Трети пациент успя да пребори HIV инфекцията чрез трансплантация на костен мозък
53-годишен мъж от Германия е третият човек, „изчистен“ от HIV вируса след процедура по замяна на клетките в костния мозък с донорски, HIV-резистентни стволови клетки.
Антиретровирусна терапия при пациенти с HIV
Години наред антиретровирусната терапия (АРТ) се назначава за лечение на пациенти с HIV инфекция, като целта й е да намали концентрацията на вирусните частици до статистически незначима стойност и да не позволи предаването им на други хора. Имунната система държи вируса заключен в „резервоар“ в тялото, като при евентуално прекъсване на ART терапията той може да започне отново да се размножава и разпространява.
Според учените най-сигурният начин за излекуване е като се унищожат въпросните резервоари, което вероятно се е случило и с третия пациент, наречен Дюселдорфския пациент. Той не се е подлагал на антиретровирусна терапия от 2018 г., но въпреки това в организма му не е установено наличие на HIV вирусни частици.
Първите процедури по трансплантация на стволови клетки
Техниката с трансплантация на стволови клетки е приложена за първи път върху Тимъти Рей Браун, известен като Берлинския пациент. Той е болен от остра миелоидна левкемия и претърпява трансплантация на костен мозък през 2007 г., по време на която в тялото му се инжектират здрави стволови клетки от донор. Лекуващият го екип избира донор с генетична мутация CCR5Δ32/Δ32, която непозволява на протеина CCR5 да се експресира по повърхността на клетката. HIV използва този протеин, за да прониква в имунните клетки, което означава, че мутацията осигурява резистентност срещу самия вирус. След процедурата Браун спира да се лекува с АРТ и остава „чист“ от HIV вируса до смъртта си през 2020 г.
През 2019 г. Адам Кастилехо, или Лондонският пациент, е подложен на същата процедура по трансплантация на костен мозък.
През 2022 г. бе съобщено и за нюйоркски гражданин, в чийто организъм не се открива наличие на HIV вируса в продължение на 14 месеца.
Равиндра Гупта е микробиолог от Университета на Кеймбридж и ръководител на екипа, лекувал Кастилехо. Според него последното изследване „още веднъж доказва, че протеинът CCR5 играе ключова роля за намирането на ефикасно лечение“.
Ниски вирусни нива и роля на генетичната мутация CCR5Δ32/Δ32
Резултатите от проведените изследвания разкриват, че нивата на HIV вируса в Дюселдорфския пациент са изключително ниски благодарение на АРТ терапията, с която е лекуван от остра миелоидна левкемия. През 2013 г. изследователски екип, начело с вирусолога Бьорн-Ерик Йенсен от университетската болница в Дюселдорф, унищожава раковите клетки от костен мозък и ги заменя със стволови от донор с генетична мутация CCR5Δ32/Δ32.
През следващите пет години експертите вземат биопсия и кръвни проби от пациента. Те установяват, че в организма му все още има имунни клетки, които реагират по специфичен начин на HIV вируса. Според тях това е доказателство, че „резервоарите“ все още са там. Йенсен признава, че не става ясно дали тези имунни клетки са атакували активни вирусни частици или вече умрели останки от такива. Учените също така откриват ДНК и РНК на HIV вируса в тялото на пациента, които обаче така и не се размножават.
Допълнителни тестове
За да разбере повече за механизма на действие на трансплантацията, екипът извършва поредица от тестове, включително трансплантиране на имунни клетки от пациента в генномодифицирани мишки с имунна система, сходна с тази на човека. Вирусът не успява да се размножи, което означава, че е нежизнеспособен. Последният тест, на който подлагат мъжа от Дюселдорф, е преустановяване на антиретровирусната терапия. Заключението на д-р Йенсен е, че „изчистването на HIV вируса от човешкия организъм е много трудно, но не и невъзможно“.
Тимъти Хенрик, експерт по инфекциозни болести от Калифорнийския университет в Сан Франциско, смята, че проведеното изследване е много задълбочено. Успешната комбинация от АРТ и донорски клетки, резистентни на HIV вируса*, дава големи надежди, че пациентите с опасната инфекция могат да бъдат излекувани.
Д-р Гупта: HIV вирусът понякога мутира
Въпреки че за Гупта откритието също е обнадеждаващо, той не крие, че има случаи, в които вирусът мутира в човека и намира свои, различни начини да навлиза в клетките. Все още не е известно дали химиотерапията, на която пациентите са били подложени преди трансплантацията на костен мозък, не е допринесла за елиминиране на HIV вируса, попречвайки на инфектираните клетки да се делят.
>>> Втори случай в света на заразен с HIV, който оздравява, без да се подлага на лечение
Трансплантацията е твърде опасна за хора, които не са болни от левкемия
Засега обаче присаждането на костен мозък е неприложимо при хора, които не са болни от левкемия, тъй като процедурата е животозастрашаваща (пациентът може да отхвърли донорския костен мозък). Няколко екипа вече работят върху извличането на стволови клетки, тяхното генетично модифициране с цел получаване на мутацията CCR5Δ32/Δ32 и връщането им в тялото, което би означавало, че нуждата от донор ще отпадне.
Йенсен и колегите му трансплантират костен мозък на няколко други пациента, които са болни от рак и са заразени с HIV вируса, като вземат стволови клетки от донори с генетичната мутация CCR5Δ32/Δ32. Те не бързат със заключенията си, защото процедурите са били извършени сравнително скоро. Следващата цел на екипа е да проучи дали размерът на „резервоара“ с HIV вирусни частици към момента на трансплантацията има значение за начина, по който имунната система ще се възстанови и ще елиминира останалите в тялото вируси.
* Jensen, BE.O., Knops, E., Cords, L. et al. In-depth virological and immunological characterization of HIV-1 cure after CCR5Δ32/Δ32 allogeneic hematopoietic stem cell transplantation. Nat Med. 2023.
- Third patient free of HIV after receiving virus-resistant cells: https://www.nature.com/articles/d41586-023-00479-2
- In-depth virological and immunological characterization of HIV-1 cure after CCR5Δ32/Δ32 allogeneic hematopoietic stem cell transplantation: https://www.nature.com/articles/s41591-023-02213-x
Коментари към Трети пациент успя да пребори HIV инфекцията чрез трансплантация на костен мозък