Ще спре ли Здравната каса да поема пълното и частичното заплащане на лекарствата за пациентите
Преговорите между Българския фармацевтичен съюз (БФС) и Здравната каса стигат до точката на замръзване. Проблемът, казват от организацията на фармацевтите, е свързан с факта, че в последните дни от НЗОК правят предложения, които ще ограничат правото на достъп до лекарства, които Касата заплаща частично или напълно, на пациентите.
Ако страните не постигнат договореност в срок, това означава, че от 1 април 2023 г. този вид лекарствени продукти няма как да бъдат отпуснати от аптеките. Това, казват от БФС, ще бъде "поредната национална криза за последните две години".
В своята позиция НЗОК обяснява, че са се разбрали по искането на Фармацевтичния съюз магистър-фармацевтът да има възможността да отпуска по-малко количество или да не отпусне от медикамента, медицинското изделие и диетичната храна за специални медицински цели, предписани от лекаря. От Здравната каса разясняват, че ако в аптеката няма количества от предписаното лекарство, то задължение на фармацевта е да го набави до 24 часа.
Преговорите
Договорът между Касата и БФС изтича на 31 декември 2022 г. Затова през октомври 2022-а между двете организации започват преговори, чиято цел е да бъдат договорени и подписани нови условия за отпускането на медикаменти, изделия и диетични храни.
За трите месеца представителите на регулатора и на фармацевтите не стигат до пълен консенсус и това е причината срокът на договора да бъде удължен до 31 март 2023 г., което става с подписването на Анекс.
>>>Съществува реален риск хиляди хора да останат без безплатни лекарства
Преговорите са възобновени от края на февруари 2023-а.
Фармацевтичният съюз за преговорния процес и постигнатото
Осъществяването на контрол върху отпускането и заплащането на лекарствата е основната тема, по която очевидно не е постигнат консенсус.
От Съюза на българските фармацевти подчертават, че има важен напредък, но от тяхна страна са направени сериозни компромиси, които са свързани с ефективността на контрола.
„През целия период на преговорите БФС срещаше известно недоверие от страна на НЗОК относно използването на всички технологични възможности на Здравно-информационната система и на системите на НЗОК за контрол в момента, когато лекарствата се отпускат“, пишат фармацевтите. Напрежението се засилва, когато в последната седмица от преговорите от НЗОК предлагат нови промени, които преди това не са обсъждани.
На практика те ограничават сериозно правото на достъп на пациентите до медикаментите, заплащани напълно или частично от Касата. Така е, казват от Съюза, защото по този начин ще задължат хората да получат продукти, които не желаят. Ако промените влязат в сила, пациентите ще загубят права, но ще имат задължения. Този род ограничения противоречат на един от основните принципи, а той е достъпът до здравна грижа и до лекарствени продукти да бъде свободен.
Другото предложение, което БФС не приема и казва, че е в нарушение както на националното законодателство, така и на правото на ЕС, е свързано с идеята на Касата аптеките да бъдат задължени да подават верификационни данни и към НЗОК.
Подобно предложение е в разрез с правната уредба, казват от Съюза и припомнят, че тези данни се предоставят от Българската организация за верификация на лекарствата.
Настояват още да бъдат въведени всички възможности за технологичен контрол върху начина, по който се изразходва бюджета на Касата при отпускането на лекарства, диетични храни и медицински продукти като се спазва законодателството.
Основният аргумент на Фармацевтичния съюз да не приеме предложенията, направени от регулатора, е, че те са извън рамките на закона.
НЗОК за преговорите и разминаванията с БФС
В публикуваната позиция на регулатора се подчертава, че по настояване на БФС двете страни са постигнали съгласие затова, че контролите по предписване и отпускане на лекарства трябва да бъдат в реално време. По този начин ще бъдат избегнати санкции за аптеките.
В същото време няма договореност по искането на Съюза магистър-фармацевтът да има възможност да отпуска по-малко количество или да не отпуска изобщо предписаното от лекаря в електронната рецепта.
От НЗОК смятат, че в аптеката трябва да спазват лекарското предписание и за вида на медикамента, и за общото му количество, защото така се гарантира, че терапията ще бъде осъществената напълно. Припомнят и това, че има ясен регламент, според който фармацевтът е длъжен да осигури в срок до 24 лекарство, което липсва в аптеката.
Фармацевтите отказват да бъде въведен контрол по отпускането и заплащането на лекарствата като аптеките подават верификационните кодове в електронната здравна система, както повелява нормативната уредба, посочват още от НЗОК и обясняват, че по този начин не само процесът се проследява, но и се гарантира произходът им и това, че са отпуснати на конкретен човек, което е начин да се предотвратят евентуални злоупотреби.
Ще успеят ли да се споразумеят БФС и НЗОК
НЗОК отправиха предложение към БФС срокът на договора да бъде удължен до 31 май 2023 г., но от съсловната организация на фармацевтите отговориха, че анексът трябва да бъде до 30 април. Фармацевтите настояват в него да бъде включено и вече договореното до момента като се запази и чл. 17 от действащите условия и ред, който се превърна в ябълката на раздора, тъй като Касата поиска той да отпадне.
От НЗОК отговориха, че за да бъде гарантиран достъпа на хората до медикаменти договорът трябва да бъде продължен до 31 май, какво е и първото им предложение.
Анекс и нов срок до 30 септември, 2023 година
На 31 март 2023 г. от НЗОК съобщиха, че с анекс срокът се удължава до 30 септември. До този момент от БФС искаха само месец удължаване, а от регулатора настояваха за два месеца. Сега удължаването ще бъде половин година. Според Момчил Мавров (НЗОК) по-големият срок е необходим, защото спорните моменти между НЗОК и БФС трябва да бъдат изчистени.
Лошото в случая е, че липсата на договореност, се отразява пряко върху най-нуждаещите се – болните, които разчитат на лекарствата си. Отразява се и на аптеките, които няма да получат средства. И най-вероятно от фармацевтичния съюз са напълно прави, казвайки, че за пореден път сме изправени пред национална криза. Ако се случи, тя ще е резултат от хаоса в системата, от липсата на комуникация, нежеланието да се води смислен диалог, да се предлагат работещи механизми и да се правят компромиси в името на хората.
БЛС: Необходим е реален контрол при отпускането на лекарства по каса, няма причина пациентите да не получат медикаментите си
Във връзка с разпространяваните в публичното пространство твърдения от Българския фармацевтичен съюз, че достъпът на пациенти до заплащани от НЗОК продукти може да бъде преустановен от 1 април, Български лекарски съюз заявява:
Пациентите не трябва да се превръщат в заложници на чужди интереси, маскирани зад паравана на добрата фармацевтична грижа. За пореден път сме свидетели как БФС всява паника сред обществото, възползвайки се от монополното си положение, злоупотребявайки с толкова чувствителна тема – здравето. И зад това прозира нежеланието да бъде осъществен ефективен контрол при отпускането на медикаменти, покривани от НЗОК.
Във връзка с твърдението от страна на БФС, че „част от предложените от НЗОК промени ограничават значително правото на достъп на пациентите до лекарствени продукти, заплащани напълно или частично от НЗОК, като ги задължават да получат продукти, които те не желаят“, искаме ясно да заявим:
Въпросът за т.нар. желание на пациента, се решава единствено и само в кабинета на лекаря. Там се обсъжда терапията на пациента, там е мястото, където той изразява своята воля, своето съгласие или несъгласие с назначеното лечение. В последствие, в аптеката, магистър-фармацевтът е длъжен да изпълни предписаното от лекаря. Желанието на БФС да се позволи отпускането на по-малко количество от предписаните от лекаря в електронната рецепта лекарства по Каса, може да компрометира лечебния процес.
През последните седмици журналистически разследвания разкриха недобри практики у нас, свързани с отпускането на верифицирани или не верифицирани медикаменти, достигнали без рецепта до пациенти в Западна Европа.
БЛС категорично подкрепя усилията и на МЗ и на НЗОК за прекратяване на тези недобри практики. Апелираме за завишен контрол от страна на всички държавни институции за спазване на задължението за верификация на медикаментите, заплащани изцяло или частично от НЗОК. Задължително е въвеждането на контрол по отпускане и заплащане на лекарствените продукти, чрез подаване от страна на аптеката на верификационните кодове в НЗИС. Така ще се гарантира проследимостта при отпускането на лекарства до конкретния пациент и ще се предотвратят евентуални злоупотреби.
Фармацевтичните услуги са едни от малкото прехвърлени изцяло в частния сектор. БЛС пита: не е ли редно да помислим за необходимостта от създаването на обществени аптеки, било то общински или държавни?
- Съществува реален риск хиляди хора да останат без безплатни лекарства
- БФС с писмо до управителя на НЗОК за промените в условията за отпускане на лекарства
- Прокуратурата обвини проф. Асена Стоименова заради изреченото от нея пред БНР и БНТ
- Българският фармацевтичен съюз поиска стимули за аптеки в труднодостъпни райони
НОВИНАТА е свързана към
- Структура и функции на Националната здравноосигурителна каса
- Въвеждането на електронната рецепта като част от е-здравеопазването
- Александровска болница не е източвала Касата
- Здравноосигурените могат да видят своето здравно досие с ПИК от НАП
- Целта на пръстовия идентификатор е да не се съхраняват биометрични данни
- Национална здравноосигурителна каса
- Изписвали ли са ви електронна рецепта?
- Прегледите при личните лекари може да станат платени от 1 април
- Здравната каса ще продължи да плаща по 2 лв. на аптеките
- Решено е: Няма да намаляват цените на клиничните пътеки
Коментари към Ще спре ли Здравната каса да поема пълното и частичното заплащане на лекарствата за пациентите