Липсата на лекарствата „Вентолин“ и „Пулмикорт“ застрашава здравето и живота на хиляди бебета и малки деца
Фондация „Нашите недоносени деца“ алармира за недостиг в аптечната мрежа на два медикамента, които са изключително важни както за недоносените бебета, така и за деца със специфични здравни нужди. „Вентолин“ и „Пулмикорт“ не могат да бъдат открити в повечето от аптеките в страната, което принуждава родителите да търсят начини, за да си ги набавят от Турция или Гърция.
Казусът с липсващите лекарства
„Вентолин“ и „Пулмикорт“ са важни за лечението на тежки възпаления на дихателните пътища на недоносените бебета и на деца. Липсата им застрашава реално живота и крие огромен риска за здравето на бебетата.
„Проблемът се задълбочава през последните години, а покрай пандемията от COVID-19 стана още по-сериозен. На ден получаваме над 10 сигнала от родители, които са изключително притеснени и споделят, че не могат да намерят лекарствата“, разяснява поредния казус Маргарита Габровска от Фондация „Нашите недоносени деца“.
Тя е категорична, че липсата на медикаментите има изключително сериозни последици при онези дечица, на които терапията се прилага в къщи. Без лекарства тя прекъсва и това често води до хоспитализации по спешност, защото те не могат да дишат.
„Вентолин“ се използва при бронхоспазми. Ако не бъдат облекчени, настъпва критична ситуация“, споделя Маргарита Габровска.
Пандемията изостря допълнително ситуацията. Не за друго, а защото се оказва, че и двата препарата често се изписват на болни COVID-19. „Ако това работи и помага, би било чудесно. Но дали е така“, пита Маргарита Габровска. Затова от Фондацията отправят апел към здравното министерство да направят проверка дали двете лекарства са полезни за болните и ако това е така, то следващите заявки да бъдат съобразени и с този факт.
В същото време от „Нашите недоносени деца“ са се срещнали и са разговаряли с различни медицински специалисти. Лекарите са споделили, че „Вентолин“ и „Пулмикорт“ наистина се прилагат масово за лечение на коронавирусната инфекция. Определят като тревожен факта, че „Вентолин“ не е включен в Международни насоки за лечение на COVID-19. Причината е, че инфекцията не се асоциира с бронхоспазми и затова няма препоръка за приложението му.
Отвореното писмо на Фондация „Нашите недоносени деца“
На 6 декември 2021 г. Фондацията изпрати отворено писмо до служебният здравен министър, в което не само изразява тревогата си от липсата на двата жизненоважни медикамента, но и призова Министерството на здравеопазването и Изпълнителната агенция по лекарствата за незабавни действия. „Институционалното бездействие застрашава здравето и живота на хиляди бебета и малки деца в България“, посочва екипът на Фондацията.
Текстът на писмото представя публично не само тревогата на родителите и не е единствено призив към здравните власти да разрешат проблема. В него има реални предложения какво трябва да се направи.
Предложенията на Фондацията
Създаване на регистър на недоносените деца и на новородените с влошено здравословно състояние в България, както и регистър за заболеваемостта от хронични белодробни болести на останалите българчета.
„За създаването на този регистър настояваме от 2012 г. Продължава да не съществува“, споделя Маргарита Габровска, която е категорична, че не е възможно да бъде направено адекватно планиране за нуждата от лекарства, когато Министерството на здравеопазването не разполага с конкретна информация.
„Няма данни затова колко са родени в гестационна седмица, която предполага по-сериозни белодробни заболявания и риск от развитие на инфекция на долните дихателни пътища. Как без тази база данни да планираш количеството лекарства, които са необходими за една година? Същото се отнася и за възрастните с хронични белодробни заболявания. До момента не сме получили отговор, въпреки че питахме МЗ, на каква база правят поръчките, след като не разполагат с регистър за нито едно от тези заболявания“ допълва картината представителката на Фондацията.
Маргарита Габровска и колегите й са убедени, че е крайно време да настъпят промени, при това реални. Промени, които ще доведат до много по-добра и качествена грижа.
Преди тези генерални промени обаче да бъдат осъществени от Фондацията настояват износът на „Вентолин“ и „Пулмикорт“ да бъде забранен, за да има за нуждаещите се от него в България. Искат още да бъде засилен контролът върху продажбата на двете лекарства и те да могат да се закупят само срещу представянето на валидна рецепта.
Министерството на здравеопазването по казуса
От Здравното министерство съобщават, че проблем с лекарствата „Вентолин“ и „Пулмикорт“ няма. Данните, с които разполага ведомството, показват, че в складовете на страната има нужните количества и на трите фирми, които предлагат медикаментите. В същото време обаче здравните власти признават, че през последните седмици потреблението на лекарства в страната е значително повишено, а това означава, че снабдяването с тях може да е затруднено.
От 1 ноември 2021 г. са преустановени временно доставките на „Ventolin Solution 5 mg/ml nebuliser solution- 20 ml”, но от него все още има при търговците на едро. Доставките ще бъдат възстановени през февруари 2022 г.
Няма проблеми с доставките на „Вентолин“ от другите две фирми. Единият е за деца от 2 до 12 години, а другият – от 4 до 11 години.
Що се отнася до „Пулмикорт“ у нас за продажба са разрешени два продукта с това търговско име, които съдържат активното вещество Budesonide, което е 0,5 mg на доза. Агенцията по лекарствата съобщава, че от него има количества в складовете на търговците на едро в страната, а през декември 2021 г. са предвидени още две доставки.
Има или няма лекарства за нуждаещите се бебета и деца
Не за първи път сме свидетели за подобно разминаване между действителността и начина, по който здравните власти я виждат. Данните при тях показват, че проблеми няма. Реалното състояние на нещата обаче се оказва различно.
Няма как родители, които обикалят аптека след аптека и не намират нужното да им повярват. Къде се къса връзката, е въпрос, който е време да намери своя отговор. Защото е недопустимо за пореден път българите да търсят лекарства в чужбина, тъй като у нас някой не си е свършил работата, има проблеми с комуникацията или някъде веригата се е скъсала незнайно защо.
- Екипът на д-р Любомир Димитров спаси живота на бебе с тегло 1100 грама и сърдечна малформация
- Екип от Клиниката по детска кардиология спаси 32-дневно недоносено бебе с вродена сърдечна малформация
- В УМБАЛ Дева Мария – Бургас спасиха новородено, тежащо 700 г
- Родители настояват да бъде осигурена линейка, оборудвана за транспорт на недоносени бебета
Коментари към Липсата на лекарствата „Вентолин“ и „Пулмикорт“ застрашава здравето и живота на хиляди бебета и малки деца