи заболявания, но и защото подобна терапия крие много сериозен риск за хора с компрометирана имунна система.
Медиците извършват алогенна трансплантация от напълно съвместим донор, който няма родствени отношения с пациента. Екипът използва HLA от донора в комбинация с индивидуализиран кондициониращ режим и строго проследяване. Всичко това е знак, че мултидисциплинарният подход в комбинация с високата експертност на екипа преодолява и най-сложните медицински предизвикателства, съобщават от Университетската болница „Света Марина“ и допълват, че случаят е не само надежда за хората с комбинирани диагнози, които се смятат доскоро за нелечими, но и поставя варненската болница сред водещите центрове по трансплантология в Европа.
Трансплантациите със стволови клетки като шанс за справяне с ХИВ
Случаите на трансплантация на стволови клетки на хора, които едновременно са ХИВ-позитивни и страдат от хематологично заболяване не са много в света. В същото време данните показват, че до момента осем души са излекувани от ХИВ точно след трансплантация на стволови клетки.
През март 2025 по време на Конференция за ретровируси и опортюнистични инфекции в Сан Франциско, САЩ, д-р Мариус Тресайд и д-р Пол Рубинщайн съобщават, че е напълно възможно още двама души да са се освободили от ХИВ след трансплантанция на стволови клетки за лечение на рак. Ако останат в ремисия, мъжете ще бъдат деветият и десетият случай на излекуване след процедурата за присаждане на стволови клетки.
Д-р Пол Рубинщайн от Медицинския център на Университета на Илинойс в Чикаго, представя първия случай. След като живее с ХИВ в продължение на 14 години на 67-годишен мъж поставят диагнозата „Остра миелоидна левкемия“. Трансплантират му стволови клетки от несвързан с него донор с двойна мутация CCR5-delta-32. Година по-късно нивата на ХИВ антителата му са ниски и мъжът спира приема на антиретровирусните лекарства година и три месеца след трансплантацията.
„Пациентът от Осло“ е вторият случай, описан на конференцията от д-р Мариус Тросайд от Университетската болница в Осло, Норвегия. Става дума за мъж на 58 години, който е ХИВ-позитивен също от 14 години преди да чуе диагнозата „Миелодиспластичен синдром“. Мъжът има едно копие на мутацията CCR5-delta-32, трансплантират му стволови клетки от брат му, които са с двойна мутация. Тестовете показват, че донорските клетки заменят напълно имунната му система. Две години след трансплантацията той спира антиретровирусните медикаменти.
„ХИВ антителата му намаляват, което предполага, че може да няма останал вирус, който да задейства имунната система“, казва д-р Тросайд. Изследователите смятат, че „Пациентът от Осло“ добавя ценни доказателства към разбирането за ремисията на ХИВ след трансплантация на хемопоетични стволови клетки.
>>>Лечението с ленакапавир може да промени битката с ХИВ/СПИН
Тимъти Рей Браун , известен още като „берлинският пациент, е първият човек, излекуван от ХИВ след две трансплантации за лечението на остра миелоидна левкемия от донор с две копия на мутацията CCR5-delta-32, която деактивира рецептор, който повечето от щамовете на ХИВ използват, за да навлязат в клетките. Повече от 13 години до смъртта си през 2020 г. Тимъти Рей Браун не е заразени с ХИВ. Други четирима души също са излекувани след трансплантацията на стволови клетки от донори с двойната мутация CCR5-delta-32.
>>>Трети пациент успя да пребори HIV инфекцията чрез трансплантация на костен мозък
В началото медиците са на мнение, че в основата на излекуването е CCR5-delta-32, но се оказва, че не е точно така.
През 2022-а изследователи описват случая на „Нюйоркския пациент“. Става дума за жена с левкемия, която получава комбинация от клетки от пъпна връв с мутация на CCR5-delta-32 и възрастни стволови клетки от роднина, но без мутацията. Подобен е и случаят от 2023 г. Тогава става известно, че „Женевският пациент“ е излекуван след трансплантация на стволови клетки без копия на мутацията.
>>>Първи случай на жена с ХИВ в трайна ремисия след трансплантация на стволови клетки
Учените все още не могат да дадат точен отговор на въпроса защо тези хора са излекувани благодарение на извършена трансплантация на стволови клетки, а други опити се провалят. Затова и продължават с усилията си. Очевидно няма само един решаващ за всички случаи фактор, но е важно, че съществуват множество възможности в битката с ХИВ.
-
Направиха първата в света трансплантация на черен дроб между двама носители на ХИВ
-
Спасяват живота на 17-годишна родилка с тежка форма на левкемия и бебето й
-
Приемът на статини може да подобри преживяемостта при някои видове рак на кръвта
-
БМСХ организира пресконференция на тема: Защо левкемията вече не е страшна диагноза
Продукти свързани с НОВИНАТА
ОРАКУИК ТЕСТ ЗА HIV 1/2 НЕИНВАЗИВЕН ОРАЛЕН
Нов ПРОМОПРИМА КРЪВЕН ТЕСТ ЗА ХИВ 1/2
Нов ПРОМОНОВИНАТА е свързана към
- Спасяват живота на 17-годишна родилка с тежка форма на левкемия и бебето й
- СПИН
- Приемът на статини може да подобри преживяемостта при някои видове рак на кръвта
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Лечение при токсоплазмоза
- Лечение с циклофосфамид
- На кого са неудобни пациентите, чакащи трансплантация
- Имуносупресивни лекарства
- Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
- Лечение на СПИН
Коментари към Трансплантират стволови клетки на пациент с ХИВ и левкемия